Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

Milan Krek: Verjetno nas čaka tretji val

Pristojne skrbi hitra širitev novih različic virusa, predvsem se hitro širi angleška variata.
Cepljenje učiteljev marca v Kranju. FOTO: Leon Vidic/Delo
Cepljenje učiteljev marca v Kranju. FOTO: Leon Vidic/Delo
A. V.
18. 3. 2021 | 10:55
18. 3. 2021 | 13:56
4:57
Stanje glede epidemije covida-19 so na vladni novinarski konferenci komentirali direktor NIJZ Milan Krek, Tjaša Žohar Čretnik, direktorica Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano, Deana Potza z zdravstvenega inšpektorata in namestnik generalnega direktorja policije Tomaž Pečjak.

Novinarsko konferenco smo prenašali v živo, sedaj si jo lahko ogledate v posnetku


 

Milan Krek: Stanje je resno


Milan Krek: Vse države okoli nas imajo vse večje probleme s številom okuženih in vse večji je delež britanske variante virusa. FOTO: Jože Suhadolnik/Delo
Milan Krek: Vse države okoli nas imajo vse večje probleme s številom okuženih in vse večji je delež britanske variante virusa. FOTO: Jože Suhadolnik/Delo
»Pred desetimi ali petnajstimi dnevi se je začel trend, ko gremo spet navzgor. Povečuje se število variacij virusa, zato prihodnost težko napovemo. Verjetno bomo šli v nov val okužb,« je povedal Milan Krek. »Avstrija ima podoben problem kot mi, prav tako Italija, v sosednji pokrajini Furlaniji - Julijski krajini so celo zaprli vse šole. Izjemno hude probleme pa ima Madžarska z velikim številom okuženih. Vse države okoli nas imajo vse večje probleme s številom okuženih in vse večji je delež britanske variante virusa.«

»Kljub temu ostajam optimist. Dobro smo se naučili obvladovati razmere, ukrepe poznamo, samo še bolj dosledno jih moramo spoštovati, zato bo vrh tretjega vala lahko nizek. A če ne bomo spoštovali ukrepov, bo vrh zelo visok,« je rekel Krek. »Vse nove različice so bolj kužne, zato je pomembno, kako bomo znali spremeniti svoje vedenje.«


 

Tjaša Žohar Čretnik: Širijo se nove variante virusa


Direktorica Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano Tjaša Žohar Čretnik je potrdila, da je vedno večji delež angleške variante virusa. »Najbolj problematično je, da so trendi vseh različic virusa v eksponentni rasti, zato lahko hitro zaidemo v težave,« je dejala. »Najbolj me skrbi južnoafriška varianta. Čeprav je število okuženih majhno, samo za tri primere vemo, da so potovali zunaj Slovenije, za preostale izvor okužbe ni znan. Še posebej me to skrbi, ker je vpliv južnoafriške različice na učinkovitost cepljenja večji kot pri drugih različicah.«

Regije se med seboj bistveno ne razlikujejo, deleži angleške različice sežejo od 4,7 odstotka v podravski regiji do 9,8 odstotka v savinjski regiji, je potrdila Žohar Čretnikova: »Z večanjem števila analiziranih vzorcev se veča tudi število prepoznanih različic. Sklepamo lahko, da se povečuje število vnosov novih različic.«



Dejansko stanje je precej resno. »Delež angleške različice po tednih narašča, vsak teden se število podvoji, zato govorimo o eksponentni rasti. Kdaj se bo ta rast prelomila, ne moremo napovedati. Če gledamo teh 511 primerov, jih imamo lahko prihodnji teden tisoč in teden kasneje dva tisoč, zato lahko pomembno vplivajo na epidemično krivuljo v Sloveniji,« je rekla Tjaša Žohar Čretnik.
 

Včeraj 972 novih okužb


V Sloveniji so včeraj potrdili 972 novih okužb. Na včerajšnji seji je vlada odločila, da obalno-kraška statistična regija ne bo več obarvana rdeče, kar pomeni, da bo dovoljeno prehajati v regijo in iz nje, primorsko-notranjska statistična regija pa se bo pridružila regijama, ki sta že obarvani rumeno.

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine