Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

New York Times o nepriljubljenem populistu Janezu Janši

V Sloveniji trdo desna vladajoča stranka premiera, ki ima rad Trumpa, katastrofalno pada v anketah, piše dobitnik dveh Pulitzerjevih nagrad.
New York Times piše, da si je občudovalec Viktorja Orbána želel podrediti medije. FOTO: Jure Eržen/Delo
New York Times piše, da si je občudovalec Viktorja Orbána želel podrediti medije. FOTO: Jure Eržen/Delo
STA
22. 6. 2021 | 09:32
22. 6. 2021 | 10:25
3:12
New York Times je v ponedeljek objavil prispevek vodje svojega urada za Vzhodno in Srednjo Evropo v Varšavi Andrewa Higginsa o tem, da so populistični voditelji Vzhodne Evrope, posebej Slovenije, Madžarske in Poljske, doma vse manj priljubljeni. Higgins piše, da desničarski val, ki ga je v Vzhodni Evropi dvignila presenetljiva zmaga Donalda Trumpa v ZDA leta 2016, še ni treščil ob tla, a je trčil ob resno oviro – voditelji niso zelo priljubljeni.

»Zmagali so zaradi nastopanja proti nepriljubljenim elitam, izkazalo pa se je, da tudi njih ne marajo preveč,« je zapisal avtor. To med drugim pripisuje ukrepom proti pandemiji covida-19, a, kot dodaja, so pod pritiskom tudi zaradi vse večje naveličanosti nad njihovimi razdiralnimi taktikami.

»Na Madžarskem se premier Viktor Orbán sooča z nenavadno poenoteno opozicijo. Na Poljskem se je globoko konservativna vlada za ponovno pridobitev podpore pri gospodarski politiki obrnila v levo. V Sloveniji trdo desna vladajoča stranka premiera, ki ima rad Trumpa, katastrofalno pada v anketah,« piše dobitnik dveh Pulitzerjevih nagrad Higgins.

Slovenski premier Janez Janša je morda med nepriljubljenimi populisti v regiji najbolj ogrožen, piše New York Times in omenja padec podpore vladi v anketah ter proteste z več deset tisoč udeleženci. Navaja nekdanjega Janševega ministra Žigo Turka, da je Janša tako oslabljen, da »nima več moči za nič« razen preklinjanje sovražnikov na twitterju.

Zmagali so zaradi nastopanja proti nepriljubljenim elitam, izkazalo pa se je, da tudi njih ne marajo preveč. FOTO:Agustin Paullier/AFP
Zmagali so zaradi nastopanja proti nepriljubljenim elitam, izkazalo pa se je, da tudi njih ne marajo preveč. FOTO:Agustin Paullier/AFP


Žižek: Impotenca levice je grozljiva


New York Times piše, da si je občudovalec Orbána želel podrediti medije, a ima edina televizijska postaja, ki ga neprestano podpira – bombastična in deloma iz Madžarske financirana Nova24 – premajhno gledanost. Razočarani nekdanji podpornik Janše, zgodovinar Luka Lisjak Gabrijelčič je povedal, da ima premier zvesto bazo 25 odstotkov volilnega telesa, vendar je veliko uspešnejši pri mobilizaciji svojih številnih nasprotnikov. »Njegova baza ga podpira, vendar ga številni naravnost sovražijo,« je dejal.

Od Janševe stranke se je poslovil, ker je vse skupaj »postalo preveč grdo« in se je od zdravega odgovora na postano levosredinsko pravovernost spremenilo v zavetišče za paranoike in nacionalistične podžigalce sovraštva. Janši naj ne bi bilo para, ko gre za odvračanje volivcev. Nekdanji šef slovenske obveščevalne agencije Damir Crnčec in nekdanji podpornik je dejal, da je zbegan. »Vsi iščemo logiko: kako lahko v politiki zmagaš, ko se nenehno spopadaš z vsemi?«

Filozof Slavoj Žižek pa je opozoril, da voditeljev, kot so Janša, Orbán in poljski Jarosław Kaczyński, ki jih imenuje »novo os zla«, še ne gre odpisati. »Impotenca levice je grozljiva,« pravi Žižek.

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine