Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

Danijel Bešič Loredan odstopil, Erik Brecelj se mu zahvaljuje

Minister za zdravje je po pogovoru s predsednikom vlade podpisal odstopno izjavo. Golob je dejal, da je prišlo do razhajanj glede pogledov na javno zdravstvo.
Minister Danijel Bešič Loredan je podal odstopno izjavo in naj bi popoldne že praznil svojo pisarno. FOTO: Jože Suhadolnik/Delo
Minister Danijel Bešič Loredan je podal odstopno izjavo in naj bi popoldne že praznil svojo pisarno. FOTO: Jože Suhadolnik/Delo
7. 7. 2023 | 15:22
7. 7. 2023 | 20:54
7:44

Da Danijel Bešič Loredan ne uživa več popolnega zaupanja predsednika vlade Roberta Goloba, se je kazalo sicer že dlje časa, danes sta po po naših informacijah opravila resen pogovor, na katerem je Bešič Loredan podpisal ponujeno odstopno izjavo.

Koalicijski partnerji so bili o njegovem odhodu že obveščeni, pred javnost pa je Golob stopil ob 16. uri.

»Gibanje Svoboda si je krepitev javnega zdravstva postavilo za ključni cilj in prioriteto že pred volitvami. Takoj, ko je bila vlada postavljena, smo to postavili za prvo prioriteto vlade in koalicije. Z ministrom sva v zadnjih dneh opravila več razgovorov o tem, kako doseči cilj krepitve javne zdravstvene mreže, a žal sva ugotovila, da imava različne poglede,« je dejal predsednik vlade. Pojasnil je, da so o isti temi v sredo v poslanski skupini Svobode opravili večurno razpravo: »Poslanska skupina je bila enotna, da obstaja samo ena pot in to je pot krepitve javne zdravstvene mreže preko močnejših, bolj vitalnih, bolje organiziranih javnih zavodov. In nikakor ne preko krepitve zasebnikov.«

V letu dni je bila sprejeta vrsta ukrepov, ki so po mnenju predsednika vlade pomembno izboljšale sistem. »Žal pa je na neki točki - to je interventnem zakonu, prišlo do razhajanj. Interventni zakon ni bil ne popoln neuspeh, še manj popoln uspeh. In ravno pri oceni, da se je toliko sredstev na podlagi interventnega zakona prelilo k zasebnikom, sva se z ministrom razšla.«

Za njegov odhod je bilo po Golobovih besedah torej ključno razhajanje, na kakšen način bi zagotoviti, da bi se javno zdravstvo vrnilo na pot, na kateri je bilo včasih - torej na pota stare slave. Za naslednika Bešič Loredana je po premierjevih besedah danes še prezgodaj govoriti: »Z odstopom ministra se bo državni zbor seznanil na seji prihodnji teden in takrat bo tudi čas za pogovor o tem, kako bo z vodenjem ministrstva za naprej.«

Golob je še zagotovil, da gredo z reformami naprej na način, kot so ga zastavili pred letom dni. S tega vidika je odstop ministra logičen in z moje strani tudi pričakovan, je zaključil.

Preobrat v Golobovih izjavah je presenetljiv, glede na to, da je ministra Gibanje Svoboda v luči napovedane interpelacije še po omenjenem večurnem sestanku v sredo podpiralo. »Dokler bo delil vrednote stranke, ima našo popolno podporo,« so ponavljali njeni predstavniki. Golob in Bešič pa sta se na sredinem pogovoru celo strinjala, da gre pri interpelaciji, ki jo je vložila SDS, za nov manever, s katerim v SDS nadaljujejo s politizacijo, namesto da bi iskali rešitve za slovensko zdravstvo.

Prvič je bilo sicer trenja med njima zaznati že, ko se je minister za zdravje januarja v prisotnosti predsednika vlade kar dvakrat opravičil ljubljanskemu županu Zoranu Jankoviću. Nov udarec za ministra je sledil, ko je predsednik vlade pod svoje okrilje prevzel strateški svet. To je menda storil, da bi se javnosti dokazalo, da se z reformo res misli resno, v resnici pa se ob tem nihče ni mogel znebiti vtisa, da je bila s to potezo ministru izražena nezaupnica. Kot tretji večji dogodek, ki nakazuje, da predsednik vlade vleče svoje niti, pa se je zgodil aprila, ko je poslanska skupina Gibanja Svoboda vložila novelo zakona, ki ukinja dopolnilno zdravstveno zavarovanje.

To se je zgodilo čez noč: še nekaj dni pred tem je Bešič namreč dejal, da ukinitev bo, a na daljši rok. Glede tega so si očitno premislili, ko jim je začela padati javnomnenjska podpora, hkrati pa so se zgodile napovedane podražitve premij. Prav Golob naj bi bil tisti, ki je zadevo glede ukinjanja zavarovanja pospešil.

Precej nenavadno je tudi, da včeraj – ob tem, ko se je zgodil zgodovinski dan v zvezi s preoblikovanjem dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, ni stopil pred kamere.

Erik Brecelj, prvi mož Strateškega sveta, ki ga je naš klic ujel ravno po prihodu iz operacijske dvorane, je informacijo o odstopu ministra dobil od novinarke ene od televizij. »Če to drži, se mu zahvaljujem,« je dejal Brecelj, ki je odstop Bešiča Loredana predlagal že večkrat.  O tem, da bo ministrstvo za zdravje prevzel predsednik vlade je Brecelj dejal, da bo ta verjetno zdaj res dodobra premislil, koga bo postavil na ta položaj.

To, da bi člani strateškega sveta dejali, da bodo vsi po vrsti odstopili, če minister ne bo odšel, je Golob danes zanikal. Brecelj je dejal, da je bila za vse člane Strateškega sveta izjemna frustracija, da komunikacija z ministrom za zdravje ni bila vzpostavljena. Vedeli so, da tako ne more iti več naprej in se spraševali o smislu takega dela, a odstopa po Brecljevih besedah ni predlagal nihče od njih.

Če bo Bešič Loredan, ki je bil tudi podpredsednik vlade, zasedel poslanske klopi, še ni znano. Ob odstopu je spisal naslednjo izjavo:

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine