Dom z oazo, namenjeno tistim, ki se poslavljajo od življenja.
Lenart – Afera Črni les, ki jo je leta 2003 sprožilo dogajanje v tamkajšnjem domu starostnikov, še vedno ni pozabljena, in čeprav očitane nepravilnosti niso bile dokazane, se nekdanjega nesojenega hotela še vedno drži slab sloves. A kljub temu novi lastniki, ki so stavbo kupili od slabe banke, doma pa so predvsem v kmetijstvu, ne pričakujejo težav pri zapolnitvi postelj. V nekdanji Črni les načrtujejo vrnitev starostnikov.
Novi lastniki, podjetje ŽIPO Lenart, zaključujejo preurejanje propadajoče stavbe, ki je v času migrantske krize služila celo kot namestitveni center za begunce, in zatrjujejo, da bodo starostnikom ponudili storitve na najvišjem nivoju. Dela na nekdanjem Črnem lesu se zaključujejo in kmalu bo vrata odprl nov, sodoben Dom starostnikov svete Agate, ki bo deloval v okviru Doma svetega Lenarta.
V popolno prenovo objekta, brez obremenjevanj s preteklostjo
»Če bi se zmeraj ozirali samo na zgodovino, potem nihče ne bi šel v Nemčijo na dopust. Gledati moramo v prihodnost. Čeprav gre za enako lokacijo, bodo to nova zgodba in popolnoma drugačni pogoji,« pojasnjuje Janez Krajnc, direktor podjetja ŽIPO Lenart, investitorja v prenovo, in dodaja: »Za ta korak smo se odločili zato, ker objekt sameva že skoraj 30 let in na lokalni skupnosti ni bilo interesa, da bi se iz te propadajoče stavbe kaj naredilo.«
»Ker v obstoječem objektu za nove standarde ni odgovarjalo skoraj nič, smo morali del obstoječega objekta zrušiti. Ostali so le nekateri nosilni zidovi. Odstranili smo vse napeljave, kot so vodovod, elektrika, kanalizacija in estrihi. Vse smo zasnovali popolnoma na novo,« pripoveduje Krajnc.
Dom z oazo, namenjeno tistim, ki se poslavljajo od življenja
Zlatko Gričnik, direktor Doma starostnikov svetega Lenarta, ki bo najemnik prenovljene stavbe, pa pojasni, da je »finančna konstrukcija ostala v okvirih, ki smo jih zasnovali leta 2017. Že takrat je bila okvirna predračunska vrednost od 3,6 do štiri milijone evrov. To je kompletna investicija z zunanjo okolico in opremo«.
Gričnik je o najemu doma še pojasnil, da ima Dom svetega Lenarta »pogodbo za nedoločen čas, ampak koncesija traja 40 let, in če bo potrebno, jo lahko podaljšamo še za nadaljnjih 40 let«.
Dom bo prilagojen tudi uporabnikom z demenco in podobnimi stanji. »V domu bosta dve mesti namenjeni za paliativno oskrbo, za neozdravljivo bolne, osem mest pa bo namenjenih umirajočim,« še pojasni Gričnik. Posebnost doma je oaza, v kateri bodo umirajočim poskušali omogočiti čim lepše slovo od življenja: »To bo posebej zastekljen prostor, v katerem bo igrala glasba. Umirajoči bodo lahko iz sobe in balkona videli naravo.«
Odprtje predvideno za december ali januar
Nova delovna mesta naj bi dobilo skoraj 40 zdravstvenih delavcev, pojasnjuje Gričnik: »Iskali bomo od 35 do 38 novih sodelavcev, ki bodo skrbeli za 70 uporabnikov.«
Gričnik je še razkril, da bo »dom odprt predvidoma konec tega leta ali v začetku prihodnjega. Zaposlovali pa bomo takrat, ko bomo začeli sprejemati nove uporabnike.«
Dodal je še, da se bodo starostniki v dom lahko priselili takoj, »ko bomo s strani tehničnih služb dobili uporabno dovoljenje in bomo z ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti dobili potrditev, da je vse urejeno po normativih. Se pa mudi, ker imamo toliko vlog, da bi lahko že danes začeli sprejemati.«
Tudi cene doma, ne glede na to, da bo popolnoma prenovljen, »skoraj ne bodo odstopale od cen v Domu svetega Lenarta. Mogoče bodo kakšen evro višje, saj gre za novo zgradbo in posebej prilagojeno opremo,« še pojasnjuje direktor lenarškega doma starostnikov.
Komentarji