Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

Na MJU stavko obžalujejo, datum novih pogajanj ni znan

Minister Props in vodja vladne pogajalske skupine Stopar zatrjujeta, da so vse bliže sklenitvi sporazuma s sindikati upravnih enot.
Današnji stavki se je pridružilo več kot 95 odstotkov zaposlenih na kar 54 upravnih enotah po Sloveniji. FOTO: Blaž Samec/Delo
Današnji stavki se je pridružilo več kot 95 odstotkov zaposlenih na kar 54 upravnih enotah po Sloveniji. FOTO: Blaž Samec/Delo
13. 3. 2024 | 12:56
13. 3. 2024 | 14:27
4:48

Medtem ko sindikati pozivajo vlado, naj začne reševati položaj zaposlenih na upravnih enotah (UE) in celo napovedujejo zaostrovanje stavkovnih aktivnosti, pa na ministrstvu za javno upravo (MJU) zatrjujejo, da so o vsebini sporazuma reševanja stavkovnih zahtev s sindikati že zelo blizu. »Potrebujemo le še nekaj časa, pogajanja bomo nadaljevali,« je ob robu današnje stavke več kot 95 odstotkov zaposlenih na 54 UE po državi dejal Mirko Stopar, vodja vladne pogajalske skupine. In kdaj bo prihodnji krog pogovorov? »O tem se moramo še dogovoriti, točnega datuma za zdaj ni,« odgovarja Stopar.

Že na dopoldanski novinarski konferenci ob začetku stavke zaposlenih na upravnih enotah je Frančišek Verk, predsednik krovnega Sindikata državnih organov (SDOS), poudaril, da gre pri današnji stavki za reševanje ekonomsko-socialnega položaja uradnikov na UE. »So namreč najslabše plačani uslužbenci v državnih organih, po drugi strani pa preobremenjeni z velikim pripadom zadev,« je opozoril.

image_alt
Vse, kar morate vedeti o stavki na upravnih enotah

Število zadev se je bistveno povečalo ne le na področju tujcev, ampak tudi pri drugih zadevah, gradbenih, kmetijskih, ki jih morajo zaposleni reševati sproti. Na neurejeno stanje na UE sindikati opozarjajo že zadnjih deset let, posebej intenzivno pa zadnjih pet, a se zadeve ne rešujejo oziroma se ne premaknejo z mrtve točke.

Včeraj so se sicer sestali z vladno pogajalsko skupino, začeli pogajanja, a brez konkretnih zavez, da se bo kaj izboljšalo. Napovedane stavke zato tudi niso mogli zamrzniti. Vladna stran jim je po Verkovih besedah ponudila možnost posebnega projekta. »Vendar dokler vlada ne bo dala mandata pogajalski skupini, to še nič ne pomeni,« je še dodal Verk, ki pa vsebine predloga ni predstavil.

Props: Stavka otežuje pogajanja

»Zavedamo se, da so upravne enote prvi stik državljanov z državo. Prav tako se zavedamo, da je treba zaposlenim na UE zagotoviti primerne pogoje za delo, da so za svoje delo ustrezno plačani in da so zadovoljni zaposleni pri svojem delu tudi učinkoviti. Le tako bomo državljani dobili ustrezno dobre storitve. Gre za ključno stvar, ki jo želimo skozi pogovore tako z zaposlenimi kot tudi z načelniki ter sindikati tudi doseči,« je dejal minister za javno upravo Franc Props. Pri tem je ponovil, da so bili na MJU v zvezi z ureditvijo razmer na upravnih enotah proaktivni, češ da so se letos najmanj trikrat sešli s predstavniki sindikatov.

Tako so imeli konec januarja na UE Ljubljana tudi sestanek s predstavniki sindikalnih zaupnikov na UE in predsednikom krovnega sindikata Frančiškom Verkom. »Z njim smo se sešli še najmanj enkrat, zato mi je tudi žal, da je prišlo do napovedi stavk ob sredah. Upam, da bomo razmeroma hitro našli razloge za odpravo vzrokov za stavko,« je dejal Props.

image_alt
Uradniki v stavko, vlada pa komaj v imenovanje pogajalske skupine

Po njegovih besedah so na MJU letos povečali kadrovski načrt, omogočili so tudi, da se zapolnijo delovna mesta na UE, in sicer brez soglasja resornega ministrstva. Prav tako so poskrbeli, da so na najbolj obremenjenih oddelkih, kot sta področje tujcev in upravnih zadev, postopke prenesli na nekatere druge upravne enote. »Pri tem je del nalog prevzelo tudi ministrstvo za javno upravo,« je pojasnil Props.

O (pre)nizkemu plačilu uradnikov na UE je minister dejal, da so tako kot vsi javni uslužbenci tudi zaposleni na upravnih enotah letos prejeli uskladitev plač z inflacijo, jutri oziroma pojutrišnjem pa, da bo predčasno izplačan tudi letni regres. »Na MJU obžalujemo, da so sindikati svoje člane napotili na stavko. Glede na to, koliko je bilo že izpeljanih aktivnosti, bi se lahko po moji oceni te stvari lahko rešile po drugi poti. Zagotovo pa stavkovna aktivnost med pogajanji dogovorov ne olajšuje, kvečjemu jih lahko le oteži,« je še dejal Props.

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine