Neomejen dostop | že od 9,99€
V Muslimanskem kulturnem centru Ljubljana je zjutraj potekala osrednja bajramska molitev, ki jo je vodil mufti Nevzet Porić. Kot je dejal, nas je čas, v katerem živimo, oddaljil drug od drugega. Vernike je pozval, naj praznični čas namenijo krepitvi odnosov v družini in se spomnijo tudi tistih, ki so osamljeni in jim primanjkuje bližine in sočutja.
Muslimani so danes začeli tridnevno praznovanje ali ramazanski bajram po koncu postnega meseca ramazana. To obdobje je bilo zaznamovano z bogoslužji, dobrodelnostjo, medsebojnim razumevanjem in druženjem, je v sinočnji poslanici na Televiziji Slovenija dejal mufti.
Bajramske slovesnosti so organizirane v sedemnajstih mestih – v Ljubljani, Kopru, Mariboru, na Jesenicah, v Kranju, Tržiču, Škofji Loki, Postojni, Ajdovščini, Sežani, Kočevju, Trbovljah, Novem mestu, Krškem, Celju, Velenju in Novi Gorici, so v sporočilu za javnost zapisali v Islamski skupnosti v Sloveniji.
»Navdih ramazana nam je pomagal, da lažje razumemo prehodnost tega sveta in večnost, h kateri stremimo, saj se zavedamo nenehne božje prisotnosti v svojih življenjih, ki nas navdihuje, da smo dobri ljudje in koristni člani skupnosti. Skozi post smo občutili pobožnost, iskrenost vere v boga, potrpežljivost, vztrajnost, solidarnost, samoobvladovanje in disciplino pri zdravljenju duše od egoizma, ki nas vsakodnevno obkroža,« je dejal.
Po njegovih besedah zato v bajramskih dneh praznujejo zmago nad samim seboj, kjer se jim je »uspelo oplemenititi z moralo, očistiti dušo in srce od greha«.
V duhu dobrih medsosedskih odnosov pa bodo danes ob 17. uri na ploščadi muslimanskega centra pripravili praznovanje ramazanskega bajrama s sosedi. Ob tej priložnosti bodo v vrtu Muslimanskega kulturnega centra odprli fotografsko razstavo Mimar Sinan - Michelangelo z Vzhoda, posvečeno mojstrovinam Mimara Sinana, ujetim v objektiv fotografa Arneja Hodaliča.
Muftiju in muslimanskim vernikom v Sloveniji je ob prazniku v imenu Slovenske škofovske konference (SŠK) čestital predsednik SŠK, novomeški škof Andrej Saje in jim zaželel božjega blagoslova in miru.
»Kristjani in muslimani smo poklicani, da v svojem okolju širimo kulturo odprtega dialoga, spoštovanja in miru,« je zapisal Saje. Dodal je, da je hvaležen za konstruktiven dialog, ki ga muslimani gojijo s Katoliško cerkvijo v Sloveniji na številnih področjih.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji