Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

Mors zanika, da kupuje izraelsko orožje in strelivo, a marsikaj zamolči

Obrambno ministrstvo v objavi zamolči, da je proizvajalec Eurospike GmbH v solasti Rafaela, ta pa v lasti države Izrael.
Za boj proti sovražnikovim oklepnikom Slovenska vojska uporablja izraelski protioklepni raketni sistem spike. FOTO: Oste Bakal
Za boj proti sovražnikovim oklepnikom Slovenska vojska uporablja izraelski protioklepni raketni sistem spike. FOTO: Oste Bakal
U. E., V. U. Pi. K.
23. 11. 2024 | 15:15
23. 11. 2024 | 16:03
8:06

Na Ministrstvu za obrambo Republike Slovenije so se odzvali na članek Uroša Esiha Slovenija kupuje za 31,5 milijona evrov izraelskega orožja in streliva, objavljen v časopisu Delo 23. novembra 2024 in na delo.si.

Na obrambnem ministrstvu trdijo, da podatek, »da Slovenija kupuje izraelsko orožje in strelivo, pri čemer se novinar opira na podatke poslanca Mihe Kordiša in stranke Levica«, ni resničen. In da »od začetka vojne v Gazi Republika Slovenija v Izraelu ni niti kupila nobenega orožja, streliva ali druge vojaške opreme niti ni izdala nobenega dovoljenja za izvoz tovrstnega blaga iz Republike Slovenije v Izrael«.

Kot še navaja ministrstvo, Slovenska vojska protioklepne raketne sisteme spike uporablja že skoraj dve desetletji, z nakupom novih pa posodablja obstoječe sisteme in obnavlja zalogo streliva zanje. Nakup teh raketnih sistemov je ministrstvo v letih 2022 in 2023 opravilo in plačalo prek Natove agencije za nabave (Nato Support and Procurement Agency – NSPA), in sicer v okviru Partnerstva za oborožitvene sisteme z izstrelki za kopensko bojevanje, v katerem sodeluje 13 držav članic Nata.

Ministrstvo za obrambo je v letih 2022 in 2023 tudi samostojno nabavilo protioklepne raketne sisteme spike in pripadajoče strelivo pri edinem evropskem izvajalcu Eurospike iz Nemčije in pri tem nima pogodbenega odnosa z izraelskim proizvajalcem, še navajajo. »Proizvajalec in dobavitelj Eurospike, ki je v večinski lasti dveh velikih nemških podjetij Rheinmetall in Diehl Group, je bil izbran kot najugodnejši ponudnik na predhodno izvedenem javnem naročilu, pri tem pa Ministrstvo za obrambo ni izvajalo plačil izraelskim proizvajalcem orožja. Vsi deli protioklepnega sistema spike so izdelani pri evropskih proizvajalcih.«

Danes so se odzvali tudi v stranki Levica. »Ministrstvo za obrambo poskuša demantirati naš poziv k prenehanju nabave izraelskega orožja z argumentom, da gre za nakup orožja v Nemčiji. Pri tem MORS navaja poslovanje s podjetjem Eurospike, zamolči pa, da je to v solastništvu nemških proizvajalcev Rheinmetal in Diehl ter izraelske državne firme Rafael Advanced Defense Systems Ltd., ki je raketni sistem sploh razvilo, torej je poleg neposrednega dobička od prodaje predvidoma deležno tudi licenčnine.  Potem pa je tu še vprašanje streliva za izraelske havbice 155 mm, ki se je doslej kupovalo pri izraelskih proizvajalcih in nas bo v Levici zanimalo, ali se na ta način kupuje še naprej.«

Levica je pri opozorila še, da je na izrecno vprašanje novinarja Dela Uroša Esiha, ali je bil sprejet kakršenkoli predpis ali usmeritev, da se preneha kupovati oborožitev in vojaško opremo izraelskih oziroma z njimi kapitalsko povezanih proizvajalcev, MORS odgovoril, da ne.

SD, Levica ter Mojca Šetinc Pašek na vlado z vprašanji

Na vlado so medtem danes poslanci koalicijskih strank SD in Levica ter nepovezana poslanka Mojca Šetinc Pašek naslovili pobudo, v kateri izražajo ostro nasprotovanje nadaljevanju načrtov za nakup izraelskega orožja in streliva.

Kot so zapisali v skupnem sporočilu, iz načrta razvojnih programov 2023-2026 izhaja, da naj bi Slovenija v obdobju 2024-2026 za nabavo izraelskega orožja in streliva namenila 31,5 milijona evrov, od tega 12,3 milijona evrov že v prihodnjem letu za nakup raket spike.

Pri tem poudarjajo, da potrditev proračunskih okvirjev za leti 2025 in 2026 ne pomeni podpore temu konkretnemu nakupu. Od vlade pričakujejo, da nemudoma ustavi vse načrte za nabavo izraelskega orožja, spoštuje zahteve Mednarodnega kazenskega sodišča v Haagu in se zaveže k izvajanju njihovih odločitev ter da pregleda in revidira vse obstoječe dogovore in pogodbe z Izraelom na področju vojaške opreme.

Proizvajalec Eurospike je v solasti Rafaela, ta pa v lasti države Izrael

V članku Uroša Esiha sicer ni nikjer navedeno, da je to »orožje iz Izraela«, ampak, da je orožje izraelskih in z izraelskimi podjetji kapitalsko povezanih proizvajalcev. Obrambno ministrstvo v objavi zamolči, da je Eurospike tudi v solasti Rafaela, ta pa v lasti države Izrael.

Rakete Spike naročajo pri Eurospike GmbH, ki je v solasti Rheinmetalla, Diehl defence in Rafaela (ta izraelska državna firma je raketo tudi zasnovala). Wikipedia, denimo, navaja: »Da bi olajšali prodajo oborožitvenega sistema v Evropi, je bilo v Nemčiji ustanovljeno podjetje EuroSpike GmbH. Njegovi delničarji so Diehl Defense (40 odstotkov), Rheinmetall Defence Electronics (40 odstotkov) in Rafael preko ERCAS B.V (20 odstotkov). In dalje: ERCAS B.V. je nizozemski holding v 100-odstotni lasti Rafaela.

Tudi na spletni strani Rheinmetala je navedeno: Eurospike GmbH: nemško-izraelsko skupno podjetje je zdaj industrijski steber protitankovskih zmogljivosti številnih držav članic EU in Nata.

Kar se tiče streliva za minomete 120 mm in havbice 155 mm izraelske proizvodnje, sicer ni izrecno navedeno, da jih bo obrambno ministrstvo kupilo oziroma so jih kupovali od izraelskih proizvajalcev, a tega v popravku ne omenja, tako da lahko štejemo, da so oziroma bodo to kupovali od izraelskih proizvajalcev.

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine