Neomejen dostop | že od 9,99€
Gostja podkasta Supermoč Marjana Majerič je na Delovem dogodku kot izvršna direktorica za področje strateškega razvoja in internacionalizacijo GZS s svojim nastopom navdušila. Slovenske gospodarstvenike, politike in akademike je nagovorila neposredno ter ponudila rešitve za preboj Slovenije. Kot človek, ki reče bobu bob, je na svojevrsten način zaokrožila tudi zgodbo v podkastu Supermoč. »Zdi se mi vredno, da vnovič povem, zakaj je GZS pomemben del slovenske družbe,« je dejala.
»Vsaka vlada ima gospodarsko zbornico integrirano v svoj sistem delovanja, saj vse, kar nacija ima, izhaja iz gospodarstva. V Nemčiji predsednik vlade vsako četrtletje obiskuje zbornice in ponuja roko za vzajemno uspešno premikanje Nemčije v boljši jutri in takšna naravnanost izkazuje, da gospodarstvo in politika delujeta z roko v roki, da sta na istem čolnu.«
Z gostjo podkasta Supermoč smo se dotaknili vprašanja talentov in pomanjkanja kadrov in pri tem je bila Marjana Majerič jasna: »Rojena sem bila v Nemčiji in to državo poznam tako dobro, da vem, da ponuja mladim in uspešnim mnogo večje možnosti in priložnosti za boljše življenje. Če ne bi bil moj mož takšen domoljub, bi že zdavnaj pripravila kovčke in njega in najine tri otroke odpeljala tja, saj imajo tam ljudje enake bruto plače kot mi, a mnogo višja neto izplačila. To prinese vsem višji standard in večjo kakovost življenja.«
A ta način, kot opozori Majeričeva, je zelo neugoden za prihodnost Slovenije, saj bi morali biti zelo pozorni in pazljivi, da ljudje, ki jim omogočamo brezplačno izobraževanje, ne odhajajo v tujino, če pa že, da se nujno vrnejo in slovenski družbi vračajo. »Verjamem v moč kroga, ki se lahko sklene le z vzajemnim odnosom jemanja in dajanja.«
Marjana Majerič je razkrila, da črpa moč iz znanja, ki ga je pridobila ne le na številnih izobraževanjih in v poslovnih zgodbah, ampak tudi na potovanjih. Religije sveta so ji dale odlično popotnico za boljšo kakovost življenja in tako je spoznala, da človek za najbolj učinkovito delovanje potrebuje ne le um, ampak tudi srce.
Presunil jo je dalajlama, ki je vsem sodobnim ljudem, vpetim v današnje hitro življenje, dal lep poklon: »V Ljubljani nam je dejal, da občuduje on nas, češ, kako sploh lahko preživimo ob takšni hitrosti, pritiskih, zunanjih impulzih in informacijah, kajti on le miruje in v miru piše misli.« In prav je imel, umetnost je živeti to sodobno življenje, polno izzivov, z mirom in radostjo v srcu.
Naša sogovornica dosega to na različne načine, z redno telesno aktivnostjo, meditacijo in negovanjem lepih medosebnih odnosov. »Na koncu dneva ti mora refleksija dneva ponuditi notranji mir in zadovoljstvo. Oče me je že kot dekle učil, da je poanta v predanem delovanju in v vračanju ljudem, okolju, pri čemer ni pomembno, v kakšni obliki.«
Kdo je Marjana Majerič
Strokovnjakinja za internacionalizacijo, za strategije razvoja posla in investicij, aktivna sooblikovalka slovenskega startupovskega in scaleupovskega ekosistema. Karierno pot je začela kot vodja oddelka za posojila pri banki Volksbank Wien v Ljubljani in se kmalu zatem zaposlila kot vodja investicij v investicijskem podjetju Horizonte Venture Management. Kasneje je delovala znotraj inkubatorja Smart Start kot strokovna zunanja svetovalka v Tehnološkem parku Kranj (RC IKT).
Kot namestnica direktorja je sodelovala tudi s Tehnološkim parkom Ljubljana in kot direktorica za strokovne vsebine za področje javnega sektorja v podjetju PwC. Vseskozi je bila močno vpeta v kreiranje ekosistema tako v Evropi kot tudi v državah nekdanje Jugoslavije. V zadnjem letu svetuje v programu »Enterprise Growth Programme« izvajalca EBRD. Med vso svojo aktivnostjo je našla tudi čas za ustanovitev dveh lastnih podjetij, poleg tega danes zaseda funkcijo izvršne direktorice za področje strateškega razvoja in internacionalizacijo in v. d. direktorja osrednje slovenske zbornice na GZS.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji