Neomejen dostop | že od 9,99€
Rožnati oktober je mednarodni mesec ozaveščanja o raku dojk, ki je najpogostejša oblika raka pri ženskah. Strokovnjaki pri tem pozivajo k samopregledovanju dojk v vseh obdobjih življenja. Treba pa se je odzivati tudi na preventivne presejalne programe in skrbeti za svoje zdravje, ob spremembah na telesu pa obiskati zdravnika, opozarjajo.
Združenje Europa Donna Slovenija v rožnati oktober vstopa s kampanjo Pretipaj še svoje, ki poudarja pomen preventive in zgodnjega odkrivanja raka dojk. Ta je namreč, če je odkrit dovolj zgodaj, dobro ozdravljiv, opozarjajo strokovnjaki.
Onkološki inštitut Ljubljana se v rožnatem oktobru pridružuje pobudam ozaveščanja o tej bolezni ter izpostavlja pomen pravočasnega odkrivanja in učinkovitega zdravljenja raka dojk, so zapisali v sporočilu za javnost.
»Leto so zaznamovale kadrovske težave, saj število zdravstvenih delavcev prav vseh strok ni zadostno. Kljub temu se (še) niso usodno podaljšale čakalne vrste. Z zadovoljstvom lahko potrdim, da v državi še vedno vsi bolniki z rakom dojk prejmejo takšno zdravljenje, kot ga potrebujejo in ustreza strokovnim priporočilom in smernicam,« so povzeli besede onkologinje Simone Borštnar.
Opozorila pa je, da so program celostne rehabilitacije v pilotnem programu OREH žal morali oklestiti ravno zaradi kadrovskih omejitev in ga prilagoditi trenutnim zmožnostim.
Po podatkih Registra raka RS so v obdobju 2017–2021 v Sloveniji povprečno na leto za rakom dojk zbolele 1504 ženske, umrlo pa jih je 446. V letu 2021 je za rakom dojk zbolelo 1495 oseb, od tega 1482 žensk in 13 moških, umrlo pa je 420 žensk in trije moški.
Še vedno je tudi v letu 2021 opaziti manjše število novih diagnoz, kot je bilo ocenjeno na podlagi predcovidnih projekcij. V prihodnjih letih pričakujejo večjo rast števila novih primerov, pri tem pa tudi možnost večjega števila bolnic, pri katerih bo bolezen odkrita v bolj napredovali fazi.
Najpogosteje za to boleznijo zbolevajo ženske v starosti od 50. do 65. leta. Rak dojk sicer spada med bolezni z dobrim preživetjem. Možnost za ozdravitev je velika, če je ta odkrit pravočasno, ko je še v zgodnji fazi razvoja. In prav državni presejalni program raka dojk Dora je namenjen zgodnjemu odkrivanju te bolezni.
Samopregledovanje je pomembno ne glede na starost. Vsaka ženska bi morala že v mladosti začeti samopregledovanje in tako spoznati svoje dojke. Tako lahko zgodaj zatipamo zatrdline in opazimo spremembe, na katere morda sicer ne bi bile pozorne, so še navedli na inštitutu.
»Spoznajmo svoje telo in se redno samopregledujmo že od zgodnje mladosti, udeležujmo se rednih presejalnih programov ter kolikor je le mogoče, poskrbimo za zdrav način življenja. Če raka dojk odkrijemo dovolj zgodaj, je možnost ozdravitve zelo visoka,« se pozivu v poslanici ob rožnatem oktobru pridružuje tudi predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji