Neomejen dostop | že od 9,99€
Na dan obletnice rojstva največjega slovenskega pesnika Franceta Prešerna danes kulturne ustanove po vsej državi tradicionalno brezplačno odirajo svoja vrta. Zvrstili se bodo številni raznovrstni kulturno-umetniški dogodki.
Program brezplačnih dogodkov na Ta veseli dan kulture vsako leto obsega gledališke in plesne predstave, razstave, koncerte, filmske projekcije, predavanja, delavnice, vodenja in številne druge prireditve, namenjene vsem starostnim skupinam.
Ob Ta veselem dnevu kulture je nastal tudi zbirnik kulturno-umetniških dogodkov, ki bodo konec tedna potekali po vsej Sloveniji in zamejstvu in je dostopen na povezavi sta.si/qjbN5i. Zbirnik omogoča razvrstitev dogodkov glede na regijo, starostno skupino, zvrst in druge posebnosti. Gre za širok nabor kulturno-umetniških dogodkov za vse starostne skupine, med drugim tudi za družine in organizirane skupine iz vzgojno-izobraževalnih zavodov.
Dnevi odprtih vrat slovenske kulture, imenovani Ta veseli dan kulture, na pobudo ministrstva za kulturo potekajo že vse od leta 2000, ko je bila 200-letnica rojstva pesnika Franceta Prešerna. Namen Ta veselega dne kulture je dodatno spodbuditi ljudi za obiske kulturnih ustanov. Cilj je tudi poudarjanje kulture na Prešernov rojstni dan. Osrednji slovenski kulturni praznik, Prešernov dan, je namreč 8. februarja, na obletnico smrti največjega slovenskega pesnika.
France Prešeren se je rodil 3. decembra 1800 v Vrbi na Gorenjskem. Umrl je 8. februarja 1849 v Kranju. Zdravljico, katere 7. kitica je slovenska himna, je napisal leta 1844.
Leta 1847 je v Poezijah izdal svoje najboljše pesmi. Njegove najbolj znane pesmi so poleg Zdravljice med drugim še Povodni mož, Lenora, Ljubezenski soneti, Zabavljivi soneti, Gazele, Sonetni venec, Slovo od mladosti, K slovesu, Turjaška Rozamunda, Nezakonska mati, Krst pri Savici in Neiztrohnjeno srce.
»Na ta veseli dan kulture slavijo naša kultura, umetnost, kreativnost in povezanost skozi zgodovino,« je ob dnevu, ko se spominjamo rojstva Franceta Prešerna, dejala kulturna ministrica Asta Vrečko. »Kultura nas v vseh pomenih bogati, oblikuje našo identiteto in krepi solidarnost ter sočutnost med nami,« je poudarila.
»Vabim vas, da danes raziskujete umetniški svet, obiščete kulturne ustanove in se prepustite čarom kulture. Danes so nam vsem na voljo brezplačni ogledi in prost vstop na številne dogodke po vsej Sloveniji. Izrazimo spoštovanje do kulturnih delavcev, ustvarjalk, ustvarjalcev, ki s svojo predanostjo oblikujejo in bogatijo naš vsakdan. Naj bo ta veseli dan kulture navdihujoč in poln kulturnih doživetij,« je pozvala ministrica.
Ob Ta veselem dnevu kulture nove vsebine na slovarskem portalu Fran
Ta veseli dan kulture prinaša nove vsebine in posodobitve na slovarskem portalu Fran. Različica 11.0 je bogatejša za več kot 3000 iztočnic, dodan je nov zgodovinski slovar, dopolnjena in prenovljena vrsta drugih slovarjev. Uporabniški vmesnik je po novem mogoče prilagoditi za slepe in slabovidne, osebe z disleksijo in osebe z motnjo pozornosti.
Zbirka obrnjenih starejših slovarjev je bogatejša za drugi najstarejši slovar, ki je vključeval slovenščino - Megiserjev Thesaurus polyglottus iz leta 1603. Obrnjeni slovensko-latinsko-nemški slovar je leta 1977 izdal Jože Stabej, v spletni izdaji pa je njegovo gradivo mestoma popravljeno po izvirniku in dopolnjeno z novimi podatki, ki slovar povezujejo z drugimi starejšimi slovarji na Franu. Popravljeni in dopolnjeni spletni slovar prinaša 3021 geselskih sestavkov, so sporočili z Inštituta za slovenski jezik Frana Ramovša ZRC SAZU.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji