V tem in preteklem tednu so policisti Policijske postaje Ljubljana Center obravnavali več ponižujočih ravnanj in groženj, ki so bile storjene na škodo številnih poslancev Državnega zbora RS, so dopoldne sporočili s Policijske uprave Ljubljana. Sporočilo je na twitterju objavil tudi generalni direktor policije
Anton Olaj.
Za kakšne grožnje in poniževanja je šlo, za zdaj konkretneje ne navajajo, a je minuli teden v medijih odmeval predsem incident s poslancem NSi
Jožefom Horvatom, ki je poročal, da je bil žrtev fizičnega in verbalnega napada.
FOTO: Jože Suhadolnik/Delo
Obravnavo groženj je prevzela kriminalistična policija. Kot so zapisali, je policija izvedla že več ukrepov za zaščito varovanih oseb in okrepila varovanje okolice državnega zbora ter tamkajšnjih zaposlenih.
Izjavo glede groženj, ki so bile v zadnjem tednu usmerjene proti poslancem DZ je danes podal vodja oddelka za organizirano kriminaliteto v Sektorju kriminalistične policije Policijske uprave Ljubljana
Stojan Belšak.
Belšak je razkril, da so storilci v nekaterih primerih že znani. Vse grožnje so poslanci prejeli neposredno preko elektronske pošte ali v fizični pisni obliki. Kriminalisti trenutno obravnavajo šest takih ravnanj, od tega so štiri kazniva dejanja, dva pa sta prekrška zoper javni red in mir.
Grožnja in podobna dejanja so se v zadnjem tednu povečali, mogoče pa jih je povezati z dogodki, ki jih je v zadnjem tednu obravnaval državni zbor - torej sprejetje zakonov in referendum o vodi. Opazno je delovanje skupin, ki so delovale proti poslancem, in želeli vplivati na delovanje v državnem zboru.
Storilci so že znani v primeru fizičnih napadov. Po besedah Belšaka prihajajo iz skupin, ki javno izražajo nestrinjanje z dogodki, ki so se odvijali v zadnjem tednu. V teh primerih tečejo postopki, da bodo storilci tudi procesirani, je potrdil Belšak in dodal, da so na policiji izvedli tudi postopke, s katerimi so zavarovali poslance in državni zbor. Zdaj so bolj dejavni v okolici državnega zbora in drugih vladnih poslopjih.
Namen je vplivati na delovanje poslancev
Na policiji so ugotovili, da je bilo dejanj zoper poslance več, kot jih je bilo v začetku naznanjenih in prijavljenih. Številčnost po mnenju policije kaže tudi, da ni šlo za posamezne naključne izraze nezadovoljstva ljudi nad predstavniki zakonodajne oblasti. Belšak je potrdil, da je dogodkom skupna želja po vplivu na delo poslancev pri sprejemanju zakonov: »Vsebinsko lahko dogodke povežemo s tem, da želijo vplivati na delo poslancev državnega zbora. Te lahko zaničujejo ali pa poskušajo vplivati na odločitve, ki jih sprejemajo v okviru svojih poslanskih skupin,« je bil jasen Belšak.
Glede na družbeno nevarnost, intenziteto napadov, pritiskov in žaljivih ravnanj je primere v obravnavo prevzela kriminalistična policija. »Policija spoštuje in varuje pravico do javnega izražanja mnenj, vendar pozivamo, da se to dela dostojno in s tem ne posega v pravice drugih,« so še zapisali v kratkem sporočilu Policijske uprave Ljubljana.
Predsednik DZ
Igor Zorčič je napade označil za nedopustne, v petek je sklical tudi posvet z vodji poslanskih skupin, na katerem so se poenotili, da je treba režim varovanja »v tem delu nekoliko spremeniti in izboljšati«. Omenil je tudi možnost vložitve kazenske ovadbe.
Komentarji