Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

Koliko bodo dobili člani Vzajemne, bo znano januarja

Zavarovalnica se po odpravi dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja preoblikuje v delniško družbo
Vzajemna je kar 93 odstotkov prometa ustvarila s prostovoljnim dodatnim zdravstvenim zavarovanjem. FOTO: Leon Vidic
Vzajemna je kar 93 odstotkov prometa ustvarila s prostovoljnim dodatnim zdravstvenim zavarovanjem. FOTO: Leon Vidic
STA
26. 12. 2024 | 21:00
4:14

Leto dni po nadomestitvi prostovoljnega dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja z novim obveznim zdravstvenim prispevkom poteka statusno preoblikovanje Vzajemne po načrtih. Izračunani so tudi že deleži, ki pripadajo ZZZS in zavarovancem, poslovni rezultati za leto 2024 pa so dobri, pravijo v Vzajemni.

Prostovoljno dopolnilno zdravstveno zavarovanje je bilo ukinjeno 1. januarja 2024, ko je zavod za zdravstveno zavarovanje (ZZZS) začel zbirati obvezni zdravstveni prispevek. Hkrati je v Vzajemni, ki je dotlej 93 odstotkov prometa ustvarjala iz naslova dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, stekel postopek preoblikovanja iz družbe za vzajemno zavarovanje v delniško družbo.

ZZZS bo verjetno delničar

Preoblikovanje določa zakon o statusnem preoblikovanju Vzajemne, ki ga je državni zbor potrdil sredi lanskega decembra. V njem je tudi zapisano, da bo Vzajemna svojemu ustanovitelju, to je ZZZS, vrnila njegov vložek ob ustanovitvi, bodisi v denarju bodisi v delnicah. Zavarovancem pa se bodo izplačali njihovi deleži oziroma bodo dobili delnice preoblikovane družbe.

Izračun deleža ZZZS in posameznih upravičencev je pripravil pooblaščeni ocenjevalec vrednosti podjetij, ki ga je izbral minister za finance, so potrdili v Vzajemni. Zdaj mora izračun pregledati in potrditi še pooblaščeni revizor, ki ga je prav tako izbral minister.

Več o teh izračunih niso povedali. Dodali so le, da bodo podrobnejše informacije predstavili na tiskovni konferenci v januarju.

Zakon sicer določa, da mora Vzajemna upravičence o višini in vrednosti njihovih deležev obvestiti v 30 dneh od prejema pozitivnega mnenja pooblaščenega revizorja. Upravičencev je okoli 832.000, so povedali v Vzajemni. Obveščali jih bodo postopoma po pošti in na svoji spletni strani od sredine januarja do sredine februarja.

Zdravstvena in nezgodna zavarovanja

Po odpravi prostovoljnega dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja so v Vzajemni izgubili precej zavarovancev, a kot zatrjujejo, so poslovni rezultati dobri. Na dan 31. decembra 2023 je imela Vzajemna 836.079 članov, od tega 744.389 iz naslova dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja. »Trenutno imamo več kot 300.000 polic zdravstvenih in nezgodnih zavarovanj,« so zapisali.

Dodali so, da so se že pred desetimi leti odločili za vstop na trg dodatnih zdravstvenih zavarovanj, saj so se zavedali odvisnosti od dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, zato so krepili svojo ponudbo dodatnih zdravstvenih in drugih zavarovanj. »Danes je Vzajemna s 25-letno tradicijo edina in največja specializirana zdravstvena zavarovalnica v Sloveniji,« so poudarili.

Poleg razvoja novih zavarovalnih produktov iščejo nove priložnosti za sodelovanje s strateškimi partnerji, ki delujejo na komplementarnih področjih. Eden od ciljev za prihodnje obdobje je širitev na nove trge, pri čemer se bodo v prvi fazi osredotočili na Hrvaško. Pri tem bo ključno povezovanje z izvajalci, ki zagotavljajo visoko kakovost storitev, kakršno Vzajemna vzdržuje v mreži izvajalcev zdravstvenih storitev Varuh zdravja, so napovedali.

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine