Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

Kljub zakonski podlagi za zdaj le prostovoljna

Do jutri pričakujejo ponudbe, do začetka avgusta že končno rešitev.
Edini namen aplikacije je, »da državljanom omogočimo, da izvedo, ali so bili v stiku s kom, ki je okužen«, pravi minister Boštjan Koritnik. FOTO: Jure Eržen/Delo
Edini namen aplikacije je, »da državljanom omogočimo, da izvedo, ali so bili v stiku s kom, ki je okužen«, pravi minister Boštjan Koritnik. FOTO: Jure Eržen/Delo
14. 7. 2020 | 06:00
3:16
Ljubljana – Po burnem sprejetju zakonodajne podlage, ki predvideva obvezno uporabo mobilne aplikacije v primeru odrejene karantene in okužbe s koronavirusom, vse kaže, da pri omenjeni obveznosti vlada – znano je, da je slednje zahteval predvsem predsednik vlade Janez Janša – vsaj v začetku ne bo vztrajala. Za takšen korak so se odločili predvsem zaradi možnih zapletov, ki bi jih lahko prinesel razvoj obvezne mobilne aplikacije.

Tehnološka giganta Google in Apple namreč prepovedujeta uporabo njune tehnološke rešitve – vključuje jo večina evropskih mobilnih aplikacij –, v primeru kakršnega koli vsiljevanje upoštevanja zakonodaje ali za namene, ki bi vodili v kaznovanje. Mobilna aplikacija, ki pa rešitve Googla in Appla ne bi uporabila, pa najverjetneje ne bi mogla delovati v načinu spanja in bi zato dodatno izčrpavala mobilno aplikacijo, saj tehnološka giganta ne dovoljujeta dostopa do nekaterih funkcionalnosti mobilnih naprav. Uporabnost mobilne aplikacije, ki bi izpraznila telefonsko baterijo v nekaj urah, bi bila zato vprašljiva.

Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) je tehnološka velikana sicer že zaprosil za dodatna pojasnila, a kot so nam pojasnili na ministrstvu za javno upravo, odgovora še niso prejeli.



Ob ponovnem porastu okužb z virusom covida-19 in želji po čimprejšnji uporabi mobilne aplikacije tudi v Sloveniji pa je tudi vrh vlade, kot kaže, privolil v prilagoditev že obstoječe nemške mobilne aplikacije, ki pa je prostovoljna in temelji na omenjeni tehnološki rešitvi Googla in Appla. Evidenčno naročilo za prilagoditev, ki naj bi po besedah ministra Boštjana Koritnika stala manj kot 40 tisoč evrov – Nemčija naj bi za razvoj aplikacije porabila več milijonov evrov –, je ministrstvo za javno upravo objavilo v nedeljo, ponudbe pa pričakuje do jutri. »Pri postopku smo bili bolj transparentni od zakonskih zahtev, očitki v tej smeri pa so zgolj posledica nepoznavanja zakonodaje,« je v odgovor na očitke o izbiri izvajalca pojasnjeval minister za javno upravo, ki računa, da bo naročnik mobilno aplikacijo izdelal do začetka avgusta.

S temi specifikacijami bodo seznanili tudi informacijsko pooblaščenko Mojco Prelesnik, ki je nasprotovala uzakonitvi obvezne mobilne aplikacije, in jo prosili za mnenje ter morebitne dopolnitve.

Če bi bila v prvih nekaj tednih ali mesecih dovolj dobro sprejeta, po naših informacijah obstaja velika verjetnost, da ministrstvo za javno upravo niti ne bo nadaljevalo z razvojem obvezne mobilne aplikacije, ki sicer ima zakonodajno podlago v že sprejetem četrtem protikoronskem paketu. Ali je ta tudi skladna z ustavo, pa bo najverjetneje preverilo tudi ustavno sodišče. Besedilo zahteve za ustavno presojo, ki jo lahko vloži vsaj tretjina vseh poslancev, namreč že nastaja. Koordinator Levice je njeno vložitev predvidel že za ta teden.

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine