Črnomelj – Po napovedih vodje sedemčlanske kitajske delegacije
Zhao Jiangtaova, župana trimilijonskega mesta Baotou iz pokrajine Notranja Mongolija, bodo njegovi someščani že prihodnje leto začeli množično obiskovati Belo krajino. Tako zelo ga je danes navdušila ta pokrajina v jugovzhodni Sloveniji. Z Občino Črnomelj želi vzpostaviti sodelovanje predvsem na področju turizma in ekologije.
»V okviru svilne poti želimo vzpostaviti sodelovanje z občino in gospodarstvom ter poiskati skupne točke na področju trgovine, industrije, turizma in ekologije,« je povedal Jiangtao, ki si namerava ob naslednjem obisku ogledati dobre prakse belokranjskih podjetij s področja varovanja okolja. »Spodbudili bomo naše someščane, da pridejo k vam na počitnice,« je napovedal Jiangtao: »Ključ uspeha je odpiranje v svet, hkrati pa v državo prinašamo nova znanja in tehnologije, ki izboljšujejo naše proizvodne procese.«
Zhao Jiangtao, župan kitajskega mesta Baotou FOTO: Bojan Rajšek/Delo
Črnomaljska županja
Mojca Čemas Stjepanovič pravi, da bodo še letos ustanovili mešani odbor, ki bo določil skupne točke sodelovanja, in da bodo prek ministrstev obeh držav »zadevo peljali naprej«.
FOTO: arhiv/Tris Kanižarica
Gostje so si ogledali tehnološko razvojno industrijsko središče (Tris) v Kanižarici, a konkretnega dogovora o sodelovanju niso dosegli. Z gospodarskega ministrstva so sporočili, da niso bili obveščeni o obisku kitajske delegacije v Beli krajini.
Središče za rudarjenje in proizvodnjo redkih zemljin
Kitajski obisk je organiziral profesor
dr. Božidar Šarler, predstojnik Katedre za dinamiko fluidov in termodinamiko na ljubljanski fakulteti za strojništvo, ki se je junija lani udeležil sestanka v mestu Baotou, kjer so bili navzoči številni direktorji velikih metalurških podjetji in rudnikov. Baotou je v svetovnem merilu največje središče za rudarjenje in proizvodnjo redkih zemljin za proizvodnjo elektronskih komponent, magnetov, novih vrst jekel in aluminijevih zlitin. Mesto je eden od 156 projektov, ki jih je kitajska komunistična oblast po drugi svetovni vojni načrtno razvijala. Gostje pričakujejo konkretno sodelovanje, je dejal likvidacijski upravitelj rudnika Kanižarica v zapiranju
Silvo Grdešič.
Del 113 hektarjev velikega območja tehnološko razvojno industrijskega središča (Tris) v Kanižarici. FOTO: Bojan Rajšek/Delo
»Želijo se odpreti svetu, zato iščejo pot v Evropo. Prepoznali so naš potencial, da imamo izkušnje in znanje o rudarjenju in livarstvu. Moj cilj je, da bi v Trisu odprli predstavništva za svoja podjetja, saj imajo največji rudnik zemljin na svetu, ki se dodajajo litinam,« je povedal Grdešič.
In kje tiči uspeh vaše ekonomije, glede na to, da ste komunistična država?
Župan Zhao Jiangtao za Delo: »Ključ uspeha je odpiranje svetu, hkrati pa v državo prinašamo nova znanja in tehnologije, ki izboljšujejo naše proizvodne procese«.
Komentarji