Dodatno pokojninsko zavarovanje se je v svetu razvilo kot odgovor na čedalje nižje javne pokojnine. Te so v preteklih letih močno upadle, in kdor se upokojuje danes ali se bo v prihodnosti, zagotovo ne bo imel tako visoke pokojnine kot njegovi starši.
V Sloveniji je bila povprečna starostna pokojnina ob osamosvojitvi približno 80 odstotkov povprečne neto plače, danes pa znaša le še 59 odstotkov ali 640 evrov. Za tiste, ki se bodo upokojevali v prihodnje, veljajo še strožji pogoji, saj si lahko po trenutni zakonodaji šestdesetletni moški po 40 letih delovne dobe obeta javno pokojnino le v višini 57,25 odstotka svoje povprečne neto plače, pri čemer se upošteva povprečje najboljših zaporednih 24 let. Ker bo v prihodnje zaradi upokojevanja tako imenovane baby boom generacije še več upokojencev in še manj zaposlenih, bodo pritiski na pokojninsko blagajno še večji, kar bo privedlo do novih reform in zaostrovanja pogojev za upokojitev.
V preteklih letih so javne pokojnine močno upadle, in kdor se upokojuje danes ali se bo v prihodnosti, gotovo ne bo imel tako visoke pokojnine kot njegovi starši, pravi Karmen Dietner. Foto osebni arhiv
Kaj je še mogoče storiti do konca leta glede dodatnega pokojninskega zavarovanja, če je zaposleni vključen v kolektivno dodatno pokojninsko zavarovanje pri podjetju, kjer, denimo, podjetje posamezniku plača 20 evrov na mesec? Država spodbuja varčevanje za pokojnino s posebno davčno olajšavo in vse premije, ki si jih kot posamezniki vplačamo med letom, se nam upoštevajo pri znižanju dohodninske osnove in tako dobimo del vplačila nazaj pri poračunu dohodnine. Višina vračila je odvisna od našega dohodninskega razreda. Tako si lahko tudi zaposleni, ki mu podjetje že plačuje 20 evrov na mesec, sam do konca leta doplača razliko do maksimalne davčne olajšave, ki je postavljena pri 5,84 odstotka bruto plače zaposlenega, in tako se mu bo doplačilo upoštevalo pri znižanju dohodnine in bo še povečal svoje prihranke za dodatno pokojnino.
Ali si lahko posameznik doplača to zavarovanje?
Do katere vsote? Je to odvisno od njegove plače? Kot omenjeno, si lahko posameznik doplača razliko med premijo delodajalca in maksimalno davčno olajšavo, ki znaša 5,84 odstotka njegove bruto plače, vendar ne več kot 2819 evrov na leto. Naj navedem primer: zaposleni z neto plačo 1000 evrov si lahko vplača največ 88 evrov na mesec, kar znese 1056 evrov na leto. Če mu kaj že vplača podjetje, mora to odšteti in lahko si doplača razliko. Poudarila pa bi, da omejitev velja le za davčno olajšavo, sicer si zaposleni lahko vplačajo tudi več.
Kako lahko posameznik, ki je vključen v kolektivno dodatno pokojninsko zavarovanje, na primer 20 evrov na zaposlenega, izkoristi davčno olajšavo, ki je za letos določena (2819,09 evra), če se odloči, da si bo v decembru še doplačal razliko? Zaposleni si lahko do konca decembra individualno vplača še razliko, ki si jo izračuna tako, da od 5,84 odstotka bruto letne plače odšteje toliko, kot mu že plača podjetje, v tem primeru 240 evrov. Doplačilo premije je zelo preprosto: sklenemo individualno dodatno pokojninsko zavarovanje, ki ga lahko pri nas odpremo prek spleta na
naslovu www.pokojnina.si z nekaj kliki in nato sami izvedemo nakazilo prek spletne banke. Vse preostalo uredimo mi.
Komentarji