Neomejen dostop | že od 9,99€
Društvo prvih posredovalcev pred prihajajočimi prazniki opozarja na najpogostejše poškodbe ob nepravilni uporabi pirotehnike ter načine, kako oskrbeti rane in poškodovancem nuditi prvo pomoč.
»Največ je primerov poškodovanih rok, sledijo obraz ter poškodbe sluha in vida. Večinoma so posledice trajne, saj eksplozija povzroči raztrganine, zmečkanine, poškodbe živcev in obsežne poškodbe mehkih tkiv. Delček sekunde pri eksploziji lahko povzroči nepopravljivo telesno in psihično poškodbo, ki je žal pogosto tudi najboljša kirurška tehnika ne zmore popraviti,« pravi Dejan Rogelj, vodja Društva prvih posredovalcev, in dodaja, kako pomembno je, da ob poškodbah pravilno odreagiramo. »Sorodniki, prijatelji ali očividci, ki imajo osnovno znanje prve pomoči, lahko poškodovancu takoj pomagajo in oskrbijo rano do prihoda reševalcev ali obiska urgentnega centra.«
Telesne poškodbe zaradi uporabe pirotehnike so lahko lažje – opekline, krvavitve – ali celo hujše – raztrganine, odtrganine, zlomi kosti ter poškodba sluhovoda in oči. »Ko pride do lažje poškodbe in je okrvavljen le ud, je treba osebo odmakniti od morebitnih dodatnih nevarnosti ter zaustaviti krvavitev s prevezo. Z neposrednim pritiskom s sterilno gazo pokrijemo mesto krvavitve in povijemo s povojem. Če je krvavitev močnejša in prodre čez sterilno gazo, uporabimo kompresijsko prevezo. Na rano položimo gazo in prvi sloj povoja, nato pa na krvaveče mesto položimo nerazvit povoj in čvrsto povijemo,« svetujejo v Društvu prvih posredovalcev, a žal opažajo, da so prvi posredovalci vedno pogosteje priča nesrečam z raztrganino ali odtrganino.
»Pri taki nesreči je pomembno, da poškodovano osebo najprej odmaknemo na varno mesto, da se izognemo možnosti dodatnih eksplozij petard in raket, ter ji čim prej zaustavimo krvavitev. Najprej zaustavimo krvavitev s pritiskom na področno arterijo in nato čim prej nad odtrganim udom namestimo Esmarchovo prevezo ter oskrbimo krn uda oziroma raztrganino. Krn uda ali odtrgani ud sterilno pokrijmo z gazo in povijemo,« so zapisali.
Kako poskrbeti za odtrgani ud
»Odtrgani del uda damo v prvo vrečko, to vrečko pa v drugo vrečko, v kateri sta voda in led. Nato ti dve vrečki skupaj damo v tretjo vrečko, ki je namenjena prenosu odtrganega uda. Odtrganine nikakor ne dajajte v zamrzovalno skrinjo,« svetujejo v Društvu prvih posredovalcev.
Vse to so seveda ukrepi v nujni sili – v Društvu prvih posredovalcev upajo, da bodo ljudje čim manjkrat potrebovali to znanje prve pomoči.
»Pogosteje obnovimo znanje prve pomoči, bolj si bomo zaupali, ko ga bomo potrebovali. Seveda si želimo, da so pred nami čim mirnejši prazniki in bosta namesto pirotehnike raje odzvanjala smeh in dobra volja. Če posamezniki vendarle uporabljajo pirotehnična sredstva, naj bo uporaba premišljena, pravilna in predvsem brez predhodnega uživanja alkohola,« pravi Dejan Rogelj.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji