Neomejen dostop | že od 9,99€
Tako embalaža Tetra Pak zaživi novo življenje. A to je mogoče samo, ko prazno embalažo Tetra Pak pravilno odložimo v rumeni zabojnik.
Dejstvo je, da porabljamo preveč naravnih virov - da bi zadostili vsem našim zahtevam proizvodnje in potrošnje, bi potrebovali kar 1,75 Zemlje, v Sloveniji pa že več kot 3 Zemlje. Kaj storiti, da bomo ta trend zaustavili? Delovati moramo vsaj v dve smeri: zmanjšati moramo čezmerno potrošnjo in rabo ter iskati učinkovite rešitve, da bodo materiali v izdelkih zaživeli novo življenje. Kako je to mogoče storiti z embalažo Tetra Pak?
Embalažo Tetra Pak v povprečju sestavlja kar 75 % kartona, izdelanega iz močnih celuloznih vlaken. Vir za kartonski del embalaže je les, ki ga pridobivajo v odgovorno upravljanih gozdovih s certifikatom FSC® (Forest Stewardship Council). Poleg kartona pa to embalažo v tankih plasteh sestavljata še aluminij in polietilen. Te plasti v embalaži Tetra Pak niso zlepljene, ampak so toplotno spojene (termično laminirane), zato jih lahko preprosto razslojijo z mešanjem v vodi. Sestavine po razslojitvi uporabijo za nove izdelke: iz kartonskega dela je mogoče narediti nove, kakovostne izdelke, kot so reciklirani papirnati robčki ter drugi higienski papirnati izdelki: servietke, brisačke, toaletni papir. Iz drugih dveh sestavin, aluminija in polietilena, v papirnici Lucart izdelajo tudi podajalnike za higienske papirnate izdelke.
Kupci in uporabniki izdelkov v embalaži Tetra Pak, kot so mleko, smetane, mezge, sokovi, pijače in druga tekoča živila, smo prvi člen, ki omogočamo kroženje materialov iz embalaže Tetra Pak v različnih izdelkih. Izpraznjeno embalažo Tetra Pak odlagamo v rumeni zabojnik ali rumeno vrečo, v kateri se sicer zbirajo tudi druge vrste odpadne embalaže (plastenke, pločevinke). Vsebino rumene vreče v sortirnicah razdelijo na različne frakcije, ena med njimi je torej tudi embalaža Tetra Pak. Če je ne bi odložili v rumeni zabojnik, bi embalaža postala končni odpadek in bi potovala na odlagališče odpadkov; s pravilnim odlaganjem pa omogočimo, da postane koristna surovina in da zaživi novo življenje.
Pri odlaganju izpraznjene embalaže Tetra Pak so pomembni vsi koraki: prazni embalaži odvihamo robove, jo sploščimo, zapremo s pokrovčkom in odložimo v rumeni zabojnik ali vrečo. S tem prihranimo kar 20 % prostora v zabojnikih in prispevamo k manjšim izpustom zaradi prevoza.
V Sloveniji se ponašamo s pionirsko krožno prakso v lokalni skupnosti: v t. i. komunalnem snovnem krogu embalaže Tetra Pak in higienskega papirja ločeno zbrano embalažo Tetra Pak namensko pošljejo v reciklažo, da iz nje izdelajo higienski papir, ki ga uporabljajo javne ustanove v isti skupnosti, kjer so embalažo zbrali. V lokalni skupnosti torej z namenskim zbiranjem in recikliranjem priskrbijo vir surovin za reciklirane izdelke. Ta praksa deluje že več let v Novem mestu in sosednjih občinah, Ljubljani in Brežicah, kmalu pa bo zaživela tudi po drugih krajih v Sloveniji.
Embalažo Tetra Pak je mogoče reciklirati. Iz kartonskega dela med drugim izdelajo recikliran higienski papir, s čimer preprečujemo sečnjo dreves, ohranjajmo gozdove in zmanjšujemo ogljični odtis.
Bodite pozorni: v hipermarketih Mercator po vsej Sloveniji do 17. decembra poteka posebna akcija, kjer kupci s hkratnim nakupom petih izdelkov Ljubljanskih mlekarn, Dane in Fructala v embalaži Tetra Pak brezplačno prejmete 10 paketkov robčkov Lucart EcoNatural, izdelanih iz recikliranega kartonskega dela odpadne embalaže tetrapak. Tako se lahko prepričate, kakšni izdelki nastanejo po recikliranju te vrste embalaže.
Naročnik oglasne vsebine je Tetra Pak