Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

Janševo preusmerjanje pozornosti

Pismo v Bruselj: EU naj predlaga tudi ukrepe za odpravo težav nedokončane tranzicije, pričakuje premier.
Premier Janez Janša svojo interpretacijo slovenske realnosti izvaža tudi v pismu predsednici evropske komisije Ursuli von der Leyen. FOTO: Francois Lenoir/Reuters
Premier Janez Janša svojo interpretacijo slovenske realnosti izvaža tudi v pismu predsednici evropske komisije Ursuli von der Leyen. FOTO: Francois Lenoir/Reuters
27. 2. 2021 | 06:00
5:17
Premier Janez Janša je predsednici evropske komisije Ursuli von der Leyen poslal vabilo, naj njena delovna skupina čim prej obišče Slovenijo in se prepriča o stanju demokracije, vladavini prava, neodvisnosti sodstva ter svobode in pluralnosti medijev. Tako bi končali obtožbe, ki so jih po njegovem brez kakršnih koli dokazov izrekali tudi predstavniki komisije. Janšev predlog o pripravi posebne ocene stanja pri nas so v Bruslju takoj zavrnili, saj da je primeren okvir za preverjanje svobode medijev letno poročilo o vladavini prava.

Pismo je datirano v torek, prvi pa so ga včeraj objavili mediji blizu največje koalicijske stranke. »To pismo je bilo v javnost verjetno dano z razlogom danes, zato da odvrne pozornost javnosti od demografskega sklada in nacionalnega načrta za okrevanje in odpornost ter da se znova ukvarjamo z nekim ekscesom Janeza Janše,« je komentiral koordinator Levice Luka Mesec. Podobno so ocenili tudi v SAB in LMŠ, pri čemer je poslanka največje opozicijske stranke Jerca Korče še navedla, da pismo dejansko ni namenjeno predstavnikom EU, ampak slovenski javnosti.

Da Janša v tujino izvoženi politični boj prenaša nazaj na domači teren, pa je v komentarju izpostavil Rok Čakš, odgovorni urednik spletnega medija Domovina.je in politični analitik, ter nadaljeval, da se je izkazalo, da so njegovi nasprotniki v tujini trenutno močnejši: »Na domačem terenu pa, čeprav imajo pri obvladovanju družbenih mehanizmov še vedno premoč, se njihova prednost prek izkušenj prekaljenega političnega borca zmanjša oziroma izniči.«


 

Čas izrazite politične polarizacije


Predsednik vlade je v pismu izrazil prepričanje, da tranzicija v Sloveniji ni končana, ne v sodstvu, ne v medijih in ne v državni administraciji. Želi si tudi predlogov Bruslja za odpravo teh težav. »Janša dojema realnost malce drugačno, kot je ta dejansko. Z resničnostjo je pravzaprav izgubil stik, to je njegova resna težava že dobro desetletje,« vsebino zapisanega ocenjuje nekdanji politik Pavel Gantar in dodaja, da se prvak SDS ne zaveda, da je v obračunu s svojim namišljenim sovražnikom socializmom sam dejansko prevzel podobo avtoritarca. Če kdo, je skoncentrirani avtentični nosilec ostanka realsocializma v Sloveniji prav SDS, v kateri velja disciplina, obremenjuje pa jo ideološko podrejanje in razredni boj.

FOTO: Jože Suhadolnik/Delo
FOTO: Jože Suhadolnik/Delo


Da živimo v času izrazite politične polarizacije, kjer pripadniki vsakega od političnih blokov, tako levega kot desnega, živijo vse bolj v lastnem filtrirnem mehurčku, pa ob tem navaja profesor na fakulteti za uporabne družbene študije Matej Makarovič. »Zaradi tradicionalne hegemonije levice se zdi večini sicer leva intepretacija realnosti bolj samoumevna in normalna, a vseeno imata obe strani podoben problem. Zato so tudi obtožbe vsake strani na račun nasprotnega tabora zelo pogosto pretirane. Bodimo realni – v Sloveniji nimamo in nismo nikoli imeli represije s strani Janše, pa tudi kakšnega terorja s strani levice že najmanj trideset let nimamo več,« še izpostavlja Makarovič in dodaja, da kar je bilo na levi ali pa na desni storjeno narobe, je treba razčistiti, ne pa dramatizirati.

FOTO: Igor Zaplatil/Delo
FOTO: Igor Zaplatil/Delo


 

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine