Na Otočcu sta se srečala premiera Slovenije in Hrvaške,
Janez Janša in
Andrej Plenković. Srečanje so uvedle napovedi, da se bosta pogovarjala o odnosih med državama, skupnem boju proti covidu-19 in drugih aktualnih temah.
Plenković je v Slovenijo prišel le nekaj dni
po parlamentarnih volitvah na Hrvaškem, na katerih si je z zmago HDZ zagotovil nov mandat na čelu hrvaške vlade.
Izjavi Janeza Janše in Andreja Plenkovića si lahko ogledate v videu:
Prvič v živo
Janša je uvodoma hrvaškemu kolegu še enkrat čestital za zmago na parlamentarnih volitvah in omenil, da je bilo srečanje namenjeno pogovoru o eni sami temi, trenutni epidemiološki situaciji v obeh državah in spopadanju z epidemijo. Zlasti sedaj, v času poletja in turizma je pomembno, da življenje poteka v kolikor toliko normalnih okvirih, meni.
Izjavil je še, da ceni ukrepe Hrvaške na zunanjih mejah Evropske unije, omenil, da tudi sosedje pripravljajo aplikacijo za sledenje, ki se mu zdi ključen instrument oziroma pomemben ukrep.
FOTO: Voranc Vogel/Delo
Sporočil je še, kot je poudaril, svežo novico, staro le nekaj minut, namreč da je Hrvaška stopila v dveletni mehanizem za prevzem evra. V kratkem bomo lahko tudi na Hrvaškem plačevali s skupno valuto, je dodal. Kot je dodal, računa na tesno, vsakodnevno sodelovanje epidemiološke stroke v obeh državah, kar je temelj ustreznih ukrepov.
Plenković se je že s prvimi besedami Sloveniji zahvalil za podporo pri vstopu Hrvaške v evroobmočje – glede vstopa Hrvaške v preddverje evra je nameraval javnost obvestiti šele kasneje danes na Hrvaškem – in ponovil Janševe besede, da sta govorila izključno o temi ukrepanja v epidemiji. Ne o kakšnih odprtih vprašanjih. Potrdil je, da tudi Hrvaška pripravlja aplikacijo, ki naj bi bila nared čez deset dni.
Brez drugih tem
Na novinarsko vprašanje o tem, ali bosta glede na, kaže, dobro sodelovanje, odprla tudi temo arbitraže, je Janša odgovoril, da se danes s to temo nista ukvarjala. So teme, ki lahko počakajo, in teme, ki ne morejo, je povedal. Enako je potrdil Plenković.
Danes je po Plenkovićevih besedah na Hrvaškem 92.000 slovenskih turistov. Prizadevali si bodo, da bodo število okuženih in obolelih na Hrvaškem zmanjšali, dodal pa še, da je sedem obmorskih županij povsem v zelenih ombočjih. Hrvaški novinar je vprašal, ali bi Hrvaška glede na nove visoke številke lahko pristala na rdečem seznamu, a konkretnega odgovora ni dobil.
Na vprašanje, ali bi lahko Hrvaška zaprla meje z BiH in Srbijo pa tudi diskoteke, je Plenković napovedal nove ukrepe, tudi glede nočnega življenja in prehodov mej, a ni bil posebno konkreten. Janša je opomnil še, da je tudi Slovenija že v rumenem območju. Hrvaška ima po novem podoben ali še ostrejši režim vstopa iz BiH in Srbije, je dodal.
FOTO: Voranc Vogel/Delo
Na Hrvaškem rekordne okužbe
Srečanje na Otočcu je bilo prvo dvostransko premierov sosednjih držav v živo, sta se pa v zadnjem času v zvezi s pandemijo večkrat slišala po telefonu. Razmere glede koronavirusa so se na Hrvaškem v zadnjih tednih zaostrile.
Prav danes je za Hrvaško izjemno slab dan, potrdili so rekordnih 116 novih okužb.
V hrvaški delegaciji so bili poleg Plenkovića še notranji minister
Davor Božinović, minister za zdravje
Vili Beroš, minister za turizem
Gari Cappelli ter dva člana hrvaškega kriznega štaba – direktor hrvaškega zavoda za javno zdravje
Krunoslav Capak in vodja zagrebške infekcijske klinike
Alemka Markotić.
Slovensko delegacijo so poleg Janše sestavljali še minister za gospodarstvo
Zdravko Počivalšek, notranji minister
Aleš Hojs, vladni govorec
Jelko Kacin in direktor Nacionalnega inštituta za javno zdravje
Milan Krek.
Državi bosta poskušali poenotiti ravnanje glede ukrepov, je bilo napovedano pred srečanjem. Zaradi porasta okužb je Slovenija, kot znano, minulo soboto Hrvaško
umaknila z zelenega seznama epidemiološko varnih držav, iz katerih je mogoče vstopiti brez omejitev.
Komunikacijski šumi
Med državama je prihajalo tudi do komunikacijskih šumov. V Sloveniji je odmevala
domnevna hrvaška obljuba o zaprtju nočnih klubov, ki so jo pri nas oznanili na vladni novinarski konferenci – o tem ukrepu naj bi se dogovorila oba premiera –, zatem ko je Hrvaška pristala na slovenskem rumenem seznamu držav, pa je Plenković v predvolilnem času doma še vedno razlagal,
da se ob vstopu v Slovenijo za hrvaške državljane ni nič spremenilo.
Plenković nazadnje s Cerarjem, Pahor kar 39-krat z Grabar-Kitarovićevo
Odnose med državama med drugim zaznamuje vprašanje meje, ki jo je pred tremi leti določilo arbitražno sodišče. Slovenija vztraja, da je treba odločitev sodišča implementirati, Hrvaška pa temu nasprotuje.
Zaradi hrvaškega zavračanja uveljavitve arbitražne razsodbe so se odnosi med sosednjima državama ter partnerkama v EU in zvezi Nato v zadnjih letih ohladili. Zadnje uradno dvostransko srečanje premierjev je bilo decembra 2017 v Zagrebu, kjer se je s Plenkovićem sestal tedanji premier
Miro Cerar.
So pa po drugi strani precej pogostejši stiki predsednikov držav. Predsednik republike
Borut Pahor se je s prejšnjo hrvaško predsednico
Kolindo Grabar-Kitarović sestal 39-krat, z novim hrvaškim predsednikom
Zoranom Milanovićem, ki je mandat nastopil februarja, pa dvakrat.
Borut Pahor in Kolinda Grabar-Kitarović na skupni vaji slovenske in hrvaške vojske ŠTIT 17 na Kamenjaku leta 2017. FOTO: Blaž Samec/Delo
Komentarji