Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

Janša dopušča možnost, da vlada pade

Verjetnost, da se to zgodi, je sicer majhna, a obstaja, ocenjuje premier. Trije poslanci Desusa do petka čakajo s podpisi nezaupnice.
Premier Janez Janša ocenjuje, da konstruktivna nezaupnica lahko uspe, a Kul ne bo zmogel sestaviti operativne vlade. FOTO: Blaž Samec
Premier Janez Janša ocenjuje, da konstruktivna nezaupnica lahko uspe, a Kul ne bo zmogel sestaviti operativne vlade. FOTO: Blaž Samec
13. 1. 2021 | 20:00
13. 1. 2021 | 21:24
5:52
Po maratonskem prepričevanju, na katerem naj bi štirje poslanci Desusa obljubili svojo podporo Karlu Erjavcu pri njegovem naskoku na mandatarski fotelj, jih danes Karl Erjavec še ni imel v rokah. Da jih ni mogel pokazati partnerjem Koalicije ustavnega loka (Kul), je botrovalo dejstvo, da so mu trije poslanci prepovedali uporabo njihovih deponiranih podpisov. »Dokler besedila konstruktivne nezaupnice ne bom prebral, svojega podpisa pod njo ne bom prispeval,« pravi Branko Simonovič, poslanec Desusa.

Vodja poslanske skupine Franc Jurša ter Ivan Hršak in Branko Simonovič naj bi se tako sešli v petek pred napovedano vložitvijo nezaupnice in se po tem, ko jo bodo prebrali, odločili o podpisih. Erjavec je menda danes napovedal, da bo v petek to »slovesen podpis«.





Osnutek konstruktivne nezaupnice je sicer že znan, a končne različice niso videli niti poslanci Kula, ki so ne glede na to svoje podpise Erjavcu dali. Besedilo dokumenta bodo šele jutri prejeli prvaki štirih opozicijskih strank pred napovedano jutrišnjo vložitvijo predloga za konstruktivno nezaupnico v državni zbor.

Pričakovati je, da bo v dokumentu med drugim poudarjeno, da je pri delovanju vlade na področju obvladovanja epidemije covida-19 ideologija prevladala nad stroko. Že v pobudi za oblikovanje Kula je bilo omenjeno skrb vzbujajoče vprašanje nespoštovanja pravne države oziroma ustavnih temeljev Slovenije, kar je v izrazitem nasprotju s tistim, za kar so se državljani Slovenije zavzeli na plebiscitu, zato bo v konstruktivni nezaupnici del obrazložitve gotovo namenjen tudi tej temi.

Karl Erjavec bo prvakom strank Koalicije ustavnega loka prinesel dokončno obliko predloga konstruktivne nezaupnice. FOTO: Blaž Samec
Karl Erjavec bo prvakom strank Koalicije ustavnega loka prinesel dokončno obliko predloga konstruktivne nezaupnice. FOTO: Blaž Samec


Nadzorovala bo tako koalicija kot opozicija


Ker so stave visoke, ne le v koaliciji, ampak tudi v opoziciji razmišljajo, kako bodo svoje poslance nadzorovali pri glasovanju o nezaupnici. To naj bi bilo v sredo ali četrtek (določil bo kolegij predsednika državnega zbora v ponedeljek), med drugim pa bodo, smo izvedeli, disciplino zagotovili tako, da si bodo morali poslanci med seboj pokazati izpolnjeno glasovnico, preden jo bodo oddali.

V strankah koalicije za zdaj sicer poteze Kula ne razburjajo pretirano, slišati je namige, da bi si lahko kateri od poslancev Desusa na tajnem glasovanju o podpori še premislil. Dopuščajo pa tudi možnost, da bi se to zgodilo tudi pri poslancih SMC. Na vprašanje, ali zaupa koalicijskim partnerjem, je Janez Janša v intervjuju za Radio Ognjišče odgovoril, da zaupa tistim, ki so v vladi, tistim, ki so v državnem zboru, pa kakor kateremu. Dopustil je tudi možnost izglasovanja nezaupnice, a da ta možnost ni ravno velika.

Glede na to, kako se je »lomilo roke« poslancem Desusa, po njegovih besedah verjetno podoben pristop načrtujejo tudi pri poslancih SMC. »Mislim pa, da to ne pomeni, da bodo oni sestavili učinkovito vlado, ampak bomo šli na predčasne volitve,« je še povedal v radijskem intervjuju in dodal, da vsaj dve stranki Kula dejansko želita na predčasne volitve.

Prvak SMC Zdravko Počivalšek, ki za zdaj računa, da bodo njegovi poslanci zdržali pritiske in ne bodo prestopili, pa je potrdil pogovor z Erjavcem pred dnevi, češ da ga je prvak Desusa poklical in znova slišal že slišano. »Imela sva kratek telefonski pogovor, v katerem sem mu še enkrat ponovil naše stališče – ne obstaja možnost za zamenjavo strani,« je povedal Počivalšek.

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Berite Delo 3 mesece za ceno enega.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine