Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

Žvižgač se je poravnal z nekdanjim delodajalcem

Zavod bo Galetu zaradi odpovedi delovnega razmerja izplačal 54.146 evrov, Gale pa napoveduje še nove postopke.
FOTO: Jože Suhadolnik/Delo
FOTO: Jože Suhadolnik/Delo
19. 5. 2021 | 14:03
19. 5. 2021 | 17:21
4:47
Žvižgač Ivan Gale in njegov nekdanji delodajalec Zavod RS za blagovne rezerve sta včeraj na ljubljanskem delovnem in socialnem sodišču sklenila sodno poravnavo. Zavod, ki je sicer zavračal navedbe, da je bila odpoved nepravilna in nezakonita, mu bo plačal 54.145 evrov bruto.

Kljub temu za Galeta zgodba z Zavodom RS za blagovne rezerve še ni končana. »Moj cilj je, da se ta denar, ki bo meni izplačan, od odgovornih tudi izterja,« je povedal po naroku in dodal: »Ta denar bom dobil iz davkoplačevalskih sredstev za nič dela, če malo karikiram, kar seveda ni v redu in gre za evidentno oškodovanje javnih financ. Mislim, da mora zavod oziroma direktor Zavoda RS za blagovne rezerve Tomi Rumpf pozneje za to tudi odgovarjati in kriti iz svojega žepa.« Dodal je še, da je zoper Rumpfa podal že dve kazenski ovadbi, v kratkem sledi še tretja.

Pooblaščenec Zavoda Aleš Avbreht pa je poudaril, da je bil zavod ves čas konsistenten in je želel, da obe stranki komunicirata korektno, »kar smo zdaj izključili, ker Gale očitno želi še naprej blatiti zavod in Rumpfa.« Dejal je, da bo to očitno potem predmet drugih postopkov. »Mi smo zadovoljni, da smo sklenili to poravnavo,« je povedal odvetnik in dodal, da je Gale »dojel, da je ta trenutek boljše, če podpiše poravnavo, čeprav je stalno testiral, ali mu bo to koristilo ali ne.«

Ivan Gale je ovadil Tomija Rumpfa. FOTO: Družnik Matej/Delo
Ivan Gale je ovadil Tomija Rumpfa. FOTO: Družnik Matej/Delo


Kot žvižgač opravil pomembno delo


Da med Galetom in zavodom obstaja možnost poravnave, je bilo mogoče slutiti že po prvem naroku na istem sodišču 12. marca letos. Maja Koršič Potočnik, Galetova pooblaščenka, je takrat pojasnila, da gre poravnava v smeri, ki bo za njeno stranko dosegla ustrezno finančno kompenzacijo. Da bo lahko imel Gale, ki je po njenem mnenju kot žvižgač opravil pomembno delo, čas, da si poišče novo službo. Gale pa je takrat napovedal tudi začetek delovanja centra za zaščito žvižgačev, s katerim bodo novim žvižgačem zagotovili pravno zaščito oziroma takšne odvetnike, ki jih bodo zastopali »s srcem«. Zavod je v odgovoru na tožbo zavračal navedbe, da je bila odpoved nepravilna in nezakonita, prav tako kot tudi »očitke o zlorabi oblasti, političnem vmešavanju in maščevanju, enačenju tožene stranke s kleptokracijo itd.«

Pred natančno mesecem dni je Gale na svojem profilu na facebooku obelodanil, da sodne poravnave z zavodom ne bo sklenil, saj so se v predlogu poravnave v okviru 5. točke pojavile dodatne zahteve. In sicer, »da javno ne bi govoril o poravnavi, razen tega, da je bila sklenjena z medsebojnim popuščanjem« in »da bi med seboj v bodoče komunicirali korektno in spoštljivo, tako da bi se varoval ugled in dobro ime strank«. Po današnji obravnavi na sodišču pa so očitno vse strani ugotovile, da bi bila poravnava še vedno najboljša rešitev. Zato so omenjeno 5. točko črtale iz sporazuma, prav tako se je Gale zavezal, da se v zameno za 54.145 evrov bruto oziroma za, po obračunanih vseh pripadajočih davkih in prispevkih, ustrezno zmanjšani neto znesek, odpoveduje tudi vsem morebitnim zahtevkom, povezanih s samim prenehanjem delovnega razmerja.

Ivan Gale je izgubil službo po tem, ko je opozoril na sume korupcije pri nabavi zaščitne opreme. FOTO: Jože Suhadolnik/Delo
Ivan Gale je izgubil službo po tem, ko je opozoril na sume korupcije pri nabavi zaščitne opreme. FOTO: Jože Suhadolnik/Delo


Razkril grožnje in pritiske


»Pritiski so bili strašni. Grožnje, izsiljevanja ... Mi smo bili res v nemogočem položaju,« je Gale v oddaji Tarča na nacionalni televiziji 23. aprila lani kot tedanji zaposleni na Zavodu RS za blagovne rezerve govoril o domnevnih nepravilnostih pri nabavi zaščitne opreme v času prvega vala epidemije novega koronavirusa. »Bili so nesramen odnos, grožnje, metanje predmetov po sobi,« je še povedal.

Galetova razkritja, ki so na ulice vsak petek po tem pognale tudi protestnike-kolesarje, pa zanj torej niso ostala brez posledic. Z Zavoda RS za blagovne rezerve je oktobra lani prejel izredno odpoved delovnega razmerja iz krivdnih razlogov. Očitali so mu sklepanje domnevno škodljivih pogodb pri nabavi zaščitne opreme in neustrezno komunikacijo z mediji. Proti zavodu je nato vložil tožbo, v kateri je zahteval, naj sodišče ugotovi, da je bila odpoved nezakonita in da delovno razmerje pri zavodu še vedno traja, zavod pa naj mu od 9. oktobra lani, ko je z njim prekinil delovno razmerje, izplača 3008,14 evra bruto plače na mesec.

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine