Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

Gripa na pohodu v Evropi, v postelji vsak dan več Slovencev

Pri nas vsako leto za gripo zboli do 200.000 ljudi. Letos je največ influence tipa A. Zaradi zapletov je več sto ljudi hospitaliziranih, precepljenost je slaba.
Sezonska gripa je v evropskih državah vsako leto odgovorna za približno 50 milijonov simptomatskih primerov. FOTO: Amanda Perobelli/Reuters
Sezonska gripa je v evropskih državah vsako leto odgovorna za približno 50 milijonov simptomatskih primerov. FOTO: Amanda Perobelli/Reuters
6. 1. 2025 | 13:51
6. 1. 2025 | 19:43
11:14

Sezonska gripa, pri kateri v državah EU in Evropskega gospodarskega prostora (EGP) vsako leto zaznajo za približno 50 milijonov simptomatskih primerov, je dodobra zakoračila po Evropi. Tudi naše bolnišnice oziroma njihovi posamezni oddelki zaradi povečanja števila respiratornih okužb, večinoma gripe, v teh dneh pospešeno zapirajo vrata za obiskovalce. Tačas so se znova odprle šole, s čimer se je povečalo tudi tveganje za večjo obolevnost.

Dr. Mateja Logar. FOTO: Igor Mali
Dr. Mateja Logar. FOTO: Igor Mali

Konec tedna je bil tako na infekcijski kliniki kot tudi na internistični prvi pomoči po oceni infektologinje UKC Ljubljana Mateje Logar »izrazito dramatičen«, saj da mnogi bolniki »že več dni čakajo na prosto posteljo na hodnikih«; večina so oboleli za gripo.

Med prvimi so svojce hospitaliziranih, naj te obiščejo le, če so brez simptomov bolezni, začeli opozarjati v UKC Maribor. Že za božič so namreč zaznali »pojav gripe v naši regiji«. Po novoletnih praznikih si podobna obvestila sledijo tudi na spletnih straneh večine drugih naših bolnišnic.

Prezasedena Splošna bolnišnica Murska Sobota. FOTO: Tadej Regent/Delo
Prezasedena Splošna bolnišnica Murska Sobota. FOTO: Tadej Regent/Delo

Zaradi navala obolelih – v porastu so bili predvsem respiratorni infekti, med katerimi prevladujejo gripa in okužbe s covidom-19 – je bil že v nedeljo preobremenjen urgentni center v Splošni bolnišnici Murska Sobota. Vse postelje v bolnišnici so zasedene, obiski so prepovedani. V zadnjih dneh se je število obravnav v urgentnem centru povečalo za skoraj tretjino. Zato so akutne bolnike iz vse pomurske regije javno pozvali, naj zdravniško pomoč najprej poiščejo v regijskih zdravstvenih domovih.

»Zaradi povečanja števila obravnav v urgentnem centru ljudje čakajo na obravnavo tudi na hodniku, prav tako se povečuje čas obravnave vseh pacientov, bolniki dlje čakajo na sprejem na oddelek v opazovalnici urgentnega centra,« je vodstvo murskosoboške bolnišnice pojasnjevalo v nedeljo in pozivalo ljudi, da se v njihov urgentni center res zglasijo le »urgentni bolniki«, saj da »vsi preostali sodijo najprej na primarno raven«.

Trend povečevanja

Cepljenje proti gripi in covidu-19. INFOGRAFIKA: Delo
Cepljenje proti gripi in covidu-19. INFOGRAFIKA: Delo

V zadnjem, 52. tednu leta 2024 so na NIJZ zaradi praznikov prejeli nekaj manj poročil in vzorcev bolnikov z gripi podobno boleznijo ter z akutnimi okužbami dihal, že takrat pa je bil »jasen trend naraščanja« vzorcev z virusnimi influencami. In sicer so jih potrdili dvakrat več kot teden prej, od tega največ, kar v 95 odstotkih, influence tipa A. To v času od 30. septembra do 29. decembra lani pomeni 283 laboratorijsko potrjenih primerov; v primerljivem obdobju 2023, denimo, 358, v primerljivem obdobju 2022 pa 642. V petih odstotkih ali v 33 primerih so v zadnjem tednu 2024 odkrili influenco tipa B, delež vzorcev, pozitivnih na sars-cov-2 pa je bil nekoliko manjši kot teden prej.

Visoka obolevnost, nizka precepljenost

Cepljenja proti gripi je malo. FOTO: Leon Vidic/delo
Cepljenja proti gripi je malo. FOTO: Leon Vidic/delo

Po podatkih NIJZ v Sloveniji vsako leto za gripo zboli od pet do deset odstotkov oziroma od 100.000 do 200.000 prebivalcev. Najučinkovitejša zaščita pred gripo je cepljenje, ki je za vse z urejenim zdravstvenim zavarovanjem že od začetka oktobra brezplačno, in sicer se je mogoče cepiti pri osebnem zdravniku, v cepilnem centru zdravstvenih domov ali v ambulantah območnih enot NIJZ 

Samo v UKC Ljubljana vsako leto zaradi gripe in z njo povezanih zapletov zdravijo več kot 500 bolnikov, največ na infekcijski in pediatrični kliniki. Ne glede na dostopnost cepiva pa je precepljenost proti gripi pri nas zelo nizka in je med nižjimi tudi v evropskem merilu. Za cepljenje proti gripi se odloča manj kot desetina prebivalcev, v sezoni 2023/2024, denimo, le 5,6 odstotka. Tudi pri starejših odraslih (65 let in več) je delež precepljenih nizek, v zadnji sezoni 2023/2024 so našteli le 17,6 odstotka cepljenih. Priporočilo Svetovne zdravstvene organizacije za starejše je 75-odstotna precepljenost proti gripi.

Bolna Evropa

Od 15.000 do 70.000 državljanov Evrope, poroča Evropski center za preprečevanje in obvladovanje bolezni, zaradi vzrokov, povezanih z gripo, vsako leto tudi umre.

Po navedbah NIJZ je na severni polobli, vključno z Evropo, incidenca gripi podobnih bolezni v številnih državah prestopila vrednostni prag. V 50. tednu je o obolevnosti za gripi podobno boleznijo poročalo 38 držav evropske regije, od teh jih je deveterica incidenco ocenila kot srednje visoko, med njimi Bosna in Hercegovina, Danska, Severna Irska, Škotska, Poljska, Latvija, Albanija, Bolgarija in Gruzija. Druge države so pojavljanje gripe ocenile kot nizko ali pod sezonskim pragom vrednosti. Geografsko je gripa v 17 državah splošno razširjena, v drugih pa se pojavlja lokalno ali sporadično.

V večini držav prevladuje influenca tipa A. V Španiji in na Portugalskem prevladuje influenca tipa B. V državah, ki mejijo na Slovenijo, je delež na influenco pozitivnih vzorcev v Avstriji tri-, na Madžarskem 14,7- in v Italiji 5,5-odstoten.

Tudi ljubljanski UKC je v zvezi z respiratornimi obolenji sprejel posebne preventivne ukrepe. FOTO: Voranc Vogel/Delo
Tudi ljubljanski UKC je v zvezi z respiratornimi obolenji sprejel posebne preventivne ukrepe. FOTO: Voranc Vogel/Delo

Portal Euronews piše, da si v Franciji, kjer tako kot v Španiji prevladuje influenca tipa B, bolnišnice proti navalu na urgentne centre pomagajo z vzpostavitvijo začasnih enot. V Španiji vrhunec obolevnosti pričakujejo v prihodnjih dneh. Na Madžarskem so se zatekli k strožjim zdravstvenim ukrepom: ponekod so uvedli obvezno uporabo mask in omejili oziroma prepovedali obiske pacientov.

V Romuniji so že prejšnji teden našteli več kot 4000 primerov obolelih za gripo; z njo so bile povezane tudi štiri smrti. Lahko pa se Romunija pohvali, da so v sezoni 2024/2025 za preprečevanje gripe uporabili 1,1 milijona cepiv.

Za cepljenje, pravi stroka, je še vedno čas.

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine