Neomejen dostop | že od 9,99€
Uresničile so se napovedi hidrološke službe Agencije RS za okolje (Arso), ki je za danes ponoči predvidela razlivanje hudournikov in poplavljanje meteornih ter zalednih voda. V zadnjih urah sta namreč v zgornjem toku močno narasli in začeli poplavljati Gradaščica in Poljanska Sora, zdaj pa največ strahu vzbuja narasla Kolpa. Hidrološka služba pojasnjuje, da bodo padavine na tem območju vztrajale, tako da se bodo poplavljene površine še povečale oziroma se bodo zjutraj in dopoldne širile dolvodno.
15.45 Poplave v dolini Kolpe
Hidrološke razmere v porečjih Gradaščice in Poljanske Sore so se sredi dneva umirile, obe reki upadata. Po podatkih Oddelka za hidrološke napoved Agencije RS za okolje Kolpa v zgornjem in srednjem toku še počasi narašča in poplavlja, v spodnjem toku pa bo močneje narasla popoldne oziroma zvečer. Poplavljeni so ceste, hiše in polja v vaseh Kuželj in Brod na Kolpi. Ogrožene so tudi vasi in naselja na Hrvaški strani doline Kolpe. Nekatere občine ljudi pozivajo, naj zaradi nevarnosti hudourniških poplav ne zapuščajo hiš.
Izdatno je narasla Logaščica s hudourniškimi pritoki, ki tudi poplavlja. Na običajnih poplavnih območjih se razlivata Ljubljanica s pritoki in Idrijca. V soboto so možna razlivanja predvsem ob Ljubljanici in Krki ter ob manjših rekah v osrednji, južni in zahodni Sloveniji. Kolpa bo še poplavljala.
15.30 Gasilci odpravljajo posledice deževja
Gasilci v večini primerov črpajo meteorne vode iz kletnih prostorov stanovanjskih in gospodarskih objektov ter industrijskih stavb in poslovnih objektov.
Potem ko je močno deževje zajelo občino Žiri, tam civilna zaščita, gasilske enote in druge dežurne službe že odpravljajo posledice. Močno deževje je zajelo tudi občino Borovnica, kje so prav tako na delu gasilci in dežurne službe, ki se ukvarjajo z meteornimi vodami.
V Celju se je v času močnega deževja podrlo drevo ter oviralo promet, odkrivalo je tudi strehe objektov. V omenjeni regiji poročajo o podrtem drevesu in zalitih kleteh, ki sta jih povzročila močan veter in obilno deževje v Slovenskih Konjicah, gasilci pa zaradi zalitega objekta posredujejo tudi v Vojniku. V Žalcu se je sprožil plaz pri stanovanjski hiši, tudi tam so na delu gasilci.
V osrednji Sloveniji je močan veter odkril več streh na območju občine Domžale. Gasilci tako črpajo vodo in nudijo pomoč krajanom Domžal, Preserij pri Radomljah in Šentpavla pri Domžalah.
Že zjutraj je v naselju Kanižarica v občini Črnomelj meteorna voda ogrožala poslovni objekt, a so gasilci pred vrata postavili protipoplavne vreče, očistili jašek in prečrpali vodo.
Iz Zasavja poročajo o puščanju strehe na hrastniški glasbeni šoli, a so jo gasilci začasno sanirali, močno deževje pa je zajelo tudi občino Zagorje ob Savi. Trboveljski gasilci so v naselju Novi Dom pomagali občanki, ki je imela zamašene odtočne cevi v kletnih prostorih, na Kleku pa so začasno sanirali puščanje strehe na enostanovanjskem objektu.
12.30 V Idriji namerili kar 250 milimetrov dežja
Zavod za turizem Idrija je na svojem profilu na facebooku sporočil, da so v zadnjih 24 urah namerili rekordno količino padavin, in sicer 250 milimetrov. »Zaradi obilnih padavin in hudourniških voda je občutno narasla reka Idrijca s pritoki ter povzročila večjo škodo na Lajštu. Deroča voda je uničila celoten jez, ki je bil odprt dve tretjini, ter odnesla nekaj klopi. Nastalo škodo si je že ogledal župan Tomaž Vencelj. Vrednost škode bo lahko ocenjena, ko se bodo vremenske razmere umirile,« so zapisali.
12.00 Vodostaj Gradaščice in Sore je že dosegel maksimum
Visokovodni val Gradaščice in Poljanske Sore se pomika v spodnji tok, v tem smislu na Arsu pričakujejo, da bosta reki sredi dneva dosegli maksimalni pretok, po tem pa začeli postopoma upadati. Stanje bo agencija budno spremljala ves dan, z najnovejšimi meritvami, stanjem in napovedmi pa bodo obnavljali tudi hidrološko opozorilo.
Glede nenadne nevarnosti okoli omenjenih dveh rek je ta za zdaj največja v spodnjem toku, v zgornjem toku je namreč maksimum bil dosežen že v prejšnjih urah. »Vmesne slabitve padavin nekako ugodno vplivajo na najbolj kritično poplavno nevarnost v smislu, da pričakujemo, da bo vodostaj nekoliko upadel, potem znova narasel, vendar ne do take mere, kot če bi ta padavinski dogodek bil še bolj strnjen in bi vsa ta ogromna količina padavin padla v krajšem času – tako kot je bilo v preteklih poplavnih dogodkih ravno v tem porečju,« pomirja hidrolog Andrej Golob.
11.20 Arso za južni in osrednji del Slovenije izdal rdeče opozorilo
Agencija RS za okolje (Arso) je zaradi obilne količine padavin izdala rdeče opozorilo za južni in osrednji del Slovenije. Dolgotrajni krajevni nalivi bodo danes predvsem v zahodni, osrednji in južni Sloveniji. Predvsem na Primorskem so možne tudi močnejše nevihte, so na Arsu danes opozorili na novinarski konferenci.
Nalivi so bili v četrtek najmočnejši na območju med Idrijo in Ljubljano oziroma Vrhniko. Tu je v 24 urah padlo več dežja kot v treh mesecih poletja. Količina padavin je marsikje presegla 200 milimetrov. »Na tem območju je v 24 urah padlo več dežja kot v juniju, juliju in avgustu skupaj,« je pojasnil vremenoslovec Brane Gregorčič.
Rekordna količina padavin je v zadnjih 24 urah padla na Šebreljskem vrhu, kjer so izmerili kar 258 milimetrov padavin, v Idriji (250 milimetrov), Lučinah (226 milimetrov), na Vrhniki (208 milimetrov), v Osilnici (210 milimetrov) in Žireh, kjer so namerili 205 milimetrov padavin.
10.40 Po divjanju neurja na Hrvaškem tudi danes izdali opozorila za vso državo
Neurje je v četrtek zajelo več delov Hrvaške. Najhuje je bilo na območju Čazme v bližini Bjelovarja, kjer so nalivi in močan veter povzročili veliko materialno škodo na strehah hiš, poslovnih objektov, vozil in na osnovni šoli. Hrvaški hidrometeorološki zavod je tudi za danes izdal opozorila za vso državo.
Obilno deževje, močan veter in ponekod toča so zajeli Zagreb, Bjelovarsko-bilogorsko, Oseško-baranjsko, Koprivniško-križevaško in Vitrovitiško-podravsko županijo, so sporočili iz hrvaškega štaba civilne zaščite.
Neurje je povzročilo škodo na strehah hiš in rušilo drevesa, pripadniki civilne zaščite pa so prejeli tudi več prijav izpada elektrike zaradi poškodb na električnem omrežju. Posledice neurja je saniralo okoli 400 gasilcev s 118 vozili, so sporočili iz hrvaške gasilske zveze.
9.30 Močno deževje povzroča težave v prometu
Močno deževje z lokalnimi nalivi, ki je zajelo Slovenijo, povzroča težave tudi v prometu. V Ljubljani je zaradi poplavljenega cestišča pri železniškem podvozu še vedno zaprta Zaloška cesta.
Po podatkih prometnoinformacijskega centra je na cesti Logatec–Žiri popolna zapora na Petkovcu ter na odseku Brekovice–Žiri. Cesta Žiri–Trebija je zaprta pri Selu. Na cesti Petrina–Mirtoviči pa je zaprt odsek Grivac–Kuželj.
Cesta Most na Soči–Kozaršče je zaprta zaradi udora cestišča, cesta Žaga–Kobarid pa zaradi udora cestišča pri Kobaridu. Zaradi zemeljskega plazu je promet na cesti Žaga–Kobarid pri Srpenici urejen izmenično enosmerno, zaradi plazu je zaprta tudi cesta Žaga–Učja. Zemeljski plaz ovira promet tudi na cesti Petrovo Brdo–Podrošt.
Zgodilo se je tudi več prometnih nesreč. Na primorski avtocesti so zato zaprti prehitevalni pas pred počivališčem Lom proti Ljubljani ter vozni in prehitevalni pas pred Logatcem proti Kopru.
7.30 Poljanska Sora prestopila bregove
Iz gasilske enote Škofja Loka sporočajo, da je Poljanska Sora na določenih mestih že prestopila bregove, na Trebiji pa zato za ves promet zapirajo cesto proti Žirem. »Glavnina padavin šele prihaja, zato pozivamo vse občane, katerim Sora večkrat povzroča težave, da ravnate samozaščitno in poskrbite za zaščito svojih objektov in drugega imetja. Spremljajte stanje voda, po nepotrebnem pa se visoki vodi ne približujte,« so sporočili.
Ponoči je ponekod po državi padlo več kot sto litrov dežja na kvadratni meter. Kot sporoča Agencija za okolje, so včeraj od 20. ure pa do danes do 5.30 takšen obseg padavin izmerili na Šebreljskem vrhu (146,6 litra), v Idriji (125,1 litra), na Vrhniki (119,2 litra) in Blegošu (102,6 litra).
Arso pri tem opozarja, da so za danes, predvsem v zahodni, osrednji in južni Sloveniji še vedno možni dolgotrajni krajevni nalivi. Predvsem na Primorskem so možne tudi močnejše nevihte.
»V zadnji uri je po prehodnem upadanju znova močno narasla reka Gradaščica in začela poplavljati v zgornjem toku v okolici Polhovega Gradca. V prihodnjih urah se bo visokovodni val pomikal dolvodno, nadaljnje naraščanje pa se bo upočasnilo. Močno je narasla tudi Poljanska Sora, ki se trenutno razliva v zgornjem toku. Razlivanje in poplavljanje hudourniških vodotokov, zalednih in meteornih voda bo zjutraj in dopoldne zelo verjetno v porečjih Idrijce, Sore, Gradaščice in na širšem območju Ljubljane,« opozarjajo.
S tem se končujejo izredno nizki vodostaji rek, ki so vztrajali skozi celotno poletje. Srednji avgustovski pretok na Dravi, Savi, Ljubljanici, Soči, Vipavi in Idrijci je bil najmanjši od leta 1991 dalje. »Na Ljubljanici in v spodnjem toku Save so bili to tudi najmanjši srednji mesečni pretoki v zgodovini meritev, upoštevaje vse mesece v letu,« še poudarjajo pri hidrološki službi Arso.
7.05 Včeraj in ponoči aktiviranih 87 gasilskih enot
Voda je zalivala kletne prostore, gasilci so reševali vozila iz poplavljenih podvozov, sprožilo se je več zemeljskih plazov, narasli potoki in hudourniki pa so ogrožali več objektov.
Kot so sporočili iz Uprave za zaščito in reševanje, so po doslej zbranih podatkih obravnavali 191 dogodkov po vsej državi. Aktiviranih je bilo 87 gasilskih enot, od teh šest poklicnih.
7.00 Poplavljene kleti in podvozi, ogroženih več objektov
Gasilci so v večini primerov črpali meteorne vode iz kletnih prostorov stanovanjskih objektov, avtosalonov, dvoran, gospodarskih objektov, industrijskih stavb, knjižnic, nakupovalnih prostorov, poslovnih objektov, prodajaln, gostinskih prostorov, skladišč, šol, vrtcev, lekarne in Narodne galerije.
Voda je poplavila tudi več podvozov, iz katerih so morali gasilci reševati obstala vozila. Zaradi padavin se je sprožilo tudi več zemeljskih plazov in tako je bilo zaprtih več cest. Na teh lokacijah so odstranili več podrtih dreves in prekrili več streh objektov. V občini Ankaran se je pretrgal tudi električni kabel.
Narasli potoki in hudourniki so ogrožali več objektov, ki so jih gasilci zavarovali s protipoplavnimi vrečami.
Udar strele je zanetil požar na ostrešju stanovanjskega objekta v Ljubljani. Požar je popolnoma uničil 50 kvadratnih metrov ostrešja in del kuhinje v mansardi. Zagorelo je tudi ostrešje gospodarskega poslopja v občini Kozje.
Javna gasilska služba v Ljubljani je z naslova četrtkovega neurja oziroma močnejšega deževja opravila 58 intervencij. Poleg Gasilske brigade Ljubljana je sodelovalo še 20 prostovoljnih gasilskih enot. Tako je bilo na terenu skupaj 237 gasilcev s 63 vozili. Občanom so razdelili tudi okoli 250 vreč peska.
Največ je bilo poplavljenih kleti objektov, nekaj je bilo poškodovanih streh ter podrtih dreves. Voda je vdrla v kletne ali pritlične prostore na dveh osnovnih šolah, eni srednji šoli, vrtcu, knjižnici ter v več drugih poslovnih objektih. Poleg tega so v četrtek posredovali pri še dveh požarih objektov, so za STA pojasnili v ljubljanski gasilski brigadi.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji