Neomejen dostop | že od 9,99€
Agencija za okolje (Arso) je izdala opozorilo za obilne padavine, krajevna neurja in hudourniške poplave, pri čemer poudarjajo, da aktualni vremenski in hidrološki dogodek ni hudo dolg, je pa dovolj intenziven, da povzroča težave. V tem smislu so pripravili tudi izjavo za medije, kjer so predstavili podrobnosti aktualnega vremena.
Dež bo po celotni državi povsem ponehal do jutri zvečer, zjasnilo se bo do nedelje, ko bo znova sončno, z nekaj megle po nižinah. Suh bo tudi prihodnji teden, ki bo sicer hladen in v znamenju jesenskih temperatur.
Meteorolog Branko Gregorčič je poudaril, da smo po enem najbolj vročih in sušnih poletij v zgodovini meritev zdaj, sredi septembra, kot že večkrat dočakali prvo jesensko deževje. »Splet okoliščin je pripeljal do te ciklogeneze nad Genovskim zalivom. V višinah k nam še vedno priteka topel in zelo vlažen zrak iznad Sredozemlja, z jugozahodnimi vetrovi. Zaradi ciklona s središčem nad Baltikom pa se proti Alpam bliža zaloga hladnejšega zraka, ki bo postopoma preplavila tudi Slovenijo. Glavno vremensko dogajanje pa se je dogajalo pred samo fronto, se pravi v tem dotoku toplega in vlažnega zraka,« je dogajanje povzel Gregorčič.
Padavine so se začele v noči s srede na četrtek, ko še niso bile zelo intenzivne. Pri tem poudarja, da določene težave povzroča predvsem pojav tako imenovane stacionarne konvekcije oziroma proženje močnih padavin v določenih linijah, kjer se potem padavine nad posameznimi manjšimi območji obnavljajo. Ti nalivi so bili včeraj najmočnejši nekje na območju med Idrijo in Ljubljano oziroma Vrhniko.
»Na tem območju je v 24 urah padlo več dežja kot v vsem poletju, se pravi kot v treh mesecih, junij, julij in avgust skupaj. Na tem območju je količina padavin marsikje presegla 200 milimetrov,« je bil jasen. Obenem Gregorčič dodaja, da je na istih delih bilo tudi največ težav, padavine pa se še naprej obnavljajo, zato so se odločili za razglasitev najvišje stopnje vremenskega opozorila; to je rdeča stopnja, ki velja predvsem za osrednjo Slovenijo. »Ker pa pričakujemo pomik padavin proti zahodu in jugu, smo rdeče obarvali tudi jugozahod in jugovzhod Slovenije,« pojasnjuje Gregorčič. Proti večeru je Arso sicer ohranil rdečo barvo le še na jugovzhodu, medtem ko je jugozahod že oranžen, čeprav na tem območju svarijo pred možnost nočnih neviht.
Padavinski maksimum, tako Gregorčič, se z napredovanjem hladnejšega zraka od vzhoda počasi širi proti zahodu in jugu Slovenije. Tako pričakujejo, da bodo padavine že popoldne na severozahodu nekoliko oslabele, glavnina pa se bo pomikala v smeri Primorske in južne Slovenije. »Tudi ob Kolpi je že bilo veliko padavin in tam jih bo zdaj, predvidoma v večernem in nočnem času, še vedno veliko, tako da je tudi za to območje razglašena najvišja stopnja vremenske ogroženosti,« razlaga.
Nastajajo tudi zelo velike krajevne razlike med količino padavin na posameznih območjih. Primer tega je območje južno od Postojne, kjer tako rekoč ni bilo skoraj nič padavin, medtem ko je bila nekaj deset kilometrov severovzhodno količina padavin enormna.
Močnejše padavine so povzročile tudi izrazito naraščanje hudourniških voda, predvsem na območju Gradaščice in Sore, s poudarkom na Poljanski Sori, pa je povedal hidrolog Andrej Golob. »Trenutno je stanje na teh območjih resno, vendar še ne kritično, pravi, kot razlog olajševalnih okoliščin za to območje pa navaja ugodno predhodno stanje. To območje, kot tudi drugod po Sloveniji, je namreč utrpelo zelo sušne tedne in mesece.
»Znotraj teh nalivov pa se je vseeno pojavljalo in se še pojavlja občasno zmanjšanje intenzitet, tako da se vodostaj na tem območju ohranja na zelo visoki ravni, vendar na srečo ne narašča. Kot rečeno, se bodo padavine danes s težiščem nekoliko pomaknile proti jugu države, kar bo še povzročalo nevarnost hudourniških razlivanj južneje,« razlaga. Ozek pas padavin je silovito hudourniško naraščanje povzročil predvsem v zgornjem toku Kolpe, to dogajanje pa pričakujejo tudi danes popoldne in v noči na soboto.
Visokovodni val Gradaščice in Poljanske Sore se pomika v spodnji tok, v tem smislu pa na Arsu pričakujejo, da bosta reki sredi dneva dosegli maksimalni pretok, po tem pa začeli postopoma upadati. Stanje bo agencija budno spremljala ves dan, z najnovejšimi meritvami, stanjem in napovedmi pa bodo obnavljali tudi hidrološko opozorilo.
Glede prihodnje nevarnosti okoli omenjenih dveh rek je ta za zdaj največja v spodnjem toku, v zgornjem toku je bil namreč maksimum dosežen že v prejšnjih urah. »Vmesne slabitve padavin nekako ugodno vplivajo na najbolj kritično poplavno nevarnost v smislu, da pričakujemo, da bo vodostaj nekoliko upadel, potem znova narasel, vendar ne do take mere, kot če bi ta padavinski dogodek bil še bolj strnjen in bi vsa ta ogromna količina padavin padla v krajšem času – tako kot je bilo v preteklih poplavnih dogodkih ravno v tem porečju,« pomirja Golob.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji