Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

Godec: Vladno pranje umazanega perila v javnosti skrb vzbujajoče

Tudi koalicija nezadovljna. Jani Prednik meni, da je šel Golob z izjavami o »očiščenju policije janšistov« predaleč.
Jelka Godec FOTO:Leon Vidic/Delo
Jelka Godec FOTO:Leon Vidic/Delo
STA
26. 10. 2023 | 13:37
26. 10. 2023 | 19:35
7:31

Na nedavno pričanje nekdanje notranje ministrice Tatjane Bobnar pred preiskovalno komisijo DZ in burno dogajanje v koaliciji so se danes odzvali tudi v SDS. Ocenjujejo, da smo priča »vladnemu pranju umazanega perila v javnosti«, hkrati pa skrbi, kakšni so odnosi med ministri in premierom Robertom Golobom, je dejala vodja poslancev SDS Jelka Godec.

Tako na političnem parketu kot tudi v javnosti namreč v zadnjih dneh razburja ponedeljkovo pričanje nekdanje notranje ministrice Tatjane Bobnar pred preiskovalno komisijo DZ, ki preiskuje nedopustno politično vmešavanje v delo policije in drugih pristojnih državnih organov. Bobnarjeva je namreč pred člani komisije ponovila očitke, da je Golob nanjo nedopustno pritiskal glede kadrovskih menjav v policiji. Premier nekdanji notranji ministrici očita vrsto natolcevanj, edina resnica pa je po njegovih besedah bila, da je imela Bobnarjeva nalogo »policijo očistiti janšistov«.

image_alt
Bobnarjeva: Golob je od mene zahteval nedopustno ravnanje

»Če poslušamo obe strani, ministrico Bobnarjevo in premiera Goloba, nas lahko skrbi, kakšni so bili oziroma so odnosi med sedanjimi koalicijskimi partnerji ter najožjimi sodelavci, torej ministri, in premierom,« je burno dogajanje v vladni koaliciji danes komentirala vodja poslancev SDS Godčeva. Na novinarsko vprašanje, da so sicer podobni očitki o nedopustnih političnih pritiskih leteli tudi na zadnjo vlado, ki jo je vodil prvak SDS Janez Janša, pa je Godčeva odvrnila, da ne ve, o kakšnih pritiskih je govor, kot tudi ne, da bi se takšni pritiski koalicije na policijo vršili v tretji Janševi vladi.

Bolj kritična je medtem do uhajanja informacij z zaprtega dela seje preiskovalne komisije DZ. V javnost so namreč pricurljale informacije, da naj bi Bobnarjeva na zaprtem delu seje dejala, da je v času, ko je še bila ministrica, dobila informacijo, da naj bi se premier osebno zavzel za preložitev aretacije ruskih vohunov z novembra na 5. december. Kot je dejala Godčeva, lahko komentira zgolj, kar je o teh domnevnih pritiskih prebrala v javnosti. Uhajanje informacij na tak način pa je označila za skrb vzbujajoče.

O tem, ali v največji opozicijski stranki razmišljajo o možnosti ustavne obtožbe predsednika vlade, pa je dejala, da ustava varuje človekove pravice vsakogar, ne glede na njegovo politično usmerjenost, predsednik vlade pa da je v tem delu kršil ustavo. Kot je spomnila, je njen poslanski kolega Žan Mahnič vložil tudi poslansko vprašanje, ali je predsednik vlade z izjavo o »očiščenju policije janšistov« prekoračil svoja pooblastila.

Da ni gol samo cesar, ampak celotna vladna koalicija, pa je na družbenem omrežju zapisal predsednik SDS Janša. Edina rešitev so takojšnje volitve, je še ocenil.

O tem, kako v SDS, ki je pred dobrim letom zaradi načrtovanega večanja števila ministrstev zahtevala referendum o zakonu o vladi, danes gledajo na napovedi o drastičnem manjšanju števila resorjev, pa je Godčeva dejala: »Zdaj bom rekla, a vam nismo rekli, da vam bomo rekli.«

V SDS so pri tem začeli tudi novo kampanjo. Ob cestah je stranka postavila več plakatov z napisom Še kdo pleše? in fotografijo prvaka največje vladne stranke Gibanja Svoboda Goloba. Hkrati so na plakatih navedli tudi spletni naslov, ki vodi do spletne strani stranke SDS. V slednji pojasnjujejo, da želijo s kampanjo volivcem povedati, da so bile predvolilne obljube prazne, sami pa da ponujajo alternativo. Godčeva je sicer namen omenjene kampanje komentirala zgolj z besedami, da je ta očitno dosegla svoj namen.

Koalicijski partnerici SD in Levica sta nezadovoljni z načinom delovanja vlade. V SD poudarjajo, da so zanje pritiski na policijo nesprejemljivi, menijo tudi, da se država sooča z večjimi problemi, kot je število ministrstev. Tudi v Levici so mnenja, da se morajo v vladi resno pogovoriti in določiti politične cilje do konca mandata.

Koalicijski partnerici nezadovoljni z načinom delovanja vlade

Vodja poslanske skupine SD Jani Prednik meni, da je izjava predsednika vlade Roberta Goloba, naj nekdanja notranja ministrica Tatjana Bobnar »očisti policijo janšistov« šla čez rob. »Kdorkoli je premier, se mora svojih izjav oziroma posledic izjav zavedati," je dejal ob robu seje DZ.

»Za socialne demokrate so pritiski na policijo nesprejemljivi, ne glede na to, kdo je na oblasti,« je poudaril. Po pričanju Bobnar pred preiskovalno komisijo DZ je po besedah Prednika na potezi predsednik vlade, »ki bo moral na vse te očitke tudi odgovoriti.«

image_alt
Fajon: Največ se ukvarjamo sami s seboj, Vatovec: Signali so skrb vzbujajoči

Dodal je, da bosta morala tako Golob kot Bobnar dokazati, kar govorita. Na vprašanje, komu bolj verjamejo, pa je dejal, da bi bilo do obeh nepošteno v naprej karkoli prejudicirati.

V SD niso zadovoljni z dogajanjem v zadnjem tednu, pravi Prednik. »Mislim, da se država sooča s precej večjimi problemi, kot je število ministrstev in rekonstrukcija vlade, ki seveda lahko pride v poštev,« je dejal. Ob tem pa je dodal, da apelirajo na celotno vlado, da se začnejo posvečati vsebinskim težavam, ki jih imajo.

Ob tem je naštel reševanje posledic ujme, zdravstva in plač v javnem sektorju ter napovedani davčno in šolsko reformo.

Podmladek SD, Mladi forum pa je na vlado, katere del je sicer tudi SD, naslovil kritično pismo. Kot so med drugim zapisali, trenutna vlada ponavlja napake predhodnice, proti kateri so protestirali.

Kot so zapisali, življenje v Sloveniji ni blaginja, ampak draginja.

Kritični so tudi do vladnega »teptanja stroke, mešetarjenja po represivnih organih in sprejemanja cenenih kratkoročnih populizmov.«

Minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luka Mesec meni, da se mora »vlada resno pogovoriti«. »Ni edina težava njena struktura, bistveno večja težava je, kako ta vlada deluje,« je izpostavil. Meni tudi, da je treba zelo jasno določiti, katere politične cilje bodo do konca mandata izpeljali. Zato v Levici pozdravljajo, da se bodo 8. novembra v koaliciji »resno pogovorili«, sami pa bodo vztrajali pri razpravi o treh točkah: načinu delovanja vlade, strukturi vlade in političnih ciljih do konca mandata.

 

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine