Mlado slovensko startup podjetje
Principle od ponedeljka do jutri zbira glasove na prvih državnozborskih vzporednih volitvah, ki se v celoti odvijajo s pomočjo tehnologije veriženja podatkovnih blokov. Vendar pa to možnost številni spletni uporabniki zamenjujejo z dejanskimi volitvami. Po oddaji glasovnice se namreč izpiše možnost "volite tukaj".
Zapis, ki se prikaže po glasovanju, marsikoga zavede.
Poleg tega pa številni uporabniki prek facebooka pozivajo prijatelje, naj končno volijo, saj izgovorov proti temu ni več - po novem lahko volijo digitalno, kar seveda ne drži. Volivci lahko v nedeljo, kot na vseh volitvah doslej, volijo zgolj osebno na volišču oziroma še prek nekaterih posebnih načinov uveljavljanja glasovalne pravice, denimo na domu, zunaj stalnega bivališča, po pošti in iz tujine.
V Principlu opozarjajo: Volitve so testni projekt in ne veljajo kot uraden rezultat na nedeljskih volitvah.
Rezultati vzporednih volitev, na katerih je vaš glas anonimen, bodo znani jutri ob 13. uri. Te sicer potekajo s pomočjo omrežja Ethereum in pametnih pogodb, pri čemer morate vpisati veljaven elektronski naslov in slovensko telefonsko številko. Vzporedne blockchain volitve potekajo transparentno, zatrjujejo njihovi snovalci, saj je v vsakem trenutku vidno število oddanih glasov, zaradi tehnologije veriženja podatkovnih blokov pa se ne morejo brisati niti spreminjati.
Tako izgleda glasovnica, do katere lahko dostopate z mobilnim telefonom.
“S prikazom praktične uporabe tehnologije veriženja podatkovnih blokov na junijskih državnozborskih (vzporednih) volitvah želimo nakazati smer v katero bi se lahko razvil sistem samoodločanja v Sloveniji in drugod,” je v začetku meseca za Svet kapitala poudaril Franci Zidar, soustanovitelj in direktor podjetja.
Preberite še: prispevek o mladem slovenskem zagonskem podjetju iz Sveta kapitala.
Komentarji