Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

Državni sekretar Juvan ostro o zgolj pisnem opozorilu Zalarju

Državni sekretar Dan Juvan ostaja prepričan, da je bila junijska izjava direktorja ljubljanske psihiatrične klinike Bojana Zalarja nedopustna.
Pravosodna ministrica Dominika Švarc Pipan je disciplinski postopek proti Bojanu Zalarju uvedla po njegovi izjavi o prijavah spolnega nasilja na novinarski konferenci ljubljanske psihiatrične klinike. FOTO: Jože Suhadolnik/Delo
Pravosodna ministrica Dominika Švarc Pipan je disciplinski postopek proti Bojanu Zalarju uvedla po njegovi izjavi o prijavah spolnega nasilja na novinarski konferenci ljubljanske psihiatrične klinike. FOTO: Jože Suhadolnik/Delo
V. U.
10. 11. 2023 | 16:52
10. 11. 2023 | 16:52
3:37

Na novico, da je bil generalni direktor ljubljanske psihiatrične klinike Bojan Zalar zaradi sporne izjave o prijavah spolnih zlorab, ki je močno odmevala junija, deležen le pisnega opozorila, se je odzval državni sekretar z Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Dan Juvan.

Z odločitvijo Ministrstva za pravosodje, ki je disciplinski postopek proti Zalarju – ta je tudi sodni izvedenec – zaključilo in v sredo objavilo odločitev, se ne strinja. Pisno opozorilo je sicer ukrep, ki se izda po tretjem odstavku 29. člena zakona o sodnih izvedencih, sodnih cenilcih in sodnih tolmačih, predvideno pa je za lažje disciplinske kršitve, če je kršitev storjena v olajševalnih okoliščinah, ki jo delajo posebno lahko.

image_alt
Ministrica Švarc Pipan z disciplinskim postopkom nad Bojana Zalarja

 »Sodni izvedenec bi moral žrtev zaščititi, namesto da ji škodi«

»Ključni problem nasilja je, da se žrtvam ne verjame. Bojan Zalar je s svojo izjavo pokazal, da je s širjenjem škodljivih ukoreninjenih stereotipov pravzaprav del problema, kar poraja resne dvome o njegovi usposobljenosti za opravljanje dela sodnega izvedenca, še posebej, če so v postopke, v katerih sodeluje, vpletene žrtve nasilja,« je danes zapisal Dan Juvan. »Na Ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti se borimo ravno proti tovrstnim stereotipom in predsodkom o maščevalni in preračunljivi ženski, ki podaja lažne prijave nasilja. Da kaj takega izjavi celo sodni izvedenec, ki na tem področju predstavlja stroko, pa je skrajno nedopustno. Sodni izvedenec bi moral žrtev zaščititi, namesto da ji škodi.«

Kot je dodal, je iz Zalarjeve izjave jasno razvidno, zakaj je spolno nasilje kljub razširjenosti ena najmanj prijavljenih oblik kaznivega dejanja, zakaj žrtve ne zaupajo institucijam in zakaj se širijo predsodki ter stereotipi o ženskah.

»Naš skupni cilj mora biti ravno nasproten – žrtve vseh oblik nasilja moramo opogumiti in jim zagotoviti primerno obravnavo. Od javnih funkcionarjev na kakršnem koli položaju, še posebej pa na čelu zdravstvene ustanove, zato pričakujemo, da se bodo vzdržali škodljivih izjav, ki prestavljajo pozornost s storilcev na žrtve in ki dvomijo glede razširjenosti pojavov in težavnosti prijavljanja spolnega nasilja.«

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine