Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

Domovi v gradnji ali jih povečujejo

Investicije: Gradnjo dislocirane enote Doma upokojencev Center Tabor-Poljane na Regentovi ministrstvo za delo sofinancira v višini 900.000 evrov
Opozorila, koliko prostih mest v domovih za starejše manjka, so skorajda vsakodnevna. Foto Bakal Oste
Opozorila, koliko prostih mest v domovih za starejše manjka, so skorajda vsakodnevna. Foto Bakal Oste
11. 3. 2019 | 12:00
3:08
Ljubljana – Opozorila, koliko prostih mest v domovih za starejše manjka, so skorajda vsakodnevna, hkrati pa so vendarle v zadnjem času spodbudni podatki, kje vse domove gradijo ali jih povečujejo. Na podlagi že podeljenih koncesij je predvidena gradnja desetih domov (glej grafiko), kot so nam odgovorili z ministrstva za delo; od tega jih pet načrtuje Orpea (Dom Komenda, Dom Loška dolina v Starem trgu pri Ložu, Dom Žiri, Dom Železniki in Dom Pivka).

Infografika Dela
Infografika Dela
Kot pojasnjujejo na ministrstvu, »dodatne kapacitete postopoma zagotavljajo tudi javni zavodi, zlasti za namestitev oseb z demenco. Med zadnjimi so bile odprte nove enote za demenco v domu v Škofji Loki in v domu Nine Pokorn Grmovje. Ob Regentovi cesti v Ljubljani se gradi dislocirana enota Doma upokojencev Center Tabor-Poljane, dom za bivanje 'Roza kocka', v katerem bodo ena bivalna enota in dve enoti za stanovalce z demenco s 44 mesti.

V skladu z delovnim programom investicij v letu 2019 poleg sofinanciranja gradnje doma na Regentovi načrtujemo še sofinanciranje gradnje dveh oddelkov za stanovalce z demenco v postojnskem domu upokojencev in varovanega oddelka v posebnem socialnovarstvenem zavodu v Lukavcih.«

Koncesionarji gradijo domove na podlagi podeljenih koncesijskih mest, ki so jih pridobili na javnem razpisu za podelitev koncesij za opravljanje institucionalnega varstva v domovih za starejše, objavljenega v letu 2017. Gradnjo doma za bivanje na Regentovi ministrstvo za delo sofinancira v višini 900.000 evrov. Predvideno je sofinanciranje gradnje dveh oddelkov za demenco v domu upokojencev v Postojni in varovanega oddelka v Lukavcih. Poleg splošne gradbene zakonodaje je treba upoštevati pravilnik o minimalnih tehničnih zahtevah za izvajalce socialnovarstvenih storitev.

Ali se tudi v Sloveniji razmišlja o manjših domovih za starejše? Na ministrstvu odgovarjajo, da je v okviru zadnjega razpisa koncesijo pridobil tudi tako imenovani grozd malih domov za starejše (Orpea) s kapaciteto od 50 do 70 stanovalcev v petih občinah. Sicer pa je v skladu z resolucijo o nacionalnem programu socialnega varstva »predvidena krepitev storitev v skupnosti, kot so ponudba pomoči na domu, dnevno varstvo, uporaba družinskega pomočnika, socialnega servisa, začasnih namestitev in oskrbovanih stanovanj«. Seveda nastajajo ali se išče tudi druge rešitve, ki tečejo v okviru projektov ministrstva za okolje (Sobivanje) ali izvajanja dopolnilnih dejavnosti socialnega varstva na kmetijah, kjer sodeluje ministrstvo za kmetijstvo.
 

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine