Poslanec stranke levica
Miha Kordiš je pred dnevi na seji odbora za zdravstvo zdravnike, ki delajo kot zasebniki,
označil za mazače. Na njegove besede so se ostro odzvali številni zdravniki in zahtevali opravičilo, zdaj je ogorčenje nad poslančevimi izjavami v javnem pismu razkril še odvetnik
Domen Gorenšek,
brat avgusta letos umrlega kirurga Matevža Gorenška. Bil je direktor medicinskega centra MD medicina, med lastniki katerega je tudi njegov oče
Bogomir Gorenšek, prav tako specialist ortopedske kirurgije.
Domen Gorenšek je pismu zapisal, da se je brat avgusta zgrudil pred vrati svoje sobe v zasebnem medicinskem centru, medtem ko so nadstropje nižje pričeli prihajati pacienti, naročeni na specialistični pregled. Ker mojega brata ni bilo, so ga zaposleni pričeli iskati. »Našli so ga ležati nepremičnega na hodniku. Prepozno. Star 48 let je umrl za posledicami miokardnega infarkta in za seboj pustil žalujoče mamo, očeta, mladoletni hčerki dvojčici, ženo, brata in mnoge druge.«
Potem, še piše, je od poslanca Državnega zbora Republike Slovenije izvedel, da je bil njegov brat mazač, »in ne filantrop, altruist in izjemen kirurg ter človek, kar sem sam, njegovi bližnji, njegovi pacienti, prijatelji, znanci in ne malo tistih, ki so ga morda le bežno poznali, po mnenju poslanca, očitno ves čas zmotno menili.« Bil je namreč zdravnik zasebnik.
Mazaštvo je kaznivo dejanje
»Zgolj navedeno dejstvo pa je za poslanca z rdečo zvezdo na maski, podobo Tita na majici in verjetno brez enega samega delovnega dne pred vstopom v parlament, dovolj velik greh, da brez zadržka navrže to označbo, pri čemer se kot, po mojem mnenju »uporabni idiot«, v upravljanju tistih, ki so ga politično ustvarili, morda niti ne zaveda, da je s tem mojega pokojnega brata prikazal celo kot kriminalca,« je zapisal Domen Gorenšek.
Mazaštvo je, kot je dodal, skladno z določbo 180. člena KZ-1 kaznivo dejanje, opis kaznivega dejanja mazaštva, pa se v prvem odstavku navedenega člena glasi: »Kdor se ukvarja z zdravljenjem ali opravljanjem zdravilske dejavnosti, čeprav nima predpisane kvalifikacije, in pri tem odvrne bolnika od pravočasnega iskanja zdravniške pomoči, se kaznuje z zaporom od šestih mesecev do petih let.« V primeru, če kot posledica takšnega zdravljenja nastopi smrt, je razpon zaporne kazni določen od enega do desetih let.
Besede Mihe Kordiša:
»Ta odgovorni nosilec mora imet ustrezno poklicno kvalifikacijo, mora imet veljavno licenco in najmanj pet let delovnih izkušenj v zdravstveni dejavnosti in seveda, mora biti brez kršitev v teh zadnjih petih letih. Se pravi, neke varovalke, ki zagotavljajo kakovost opravljanja zdravstvene dejavnosti, ki varujejo pacienta tudi v primeru zasebnih izvajalcev, v raznoraznih pravno formalnih oblikah, se črtajo oziroma njihovo uveljavljanje se podaljša, kar je za ta trenutek praktično ena in ista stvar, samo zato, da bo lahko čisto vsak s. p., čisto vsak mazač, dobil svojo tranšo javnih sredstev.«
»Moj brat je še kako imel vse potrebne kvalifikacije za opravljanje zdravniške funkcije, katero je opravljal z vso skrbnostjo, predanostjo ter požrtvovalno, vse do svojega zadnjega dne, ko je, pregorel od običajno šestnajst do osemnajst urnega delovnega dne, ki je poleg izvajanja kompliciranih operativnih posegov, obiskovanja pacientov tudi v nočnih urah, obsegal še neprestan boj z državnimi »mlini na veter«, mrtev obležal na hodniku, kot pozabljen od vseh. Ves čas si je prizadeval, da bi do operativnih posegov, takrat ko le te potrebujejo, lahko prišli tudi pacienti, ki si jih sicer niso sposobni še dodatno plačati.«
Matevž Gorenšek je tragično preminil avgusta letos. FOTO: MD Medicina
V pismu piše, da v tej državi morda nikoli ni bilo na prvem mestu zdravje ljudi, pač pa dobički izbrancev, ki na podlagi takšnega neurejenega sistema in s pomočjo nastavljenih »uporabnih idiotov« ter njihovega političnega zavajanja ljudi z »javnim zdravstvom« ter neprestano delitvijo na »javno« in »zasebno«, ta nevzdržen sistem, ki se že tako sesuva sam vase, umetno vzdržujejo. »Proti takšnemu sistemu se je moj brat boril. Da. In bil je zasebnik. Običajno, tako sem vzgojen, ljudi, ki jih ne poznam naslavljam z »vi«. To žal v tem primeru ne bo mogoče, čeprav se še kako trudim, da bi dotičnega poslanca vendarle v tem zapisu vikal. Pa žal ne gre. Celo zapisati ime in priimek te osebe je pretežko. Spoštovanje si je namreč treba prislužiti.«
Gorenšek Kordiša najavlja torej s Ti in mu javno obljublja, da bo storil vse, kar je v njegovi moči, da bo poslanec za izrečene besede odgovarjal pravno. »V konkretnem postopku najverjetneje ne bo prišlo v poštev sklicevanje na poslansko imuniteto. Ves izkupiček, ki ga boš, seveda v primeru pravnomočno končanega postopka v korist mojih strank moral za izrečene besede plačati, pa bo namenjen za izvedbo nujnih operativnih posegov ljudi, ki si zaradi sistema, katerega vzdržujejo privilegirani posamezniki, ki so te politično ustvarili, le teh v razumnem roku ne morejo privoščiti, pa čeprav vsak mesec vplačujejo prispevke v zdravstveno blagajno in so torej že tako samoplačniki.«
Odvetnik je še zapisal, da bo Miha Kordiš tako končno imel možnost pomagati konkretnim osebam, ki potrebujejo pomoč. Upam, da premoreš toliko človečnosti, da boš na koncu, pa četudi po več letih sodnih postopkov, na to ponosen. Morda bo sicer po pravnomočnosti potrebna še izvršba, saj je ljudem ideologije, katero zagovarjaš, vedno lažje razpolagati s tujim denarjem kot z lastnim. In še, da, prav imaš. Operativne posege, ki bodo plačani iz sklada, ki se bo morda imenoval po tebi, bodo izvedli zdravniki zasebniki.«
Tudi skupina
zdravstvo.si izjavo poslanca Kordiša ostro obsoja. Pozivajo ga, da se kolegicam in kolegom, zdravnicam in zdravnikom, javno opraviči.
Komentarji