Neomejen dostop | že od 9,99€
V nedeljo so pri nas ob 2730 PCR-testih potrdili 1389 primerov okužb z novim koronavirusom, kar pomeni, da je bil pozitiven že vsak drugi testirani. V Sloveniji je z vsemi odmerki cepljenih 54, z enim odmerkom pa 58 odstotkov prebivalcev. Epidemija covida-19 je zahtevala že več kot pet tisoč življenj. Delež precepljenih le počasi raste, še največ zanimanja je za poživitveni odmerek.
Na novinarski konferenci, ki smo jo spremljali v živo, sta sodelovala glavni šolski inšpektor dr. Simon Slokan in strokovni direktor UKC Maribor izr. prof. dr. Matjaž Vogrin, kjer je trenutno hospitaliziranih 191 pacientov s covidom-19.
Dr. Vogrin napoveduje, da bodo število intenzivnih postelj na ravni države povečali; potrebovali bi jih okrog tristo, ocenjuje. Odgovor bo treba poiskati na nacionalni ravni. A v UKC Maribor več kot dveh dodatnih postelj ne bodo zmogli zagotoviti.
Na eno intenzivno posteljo so pred epidemijo prišle štiri medicinske sestre, zdaj sta dve. Gre za najhujšo krizo v času samostojne Slovenije.
Oddelki so nabito polni: travmatologija, porodnišnica, onkologija …
Imajo 53 pacientov, ki potrebujejo intenzivno terapijo zaradi covida. Vse resurse so aktivirali, približali smo se robu, pravi dr. Vogrin.
Minister Poklukar poziva k cepljenju proti gripi
Minister za zdravje Janez Poklukar, ki se je danes cepil proti gripi, poziva državljane, zlasti tiste iz rizičnih skupin, da se tudi sami odločijo za cepljenje. Zmotno je prepričanje, da nas cepljenje proti covidu-19 ščiti pred gripo in obratno, opozarja. Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje je na voljo še 139.750 odmerkov.
»Koronakriza s silovitostjo bremeni naš zdravstveni sistem. Bolnišnice so polne, še preden se je začela zima. Pred nami so iz tega razloga težki meseci. Da zaščitite svoje zdravje ter da pomagate našemu zdravstvenemu sistemu, prosimo vse, predvsem pa skupine za večje tveganje, da pristopijo poleg cepljenja proti covidu-19 tudi proti cepljenju proti gripi,« so zapisali na spletni strani ministrstva za zdravje.
Kot so navedli, sezona cepljenj proti gripi traja do konca sezone, ključna meseca pa sta december in januar. Po smernicah Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) se cepljenje proti gripi priporoča vsem prebivalcem, zlasti pa tistim z večjim tveganjem za težek potek bolezni. To so starejši od 65 let, kronični bolniki, osebe, ki imajo izrazito povečano telesno težo, majhni otroci od 6. do 23. meseca starosti, nosečnice, zdravstveni delavci, zaposleni v domovih starejših občanov, ki so pri svojem delu izpostavljeni nevarnosti okužbe ali pa lahko pri svojem delu okužbo prenesejo na druge osebe, in drugi delavci v nujnih službah, ki so pomembni za delovanje različnih dejavnosti.
Dodali so, da je tudi letos cepljenje proti gripi brezplačno za vse z urejenim obveznim zdravstvenim zavarovanjem.
NIJZ je prejel 300.590, izdanih pa je bilo 220.250 odmerkov cepiva proti gripi. Odmerkov, ki so še na voljo za sezono 2021/2022, je 139.750. Cepljenje izvajajo izbrani osebni zdravniki, za odrasle pa tudi območne enote NIJZ. Za cepljenje v ambulantah območnih enot NIJZ se je treba predhodno naročiti, so še navedli.
Ker epidemija traja že leto in pol, je kader izmučen, danes je v bolniškem staležu 450 zaposlenih. To je ogromno, ocenjuje dr. Vogrin.
V covidnih kapacitetah imajo 123 medicinskih sester, od teh jih je 40 v bolniškem staležu.
Naj poudarim, da je razlika med drugim in tretjim valom ta, da je takrat veljal lockdown in so bili drugi oddelki precej prazni, na voljo je bilo več kadra. Zdaj so travmatologija in podobni oddelki polni.
Dr. Matjaž Vogrin
Vse bolnišnice delujemo kot ena covidna bolnišnica, pravi dr. Vogrin. V UKC Maribor na kliniki za kirurgijo danes poteka program v petih operacijskih dvoranah; sicer potekajo tudi v več kot petnajstih.
»Onkološkega programa ne želimo zmanjšati, napenjamo vse sile,« dodaja. Opažajo porast pacientov v urgentnem centru, kamor so dodatno razporedili zdravnike, medicinsko osebje in prostovoljce.
Tako je poudaril glavni šolski inšpektor dr. Simon Slokan, ki ocenjuje, da so se razmere na področju organizacij športnih prireditev v zadnjem času izboljšale.
Prejšnji teden so izvedli 43 nadzorov na področju šolstva in v petih primerih odkrili večja odstopanja. Šole med drugim niso ustrezno poskrbele za otroke, ki se niso samotestirali, niti za šolanje na daljavo.
V enem primeru šola ni upoštevala inšpekcijske odločbe. Z odredbo so odredili, da celotna šola do 3. decembra izvaja šolanje na daljavo.
V 38 zavodih pa so ugotovili, da so se šole odlično pripravile na izvajanje ukrepov in zagotavljanja varnega šolskega okolja.
A posamezni starši se kljub vsem pojasnilom stroke ne strinjajo. »Šole, ravnatelji in zaposleni ukrepe le izvajajo,« jih je opozoril inšpektor in dodal, da na šolah že zaznavajo tudi stisko otrok. Zato je starše ponovno pozval, naj jim omogočijo varno obiskovanje pouka.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji