Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

Delavci Iskre v Semiču pričeli s stavko

Delavci v Iskrini enoti v Semiču so ustavili delo, saj bodo prejeli manj božičnice kot delavci v drugih enotah.
V začetku tedna so delavci izvedeli, da bodo namesto 300 evrov božičnice, kolikor bodo prejeli v ostalih poslovnih enotah, prejeli le 50 evrov bruto. Fotografija je simbolična. FOTO: Shutterstock
V začetku tedna so delavci izvedeli, da bodo namesto 300 evrov božičnice, kolikor bodo prejeli v ostalih poslovnih enotah, prejeli le 50 evrov bruto. Fotografija je simbolična. FOTO: Shutterstock
STA
24. 12. 2020 | 11:10
28. 12. 2020 | 10:04
1:59
Med 100 in 150 proizvodnih delavcev v Iskrini poslovni enoti v Semiču je danes zjutraj ustavila delo. V začetku tedna so namreč izvedeli, da bodo namesto 300 evrov božičnice, kolikor bodo prejeli v ostalih poslovnih enotah, prejeli le 50 evrov bruto, zato zdaj pričakujejo izenačitev z ostalimi Iskrinimi delavci, je povedal sindikalist Matija Skala.

Vodstvo podjetja je zaposlene prejšnji teden obvestilo, da bo letos izplačana božičnica v višini do 300 evrov glede na poslovno uspešnost, v torek pa so zaposleni prejeli odločbe, po katerih bo božičnica izplačana različno po poslovnih enotah, in sicer po 300 evrov za obrate v Kranju, Ljubljani in Šentvidu, medtem ko so zaposlenim v Semiču namenili le 50 evrov bruto.

Proizvodnja v Iskri. FOTO: Voranc Vogel/Delo
Proizvodnja v Iskri. FOTO: Voranc Vogel/Delo


Pri tem je izplačilo božičnice vezano tudi na bolniške, kar v praksi pomeni, da bodo nekateri prejeli skoraj pol manj od tega zneska, je za STA pojasnil sindikalist Skeia Matija Skala.

Čeprav današnja stavka ni bila napovedana, so delavci danes zjutraj okoli pol osmih ustavili delo, tako da trenutno 100 do 150 proizvodnih delavcev vztraja pred vhodom v podjetje. Pri tem pričakujejo, da bodo pri višini izplačane božičnice izenačeni z delavci v Ljubljani in Kranju, je dodal Skala. Po njegovih besedah v Semič še ni prišel nihče iz vodstva podjetja.

Skala je ob tem opozoril še na siceršnje težke pogoje dela, od nadur do prerazporeditev delovnega časa, ki vključuje nočno izmeno, od tega, da bodo kljub načrtovanemu kolektivnemu dopustu delali tudi prihodnji teden, pa do nevarnih pogojev dela, kot je prisotnost škodljivih oz. strupenih snovi.

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine