Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

Čez deset dni bo vrhunec okužb in smrti

Projekcije o širjenju covida-19 predvidevajo, da bo konec meseca v bolnišnicah 1300 ljudi in 40 mrtvih vsak dan.
Oboleli s covidom bodo toliko časa hospitalizirani, dokler se bodo širile okužbe. FOTO: Voranc Vogel/Delo
Oboleli s covidom bodo toliko časa hospitalizirani, dokler se bodo širile okužbe. FOTO: Voranc Vogel/Delo
17. 11. 2020 | 16:00
18. 11. 2020 | 09:38
6:12
Ljubljana - Višji znanstveni sodelavec Instituta Jožef Stefan (IJS) dr. Matjaž Leskovar napoveduje, da bo epidemija covida-19 ob predpostavki, da je trenutno reprodukcijsko število (R) ena, da torej epidemija niti ne raste niti ne upada, vrh v bolnišnicah predvidoma dosegla konec novembra, ko lahko pričakujemo približno 1300 hospitaliziranih, od tega 230 na intenzivnih oddelkih.

Vpliv nazadnje sprejetih vladnih ukrepov, dodaja Leskovar, se bo v bolnišnicah pokazal čez približno dva tedna: »Ljudje bodo morali v bolnišnice še tako dolgo, kot bomo imeli okužene, kajti delež okuženih potrebuje bolnišnično obravnavo. Število okuženih se bo pri R=0,7 razpolavljalo približno vsaka dva tedna, pri R=0,5 pa vsak teden.«

Matjaž Leskovar, Višji znanstveni sodelavec Instituta Jožef Stefan, napoveduje vrh epidemije v desetih dneh. FOTO: Osebni Arhiv
Matjaž Leskovar, Višji znanstveni sodelavec Instituta Jožef Stefan, napoveduje vrh epidemije v desetih dneh. FOTO: Osebni Arhiv
Na oddelkih intenzivne terapije vrh sledi nekaj dni pozneje kot na navadnih oddelkih. Leskovar napoveduje tudi rast krivulje skupnega števila umrlih »tako dolgo, kot bomo imeli okužene, kajti določen delež okuženih žal umre«: »Število dnevno umrlih bo pri vseh obravnavanih scenarijih (R=1, 0,7, 0,5) doseglo vrh konec novembra, ko bo v povprečju umrlo približno 40 okuženih na dan.« Trenutno reprodukcijsko število R je približno 1, kar pomeni, da se virus širi z nespremenjeno hitrostjo


Podaljšanje epidemije


Vladni govorec Jelko Kacin je pojasnil, da je vlada zaradi razmer v bolnišnicah podaljšala razglašeno stanje epidemije za en mesec, česar pa ne gre enačiti s trajanjem zaostrenih ukrepov za preprečevanje njenega širjenja, ki bodo predvidoma veljali dva tedna. Podaljšanje epidemije daje zgolj pravni okvir za sprejemanje ukrepov, »​ne moremo biti gotovi, kaj se bo dogajalo čez nekaj tednov«, je pojasnil Kacin: »Nikakor ne smemo z nobenim signalom sporočati, da smo epidemijo že premagali, tak zdrs se nam ne sme zgoditi.« V zadnjem dnevu so ob 5326 testiranjih potrdili 1388 okužb. Delež pozitivnih testov je znašal 26 odstotkov. V bolnišnicah je 1275 oseb, kar 208 jih potrebuje intenzivno nego. Razmerje med številom hospitaliziranih bolnikov in tistih, ki so bolnišnice zapustili, ostaja približno enako. Kapacitete številnih bolnišnic so popolnoma zapolnjene, vdori okužb v domove starejših občanov bi lahko stanje še poslabšali. V zadnjem dnevu je umrlo 45 ljudi, kar je največ doslej.

INFOGRAFIKA: Delo
INFOGRAFIKA: Delo


Okužbe v 90 od 99 domov za ostarele


Namestnica predstojnika Centra za nalezljive bolezni na NIJZ Nuška Čakš Jager poudarja, da v nekaterih evropskih državah, denimo v Franciji in Češki, že upada števila primerov v drugem valu, medtem ko na Švedskem, v Avstriji, Združenem kraljestvu in Sloveniji število okužb še zmeraj narašča. Pri nas je stanje najslabše v Pomurski in Gorenjski regiji. Da bi infektološka služba znova lahko učinkovito delala in sledila okužbam, bi moralo njihovo število upasti pod 300 na dan, je dejala. Bolezen se je v zadnjem času zelo razširila med starostniki, zlasti v številnih domovih starejših občanov (DSO). Med 99 DSO, ki imajo skupno centralno upravo, so okužbe potrdili že v 90 izmed njih.


Prepozno zaprli državo


Projekcije širjenja covida je stroka pred dnevi predstavila tudi na parlamentarnem odboru za izobraževanje, znanost, šport in mladino. Po navedbah dr. Žige Zaplotnika, podoktorskega raziskovalca na Fakulteti za matematiko in fiziko, pomeni vsak dan strme rasti okužb dva dneva »mehkega zaklepanja družbe«. Če bi na podlagi modelov uvedli zaklepanje že 16. oktobra, bi imeli polovico manj hospitalizacij, intenzivne nege in smrti. Zaradi neoptimalnega ukrepanja po izgubi epidemiološkega sledenja stikom smo za vsak dan rasti pridelali najmanj en dan 'lockdowna', torej dvanajst dni.«



Po Zaplotniku nam je epidemija ušla iz rok. Posledica bodo med drugim dodatne smrti »tistih, ki se še niso okužili, pa bodo ob različnih stopnjah pojemanja epidemije umrli«. »O 1200 smrtih smo že prepričani,« pravi Zaplotnik in napoveduje naslednje projekcije dodatnih smrti: »Če bo epidemija pojemala za deset odstotkov tedensko, bomo ob 1200 'gotovih' smrtih imeli še dodatnih 3500 umrlih. Če bo pojemala za 20 odstotkov tedensko, bomo imeli ob 1200 še 1500 dodatnih smrti. Če pa bo pojemala 40 odstotkov na teden, bomo imeli dodatnih 500 smrti.« Alternativi sta po Zaplotniku le dve: zaprtje ali visoko število smrti. Doslej je covid pri nas zahteval že 874 življenj.

Pričakovano število bolnikov v bolnišnicah in umrlih s covidom-19 po porojekciji Instituta Jožef Štefan. FOTO: IJS
Pričakovano število bolnikov v bolnišnicah in umrlih s covidom-19 po porojekciji Instituta Jožef Štefan. FOTO: IJS

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine