Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

Časarjeva uprava na sodišču zaradi slovaške naložbe

Kazenskemu postopku proti nekdanjemu vodstvu Luke Koper bo sledilo še nadaljevanje odškodninske tožbe.
Robert Časar se mora pred sodiščem zagovarjati zaradi naložbe v slovaški logistični holding TTI, zaradi katere naj bi bila Luka Koper oškodovana za 20 milijonov evrov. FOTO: Vojko Rotar
Robert Časar se mora pred sodiščem zagovarjati zaradi naložbe v slovaški logistični holding TTI, zaradi katere naj bi bila Luka Koper oškodovana za 20 milijonov evrov. FOTO: Vojko Rotar
14. 12. 2023 | 16:18
15. 12. 2023 | 10:51
3:24

Nekdanje vodstvo Luke Koper, ki ga je vodil Robert Časar, se pred koprskim okrožnim sodiščem zagovarja zaradi obtožnice o zlorabi položaja pri nakupu deleža v slovaški družbi TTI oziroma pomoči pri tem. Luka Koper naj bi bila zaradi tega posla oškodovana za skoraj 20 milijonov evrov.

Koprska pristaniška družba je v zvezi s to zadevo vložila tudi odškodninsko tožbo tako proti nekdanjemu vodstvu kot proti nadzornikom. Ta se je v delu, ki se je dotikal Časarjevih nadzornikov, končala s pravnomočno sodbo – Luki Koper morajo plačati za škodo 16 milijonov evrov z obrestmi. Sodišče pa je odškodninsko tožbo proti vodstvu družbe ustavilo do izteka kazenskega postopka. V njem so poleg Časarja udeleženi še člana njegove uprave Marjan in Aldo Babič, nekdanji izvršni direktor Milan Pučko in predstavnik slovaškega logističnega podjetja Trade Trans Invest (TTI) Dieter Kaas.

Robert Časar je Luko Koper vodil med letoma 2005 in 2009, pri čemer je revizija njegovih poslov, ki jo je pri podjetju PricewaterhouseCoopers naročil njegov naslednik Gregor Veselko, pokazala, da naj bi pristaniški družbi povzročil skupno za 32,6 milijona evrov škode. Eden od pomembnejših poslov je bil nakup desetodstotnega deleža TTI za 25,8 milijona evrov, ki sega v leto 2008 in je bil po mnenju, ki ga zagovarja Luka še danes, močno preplačan.

Danes so v kazenskem postopku zaslišali priči Marka Remsa, člana uprave Luke Koper pod Gregorjem Veselkom, in nekdanjega predstavnika Luke v Nemčiji Andreja Andrijaniča. Prvi je pojasnil, da se je Veselkova uprava za sprožitev postopkov proti Časarjevi upravi odločila na podlagi tega, kar je pokazala revizija njenih poslov, ter svetovanja odvetniških družb Senica in Čeferin. Andrijanič pa je zagotavljal, da je bila naložba v TTI smotrna, saj je slovaški holding obvladoval železniško omrežje v Jugovzhodni Evropi, zaradi česar bi lahko na trgu ponudili skupni produkt, ki je bil – z vidika konkurence – za tisti čas inovativen. Postopek se bo nadaljeval z zaslišanjem strokovnih izvedencev.

Terjatev že presega 37 milijonov evrov

Terjatev Luke Koper do osmerice nadzornikov Časarjeve uprave, ki so dali soglasje k omenjenemu poslu, je v skladu s pravnomočno sodbo skupaj z obrestmi že narasla na več kot 37 milijonov evrov. Po besedah Marka Globevnika, odvetnika treh nadzornikov iz vrst predstavnikov delavcev, so vložili predlog za dopustitev revizije na vrhovno sodišče in dali ugovor na sklep o izvršbi. Slednje upniku sicer omogoča, da zarubi premoženja dolžnika, ne more pa z njim še prosto razpolagati.

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine