Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

Brez nepravilnosti pri javnem naročilu sedmih diagnostičnih naprav

Zakaj je ponudbo oddalo le podjetje Siemens Healthcare, na UKC Ljubljana ne vedo.
Postopka javnega naročila UKC Ljubljana ni zadržal in se tako nadaljujeta strokovni in pravni pregled prejetih ponudb. FOTO: Leon Vidic/Delo
Postopka javnega naročila UKC Ljubljana ni zadržal in se tako nadaljujeta strokovni in pravni pregled prejetih ponudb. FOTO: Leon Vidic/Delo
STA
15. 6. 2023 | 15:35
15. 6. 2023 | 16:13
3:43

V UKC Ljubljana pri postopku javnega naročila sedmih diagnostičnih naprav, na katerega se je pritožilo podjetje GH Holding, niso ugotovili nobenih nepravilnosti, je danes pojasnil generalni direktor Marko Jug. Državni revizijski komisiji za revizijo postopkov oddaje javnih naročil pa so danes posredovali odgovor o zavrnitvi revizijskega zahtevka.

Jug je v izjavi za medije dejal, da je vodstvo Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana zaradi zahteve revizije ustanovilo dodatno notranjo strokovno skupino, nabavna služba in zunanji pravni svetovalci pa so še enkrat obravnavali celoten postopek. Ugotovili so, da tudi v postopku nabave ni bilo nepravilnosti.

Pomočnik generalnega direktorja za nabavno dejavnost Drago Kreš je dejal, da so na podlagi dodatnih pojasnil in mnenj ugotovili, da so bili »pogoji javnega naročila pripravljeni na način, ki je omogočal prijavo vsem stroki UKC Ljubljana znanim proizvajalcem predmetne opreme«. Domneva o omejevanju strokovno-tehničnih zahtev na opremo enega proizvajalca tako ni utemeljena, je dodal.

Zakaj je ponudbo oddalo le podjetje Siemens Healthcare, na UKC Ljubljana ne vedo. Kreš je dejal, da so stvar javnega naročila tudi servisiranje in vzdrževanje opreme ter priprava prostorov, ki jo mora zagotoviti proizvajalec, kar vpliva na ponudbo. Jug pa je dodal, da bi tudi preostali ponudniki lahko ponudili ustrezne aparate, a jih niso. »Lahko, da preprosto niso bili dovolj konkurenčni, mogoče niso želeli servisa, to so pač stvari, ki jih mi ne moremo obvladovati, so pa bile specifikacije take, da bi se lahko prilagodili,« meni Jug.

Pri tem stroka in vodstvo vztrajata pri fiksnem detektorju s prenosom podatkov prek žičnega omrežja. »Ta rešitev je za bolnike bolj zanesljiva in varna, saj zahteva manj nevarnih obsevalnih obremenitev bolnikov,« je pojasnil Kreš. Ugotovili so, da vgrajen fiksni detektor sodi med strokovno tehnične značilnosti vseh proizvajalcev, z izjemo proizvajalca GE, ki ga zastopa podjetje GH Holding.

Postopka javnega naročila UKC Ljubljana ni zadržal in se tako nadaljujeta strokovni in pravni pregled prejetih ponudb. »S tem, da sklenitev pogodbe z izbranim dobaviteljem v štirih sklopih ni mogoča do prejema odločitve državne revizijske komisije v zvezi z revizijskim zahtevkom,« je povedal.

Jug je opozoril, da vsaka pripomba, ki nima pravih temeljev, povzroči zaostanek v delovanju in veliko obremenitev. Od ponudnikov pa pričakuje, da se bodo obnašali resno in odgovorno. »Želeli bi si, da v prihodnje prihajajo revizijski postopki, ampak naj bodo res utemeljeni,« je še dejal.

UKC Ljubljana je v začetku junija po pritožbi podjetja GH Holding ustavil postopek javnega naročila za sedem diagnostičnih naprav za računalniško tomografijo (CT) in rentgensko slikanje. GH Holding jim je očital, da so razpisno dokumentacijo priredili tako, da ustreza le enemu ponudniku.

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Berite Delo 3 mesece za ceno enega.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine