Gorenjska, koroška in osrednjeslovenska statistična regija so še vedno med najbolj okuženimi z novim koronavirusom pri nas. Bolnišnice se polnijo, dodatne covid postelje, ki jih nameščajo, so ponekod zasedene še isti dan, osebje, ki skrbi za bolnike in za vse najbolj ranljive po domovih ter zavodih z največjim trudom, še obvladuje situacijo. Včeraj je bilo v Sloveniji na novo okuženih 2027 ljudi, 29 jih je umrlo – to je največ doslej pri nas.
Vlada je tudi danes javnosti predstavila aktualne podatke o gibanju okužb z novim koronavirusom. Prenos novinarske konference, na kateri so sodelovali minister za zdravje
Tomaž Gantar, koordinator za covid bolniške postelje pri ministrstvu za zdravje
Robert Carotta, dr. med, in vladni govorec, veleposlanik
Jelko Kacin, je bilo mogoče v živo spremljati tudi na naši spletni strani.
»Prag dva tisoč okužb smo nazadnje dosegli prejšnjo sredo. Je pa reprodukcijsko število, ki še naprej pada, dragocen in spodbuden podatek. A ukrepe bo treba spoštovati še naprej, le tako bomo božič in novo leto lahko dočakali v krogu najbližjih,« je dejal Kacin in ponovil, da bodo razmere vsaj še mesec dni resne.
V državi imamo še vedno veliko lokalnih žarišč in novo okuženih. Na seznamu so Beltinci s 30 novimi okužbami, Murska Sobota z 38, Velenje z 49, Celje z 48, Slovenska Bistrica z 29 in Brežice s 23. Tudi na Gorenjskem zadeve niso dosti boljše: v Kranju so imeli včeraj 75 novih okužb. Na Obali s 25 novimi okužbami izstopa Koper, enajst jih je bilo v Novi Gorici.
Ponovno se pojavlja vnos iz tujine: včeraj jih je bilo sedem.
Razmere v bolnišnicah ostajajo resne
Včeraj so odpustili 63 oseb, 977 jih potrebuje bolnišnično oskrbo. V bolnišnicah se od konca septembra do prvih dni novembra povečuje število novo sprejetih. Zadnja številka je 131. To pomeni, da smo imeli 3. novembra na milijon prebivalcev 62 novo sprejetih. Dejanski porast na novo sprejetih v posameznem dnevu ob upoštevanju odpustov in preminulih je 3. novembra znašal 57 sprejemov na milijon prebivalcev.
Na brezplačni telefonski številki 080 51 00 je zagotovljena podpora vsem, ki se soočajo z osebnimi stiskami.
»Za zdaj se odlično spopadamo z epidemijo«
Koordinator za covid bolniške postelje pri ministrstvu za zdravje
Robert Carotta prihaja z Jesenic, kjer so včeraj potrdili 18 novih okužb. Tudi on je okužen. »To ni šala. Po nekaj dneh blagega poteka je nastopila temperatura 39 stopinj Celzija z mrzlico. Odšel je vonj, k sreči pa mi jezika še ni vzelo,« je opisal nepredvidljiv potek covida-19.
Slovenija se za zdaj odlično spopada z epidemijo, meni Carotta. Tudi slovensko zdravstvo še deluje, oskrbo dobijo vsi, ki jo potrebujejo. A brez solidarnosti vseh ne bi šlo.
Presegli smo število tisoč covid postelj
Včeraj smo presegli število tisoč covid postelj. Bolnišnice jih še dodatno zagotavljajo. Če bomo tako nadaljevali, je dejal, lahko zdržimo to epidemijo.
Carotta upa, da skupno število obolelih za gripo in koronavirusom v tretjem valu ne bo preseglo številk drugega vala. To je sicer težko napovedati. Dosedanje izkušnje kažejo, da bomo v tretjem valu z večjo lahkoto prišli do številk, kot jih imamo zdaj.
Hitre obravnave za vse nujne bolnike
Kot pravi minister za zdravje
Tomaž Gantar, je vesel, da je bilo zagotovilo, da bo vsak, ki potrebuje zdravljenje v bolnišnici, tega tudi deležen, izpolnjeno. Zdravstveni sistem se je po njegovem izredno prilagodil novim razmeram. Vsem bolnikom, tudi neokuženim, smo nudili možnost hitre obravnave, je dejal minister.
Če smo še 16. oktobra imeli 227 covid in 54 intenzivnih postelj, imamo zdaj 821 prvih in 150 drugih. V prihodnjih desetih dneh jih bomo povečali še za sto, je zagotovil. Vrh epidemije se napoveduje ta konec tedna. Spoštovanje ukrepov je zato toliko bolj pomembno.
Še 20. oktobra smo imeli dnevno pod 4090 okužb na 100.000 prebivalcev v 14 dneh; ta številka je tudi zdaj še vedno visoka: 1120.
Ukrepe bo treba upoštevati vsaj še mesec dni. Foto: Leon Vidic/Delo
Hitri testi
Ključno, da število zdravstvenih delavcev obdržimo, je za Gantarja dovolj testiranih. Možnost hitrih testov se nam ponuja. Ministrstvo je oblikovalo skupino, ki je ocenila teste: pozitivno jih je ocenila 17. Strokovna skupina je postavila kriterije za uporabo. Poizvedba razpoložljivosti testov na trgu kaže, da jih lahko zagotovimo dovolj – predvsem bolj kakovostnih testov. S tem bomo lahko testirali še več delavcev v zdravstvu, socialnih zavodih, policiji, civilni zaščiti, kjer bomo poskušali uvesti redno tedensko testiranje.
V prvem valu smo imeli 16 vstopnih točk, zdaj jih je že 50 in še jih povečujemo. Cilj je, da vsak z znaki respiratornega obolenja ali ki je imel stik z okuženim, v največ 24 urah pride na testiranje.
Cepiva se naročajo eno leto vnaprej. Zato je v vsej Evropi problem, proizvajalci potrebam ne sledijo. Slovenija je lani naročila okrog 100.000 doz več, kot jih je porabila za zdravljenje gripe: to je 270.000 doz. Od teh smo jih 200.000 dobili oktobra, na voljo jih je še 70.000. Okrog 20.000 jih prispe novembra.
Spomladi smo ob vseh zaščitnih ukrepih proti koronavirusu imeli precej manj obolelih za gripo. Obolelih za gripo je bilo letos spomladi manj kot lani. Če se bomo dosledno držali ukrepov za omejevanje koronavirusa, pričakujemo nekoliko nižje število obolelih za gripo.
Dnevno jemljemo od 6000 do 7000 brisov. Odstotek okužb se giblje okrog 25 odstotkov.
Slovenija je imela pred epidemijo najnižje število intenzivnih postelj v EU. Problem pa niso toliko postelje kot kader, ki zna upravljati zahtevno tehnologijo. Prejšnji teden smo sprostili 64 ventilatorjev, čaka jih še 46. To so ventilatorji Bellavista. Če jih bomo še potrebovali, jih lahko dobimo še sto.
Kaj pomeni za državljane, da bodo morali nekateri ukrepi trajati »še nekaj časa«?
»Dokler je število potreb po novih posteljah večje od števila odpuščenih iz bolnišnic, bi ravnali preuranjeno, če bi se prehitro začeli pogovarjati o sproščanju ukrepov. Sicer pa smo glede na odločitev ustavnega sodišča vsak teden dolžni preverjati smiselnost ukrepov,« odgovarja minister za zdravje.
Doseči bo treba preobrat, in ko bomo imeli zanesljive podatke, da smo izšli iz drugega vala, lahko začnemo predlagati, kje je smiselno stopiti korak nazaj. A brez tega bi lahko ostali brez delujočega zdravstvenega sistema, svari Gantar.
Kako je z rakavimi bolniki, ki nujno potrebujejo zdravljenje, vemo pa, da je bolje, da niso izpostavljeni okužbam s koronavirusom? Če človek potrebuje nujno zdravljenje, ga lahko dobi tudi v kateri drugi, ne ravno domicilni bolnišnici, zagotavlja Gantar.
Možnost prerazporejanja zdravstvenega osebja je v rokah direktorjev. »Če je kdo doma, je za to gotovo razlog. Ne pa da ne bi hotel delati,« se je na očitke, da so nekateri zdravniki oziroma drugo osebje doma, odzval minister.
Kako je z okuženima ministroma?
Medtem ko je bil zunanji minister
Anže Logar na testu za novi koronavirus spet pozitiven in še čuti glavobol, pa se bolje počuti okoljski kolega
Andrej Vizjak, ki je bil že nekaj časa v samoizolaciji, ker je imel obolelega v družini.
Vladni govorec je končal z besedami premiera Janše: vse nas čakajo še naporni meseci, a skupaj smo močnejši in zmoremo.
Komentarji