Vlada naj bi danes končala v sredo začeto obravnavo poročila pristojnih ministrstev o dobavah zaščitne opreme za potrebe epidemije covida-19, ki so po razkritju v oddaji
Tarča na
Televiziji Slovenija o domnevnih političnih pritiskih in posredovanjih, tudi gospodarskega ministra
Zdravka Počivalška, pri zagotovitvi posla izbranim podjetjem in preplačilu opreme dvignile veliko prahu. Na ministrstvu za zdravje so se odločili, da bodo s podjetjem
Geneplanet prekinili pogodbo za dobavo preostalih 110 ventilatorjev, ki jo je zavodu za blagovne rezerve za »zaščito svojega dobrega imena« predlagalo podjetje samo, 90 ventilatorjev bodo obdržali, dvajset pa jih bodo Geneplanetu vrnili.
423
ventilatorjev imajo na voljo v slovenskih bolnišnicah, kar po oceni strokovne skupine ministrstva za zdravje ob umirjanju epidemije koronavirusa zadostuje za trenutne potrebe.
110
ventilatorjev sirius R30 je podjetje Geneplanet že dobavilo, še 110 bi jih moralo do sredine maja, vendar zanje zdaj predlagajo razvezo pogodbe.
Poročilo o nabavah opreme danes dostopno javnosti?
Zaradi domnevnih spornih poslov pri nabavi opreme je opozicija napovedala interpelacijo najmanj gospodarskega ministra
Zdravka Počivalška, če ne celotne vlade. Po razkritjih, kako so potekali nakupi in kakšno vlogo pri tem so imeli posamezni predstavniki vlade, se je v večjih mestih kljub prepovedi zbiranja zvrstilo več protestov, k čimprejšnji razjasnitvi okoliščin je pristojne pozval tudi predsednik republike
Borut Pahor. Danes naj bi vlada potrdila in javno objavila poročilo, ki so ga o nabavah zaščitne opreme pripravili na pristojnih ministrstvih, pri čemer je premier
Janez Janša že pred dnevi dejal, da
ministra Počivalška še naprej podpira.
Domnevno sporno nakupovanje zaščitne opreme je kljub prepovedi zbiranja na javnih površinah po državi sprožilo val protestov. FOTO: Blaž Samec/Delo
Geneplanet predlagal razvezo pogodbe
Podjetje Geneplanet je prekinitev pogodbe za zaščito dobrega imena predlagalo po številnih očitkih o domnevnih nepravilnostih pri nabavah zaščitne opreme. Gospodarski minister Počivalšek je ministrstvo za zdravje pozval, naj poda mnenje o potrebnosti ventilatorjev, ki jih je že in bi jih še moral dobaviti Geneplanet. Zdravstveni minister
Tomaž Gantar, ki je čakal poročilo
zavoda za blagovne rezerve, je ob tem povedal, da ga preseneča, da se odgovornost za nabavo zdaj prenaša na njegovo ministrstvo, saj to doslej pri njej ni sodelovalo.
Ventilatorji sirius R30 so med tistimi, pri katerih je treba veliko stvari še dokupiti
Prof. dr. Tomislav Mirković iz UKC Ljubljana je na vladni novinarski konferenci o aktualnih razmerah v zvezi s koronavirusom povedal, da je nabava medicinske opreme v času epidemije potekala drugače kot sicer, saj da je morala strokovna skupina odločitve o primernosti posameznih ventilatorjev sprejeti na podlagi zapisanega v brošurah, ne da bi imela možnost v praksi preizkusiti podrobnosti njihovega delovanja. Kot je dejal, so se zaradi razmer s koronavirusom v Italiji v UKC Ljubljana sredi marca sami odločili za naročilo nekaj več kot sto ventilatorjev; visokokakovostnih Hamiltonovih, ki omogočajo celostno zdravljenje bolnikov, in nekaj manj zmogljivih za ne tako bolne paciente.
Za ventilatorje sirius R30, pri katerih je po posredovanju gospodarskega ministra Počivalška posel dobilo podjetje Geneplanet, je dejal, da sodijo med tiste, pri katerih je treba veliko funkcij in opreme naknadno dokupiti, na kar so v komisiji UKC Ljubljana po pregledu njihove tehnične dokumentacije tudi opozorili. Kot je dejal, bi bili za ventiliranje bolnikov s covidom-19 primerni le ob dobavi kompresorja, vlažilca zraka z ogrevanimi cevmi in vlaženje cevi, ki bi omogočili rabo tudi zunaj bolnišničnih prostorov za intenzivno zdravljenje. Po njegovih besedah si v covid enoti UKC Ljubljana pri zdravljenju pomagajo z ventilatorji, ki so jih imeli že pred tem, saj za zdaj ni potrebe, da bi uporabljali nove.
Ventilatorjev imamo trenutno dovolj
Po navedbah
strokovne skupine, v kateri je za področje ventilatorjev zadolžen zdravnik Marko Noč, imamo skupaj s tistimi, ki jih je dobavil Geneplanet, v državi 423 ventilatorjev, kar po oceni ministra Gantarja zadostuje trenutnim potrebam, tako da ventilatorjev, ki bi jih moral Geneplanet še dostaviti, ne potrebujemo.
...
Ob tem je Noč povedal, da je njihova strokovna skupina pregledala 93 ponudb za respiratorje in jih kot primerne potrdila 13, pri čemer so bili Geneplanetovi sirius R30 s svojimi karakteristikami »bolj na koncu vrste«. Čeprav so omenjene respiratorje ocenili za manj primerne, je gospodarsko ministrstvo z Geneplanetom že naslednji dan podpisalo pogodbo za dobavo, podjetje pa je po posredovanju ministra Počivalška zanje dobilo tudi predplačilo v višini stotih odstotkov, in to še preden je bila za posel izdana bančna garancija.
Svojo plat zgodbe z nabavo respiratorjev so danes predstavili tudi v Geneplanetu, kjer je direktor
Marko Bitenc poleg razveze pogodbe za še ne dobavljene predlagal tudi odkup že dostavljenih ventilatorjev po dobavni ceni.
Geneplanet: Ventilatorji ustrezajo strokovnim zahtevam
V popoldanskih urah so se na dogajanje odzvali tudi v podjetju Geneplanet. »Ventilatorje SiriusMed R30 uspešno uporabljajo v številnih evropskih državah, denimo v Veliki Britaniji, Nemčiji, Italiji in na Nizozemskem. Ventilatorji ustrezajo strokovnim zahtevam, imajo vse ustrezne certifikate in so poleg tega preizkušeni in potrjeni v praksi,« so zapisali uvodoma. »Kot je danes potrdil tudi dr. Tomislav Mirkovič iz UKC Ljubljana, je ta tip ventilatorjev primeren tudi za obravnavo bolnikov s covid 19, če imajo kompresor, ogrevane cevi in vlažilec. Vsi dobavljeni ventilatorji R30 imajo že vgrajen kompresor, prav tako pa smo tudi sami ponudili nadgradnjo z aktivnim vlažilcem z dvojno ogrevanimi cevmi. Za večino covid 19 pacientov pa je ventilator primeren tudi v obstoječi različici.«
V sporočilo so še zapisali: »Do danes smo DBR dostavili 110 ventilatorjev SiriusMed R30, ki so bili dobavljeni v različne slovenske bolnišnice, prav tako je v večini že bilo izvedeno izobraževanje. Prispeli ventilatorji so bili na lokaciji sestavljeni in preizkušeni s strani strokovno usposobljenega kadra, ki ima dolgoletne izkušnje pri upravljanju tovrstnih naprav. Za vse ventilatorje je bil izveden vizualni in funkcionalni pregled, opravljene električne meritve, preverjeno delovanje aparata in njegova celovita tehnična brezhibnost, kar dokazujejo instalacijski zapisniki. Ventilatorji so nameščeni v univerzitetnih kliničnih centrih, splošnih bolnišnicah in bolnišnicah po Sloveniji.«
»Podjetje GenePlanet je poslovno odlično podjetje, ki svojo dejavnost na trgu opravlja že več kot deset let in je danes prisotno v 35 državah sveta. V družbi GenePlanet smo tako pri sklepanju poslovnih razmerij, kot tudi pri izvajanju sprejetih obveznosti ves čas ravnali zakonito, skrbno in v skladu z dobro poslovno prakso,« so še pristavili. A. V.
Komentarji