Neomejen dostop | že od 9,99€
Del Slovenije so že zajeli nalivi in sunki vetra, reke so se začele razlivati. Od jutra je v severozahodni Sloveniji že padlo od 20 do 50 litrov dežja na kvadratni meter, padavine se bodo tam še okrepile. Krepi se tudi veter, na oceanografski boji sunki presegajo hitrost 70 kilometrov na uro, v višjih legah pa so že presegli 100 kilometrov na uro.
Reke na Gorenjskem in v Posočju so začele močno naraščati. V porečju Save Bohinjke in zgornje Soče so se že začela razlivanja vodotokov. Reke v Posočju, na Idrijsko Cerkljanskem v porečju Sore, Save Bohinjke in Save v srednjem in zgornjem toku bodo poplavljale. Na celotnem območju severozahodne Slovenije in delu osrednje Slovenije in ob obali so verjetne poplave hudourniških vodotokov in zaledne padavinske vode. Poplavljanje rek je možno tudi na Vipavskem, Savinjskem, na Koroškem, opozarja Agencija RS za okolje (Arso).
Pretok Drave je na meji z Avstrijo trenutno še ustaljen, vendar se bo od sredine noči do petka opoldne postopno hitro povečeval. Dopoldan se bo Drava razlivala na najbolj izpostavljenih delih, čez dan se bodo poplavljene površine vzdolž celotne Drave povečevale. Drava lahko v petek popoldne in v noči na soboto poplavi tudi v večjem obsegu.
Na posebni tiskovni konferenci je ekipa strokovnjakov pojasnila vremenske dogodke, ki Slovenijo čakajo danes ponoči, in posvarila, naj to popoldne namenimo zaščiti pred obilnimi padavinami, ki bodo dvignile vodostaje rek in poplavljale.
»Letošnjo jesen se nad severnim Atlantikom pojavljajo pogosti cikloni, danes ponoči bomo priča enemu najglobljih v zadnjih desetletjih. Trenutno je dosegel jug Anglije in Francijo, fronta pa se bliža Alpam in bo Slovenijo predvidoma prešla ponoči,« je dejal vremenoslovec Branko Gregorčič.
Z juga obenem prihaja vlažen in topel zrak, kar bo zvečer prineslo hitro intenziviranje padavin. Na morju bo pihal močan jugo, s sunki do 100 kilometrov na uro. Največ dežja bo padlo v Posočju, Bohinju in Zgornjesavski dolini. V 24 urah bo po ocenah padlo na severozahodu države med 120 in 240 milimetri dežja, kar je vzrok za najvišjo stopnjo opozorila. Drugod bo padavin manj, je še dejal.
Janez Polajnar, hidrolog, je ob začetku jesenskih poplav opozoril, da vegetacija ne ponuja več zaščite pred vodo, tako kot jo je avgusta. »Voda bo tekla zelo hitro, reke bodo hitro naraščale in dosegle velike pretoke in poplavile v velikem obsegu.« Ali bo huje, kot je bilo avgusta, ni želel komentirati. »Primerjave bomo lahko delali šele po tem, ko se bo zgodilo.«
V Dravogradu v pripravljenosti zaradi napovedanega naraščanja reke Drave
Zaradi napovedanega naraščanja reke Drave so v Dravogradu že stekle preventivne aktivnosti, z občine pa k samozaščitnemu ravnanju pozivajo tudi občane. Gasilci bodo od danes zvečer v pripravljenosti, občanom bodo v petek na voljo vreče in pesek.
Ko bo reka Drava, ki v Dravograd priteče iz sosednje Avstrije, dosegla pretok 1200 kubičnih metrov na sekundo, bodo sprožili sireno z znakom za splošno nevarnost, so danes sporočili z Občine Dravograd. Občina je danes z avstrijske strani prejela obvestilo, da se za petek v popoldanskih urah pričakuje povečan pretok reke Drave. Pretok naj bi dosegel 1700 kubičnih metrov na sekundo z možnim razponom okoli 250 kubičnih metrov več ali manj od te številke. »To pomeni, da se pričakuje poplavljanje v najbolj ogroženih delih na Ribiški poti in ob reki Meži,« so opozorili na občini.
Občanom bodo na že znani lokaciji pod mostom pri dravograjski pošti za izvedbo samozaščitnih ukrepov ob objektih na voljo pesek in vreče. »Prav tako prosimo, da prebivalci naselja Meža bloki in Džungla iz kletnih prostorov umaknete predmete in da ta dan prestavite avtomobile na višje ležeče območje,« so zapisali na občini.
Tudi Občina Prevalje sporoča občanom, da si lahko zaščitne protipoplavne vreče s peskom napolnijo na lokaciji nasproti gasilskega doma na Prevaljah.
»V noči na petek pričakujemo hudourniški dotok vode, to pomeni hitro, res hitro naraščanje hudournikov povsod po državi, na idrijsko-cerkljanskem območju, tudi na predalpskem, v Zgornjesavski dolini, Savinjskem in na Koroškem. To bo polnilo struge večjih rok, Sava bo jutri zjutraj hitro narasla in v okolici Ljubljane dosegla pretok od 1200 do 1600 kubičnih metrov na sekundo. Tudi v Vipavski dolini in okolici Kolpe so možni izlivi vode in zastajanje padavinske vode, kajti listje odpada in to povzroča dodatne težave pri odvajanju vode.«
Reki Dravi, ki bo imela izredno povečan pretok – 1600 kubičnih metrov na sekundo –, se bodo čez dan pridružili dotoki drugih rek, zaradi česar se pričakuje poplavljanje Drave v spodnjem toku ves dan, je opozoril.
»Danes popoldne imamo čas, da poskrbimo za samozaščitne ukrepe. Da umaknemo vredne predmete v višja nadstropja, da očistimo vsak pri svoji hiši odtoke odpadlega listja, in ko voda narašča, in zelo hitro bo naraščala, varujemo življenja in ne več imetja,« je dejal Polajnar.
V kulturnem domu v Kneži urejajo namestitveni center za morebitne evakuirane prebivalce
Na območju Baške grape danes zaradi napovedanih nalivov v več krajih pripravljajo nastanitvene kapacitete za morebitne evakuirane prebivalce. Največ postelj bo na voljo v kulturnem domu v Kneži, del nastanitvenih kapacitet pa bo na voljo tudi v domu upokojencev v Podbrdu, je pojasnil poveljnik civilne zaščite za Severno Primorsko Samuel Kosmač.
Kot je za STA pojasnila sekretarka območnega združenja Rdečega Križa v Novi Gorici Neli Skočaj, njihovi pripadniki v dvorani kulturnega doma v Kneži že urejajo namestitveni center za morebitne evakuirane prebivalce.
»To pomeni postelje, odeje, vzglavnike, rjuhe oziroma vse, kar sodi k takšni zasilni nastanitvi,« je poudarila. Največ postelj bo na voljo v dvorani kulturnega doma v Kneži, štiri ali pet postelj pa bodo uredili v zadružnem domu v bližnji vasi Podmelec. V Knežo so za zdaj pripeljali sto postelj, če bo treba, pa jih bodo pripeljali še več, je dodala.
Na terenu je 200 ekip civilne zaščite, pridružila se jim bo še vojska, Rdeči križ pa bo pripravil namestitve za morebitne evakuirane.
Srečko Šestan, poveljnik civilne zaščite, je dejal, da bo za vso državo dvignjena stopnja pripravljenosti, le za Pomurje ne.
»Danes delamo največ, kar lahko, če nas fronta obide, bo super, če ne, pa bomo vsaj vedeli, da smo storili vse, kar smo lahko.«
Vremenoslovci od danes popoldne do jutri zjutraj pričakujejo obilne padavine z močnimi nalivi in viharnimi sunki vetra. Za severozahod države je Arso zaradi padavin za popoldne, zvečer in ponoči izdal rdeče opozorilo, za druge dele pa oranžno. Zaradi vetra velja za zahodni del oranžno opozorilo že popoldne in zvečer, ponoči pa za vso državo.
»Od četrtka popoldne do petka zjutraj pričakujemo obilne padavine z močnimi nalivi in viharnimi sunki vetra. Na širšem območju Julijskih Alp in njihovega predgorja bo predvidoma padlo od 120 do 240 litrov dežja na kvadratni meter, drugod v hribovitih predelih pa od 60 do 120 litrov,« so pojasnili na agenciji za okolje.
Po njihovih napovedih se bo čez dan krepil južni do jugozahodni veter, ob morju jugo, ki bo najmočnejši v prvem delu in sredi noči na petek, ko bo v sunkih dosegal hitrost od 70 do 100 kilometrov na uro, v višjih legah tudi več.
Zaradi napovedanih velikih količin padavin in dosedanje namočenosti tal je povečana nevarnost za nastanek novih zemeljskih plazov in reaktivacijo tistih, ki so nastali ob nedavni ujmi. Opozorilo velja od danes popoldne, nevarnost za nastanek zemeljskih plazov pa bo ostala tudi v prihodnjih dneh, ko se bodo padavine umirile, so sporočili z geološkega zavoda.
Povečana verjetnost za nastanek zemeljskih plazov velja predvsem za severozahodno Slovenijo in se bo povečevala sorazmerno s količino padavin. Zaradi velike namočenosti je povečana nevarnost za nastajanje zemeljskih plazov tudi na območjih, ki do zdaj niso bila prizadeta.
Na geološkem zavodu prebivalce opozarjajo, naj bodo pozorni na dogajanje na plazovih ter pojavljanje sprememb na tleh, objektih in pobočjih. Upoštevajo naj navodila civilne zaščite, še posebej če je bila odrejena evakuacija, so dodali.
Poveljnik Civilne zaščite RS Srečko Šestan poziva pristojne službe in prebivalce, da z dvorišč in ulic očistijo odpadlo listje in s tem ob napovedanih nalivih preprečijo zamašitev odtočnih kanalov in lokalno poplavljanje, so danes sporočili z vladnega urada za komuniciranje.
Po 17. uri bo tolminska občina preventivno zaprla cesto med Bačo pri Modreju in Petrovim Brdom
Po 17. uri bo tolminska občina preventivno zaprla cesto med Bačo pri Modreju in Petrovim Brdom, je za medije povedal župan občine Tolmin Alen Červ. Več odsekov je namreč zaradi plazov nevarnih, zato se pripravljajo na najslabši scenarij. Policijski patrulji bosta občane spuščali domov, če bodo razmere to omogočale, je dodal.
Červ je dodal, da dela na hudourniških vodotokih in aktivnih plaziščih še intenzivno potekajo. V Kneži so tako sprostili pot hudourniku, v Klavžah pa so uredili bankino ceste, da se voda iz struge ne bi razlivala po cesti. Z deli urejajo tudi mesta, na katerih bo gradbena mehanizacija prisotna tudi ponoči in sproti odkopavala nanošen material. Do včeraj so poglabljali tudi strugo Bače in Koritnice na mestih, kjer je bilo predvideno, da bi se struge lahko napolnile, je dejal župan.
Občane, ki se počutijo kakorkoli ogrožene ali opazijo, da se v bližini kaj dogaja, je Červ pozval k predčasni evakuaciji. Nastanitvene kapacitete je tolminska občina uredila v dijaškem domu in Domu upokojencev Podbrdo, še en evakuacijski center pa državna enota Rdečega križa ureja v dvorani Doma puntarjev v Kneži. "Te stvari imamo razpršene po več lokacijah, da v kolikor pride do podora, ki bi zaprl cesto, lahko ljudje še vedno pridejo do enega teh centrov," je pojasnil.
Po Červovih besedah je že zjutraj krenila Slovenska vojska iz Ljubljane proti Mežici, kjer bodo njeni pripadniki naložili še dodatno gradbeno mehanizacijo in okrepili 424 vozil gradbene mehanizacije, ki že sanira posledice padavin. V popoldanskih urah pripadnike vojske pričakujejo v Podbrdu, kjer bodo nastanjeni z drugimi razpoložljivimi silami. Pripeljali bodo tudi vojaško sanitetno ekipo, ki bo tam nastanjena čez noč.
Červa ob tem veseli, da so se pripravljali na najslabši možni scenarij, saj se je ta po napovedih Arsa tudi realiziral. Najbolj ga skrbi spodjeden odsek glavne državne ceste pri Grahovem ob Bači, kjer je promet že zdaj urejen enosmerno. "Cel 50-metrski odsek ceste bi lahko zdrsel v grapo, potem imamo našo občino razdeljeno na dva dela. Ravno zato je pomembno, da planiramo po najslabšem scenariju," je župan sklenil izjavo.
Na obilne padavine z močnimi nalivi se pripravljajo tudi v Gorenjskih občinah. Župan občine Bohinj Jože Sodja je za STA potrdil, da je občinski štab od Civilne zaščite RS in poveljnika Srečka Šestana že prejel navodila za ukrepanje. Na padavine se pripravljajo tudi v občini Tržič in v naselju Koroška Bela, kjer nevarnost predstavljajo plazovi.
»Obveščene so tudi sile za zaščito, gasilci in ostale enote, da se pripravijo v svojih krajih in nadzorujejo potek preko cele noči. Vsi imajo navodila, da so pozorni na svojem območju, morebitne spremembe takoj javijo naprej in pa seveda ukrepajo, če je treba. Upamo sicer, da preko noči ne bo tako hudo, kot obljubljajo,« je dejal Sodja.
Pri tem je pojasnil, da se v občini bojijo napovedanih hujših sunkov vetra, ki so v preteklosti v občini že povzročili večjo škodo. Dodal je, da so najbolj ogrožene struge v preteklosti že sanirali, vse sile za zaščito pa ostajajo v pripravljenosti. Občane so medtem obvestili, da si lahko priskrbijo zaščitne protipoplavne vreče, na voljo jih je več kot 300.
V pripravljenosti so tudi v občini Tržič, kjer se po zadnjih obilnejših padavinah v oktobru ponovno ukvarjajo z več plazovi. Vse dežurne in intervencijske ekipe so obveščene in v pripravljenosti, je za STA danes potrdil župan Peter Miklič.
V kamniški občini gasilci budno spremljajo plaz Blate
V kamniški občini ob napovedanih obilnih padavinah v noči na petek gasilci budno spremljajo stanje plazu Blate, ki bi v primeru proženja ogrozil približno 60 hiš. Stanje plazu je po besedah podžupana Kamnika Uroša Pirca za zdaj nespremenjeno, še vedno pa poteka montaža zank za alarmiranje prebivalcev, evakuirali pa za zdaj niso še nikogar.
Danes so bili ponovno na terenu geologi iz državne tehnične pisarne, je za STA dejal Pirc. Plaz budno spremljajo, za zdaj pa niso evakuirali nikogar. »Imamo pa vse pripravljeno, v primeru da bi se karkoli sprožilo, imamo narejen načrt evakuacije,« je dodal.
Prebivalce bodo ob morebitnem proženju plazu evakuirali v Osnovno šolo Stranje ob Prostovoljnem gasilskem društvu (PGD) Kamniška Bistrica. O tem so po Pirčevih besedah obveščeni tudi prebivalci.
Po poplavah v začetku avgusta so bili vodotoki sanirani le na kritičnih točkah, tam kjer je bila ogrožena cestna in komunalna infrastruktura, je dejal Pirc. Ostale sanacije na vodotokih še niso začeli. Koncesionarji imajo po njegovih besedah namreč navodilo, da za zdaj zagotavljajo le pretočnost, za ostalo sanacijo pa čakajo zakon o obnovi.
Kamniška Bistrica pa za zdaj kljub dežju še ne narašča, je dodal Pirc.
»Vseskozi od avgustovskih poplav se tudi nepretrgoma izvajajo dela, tako v vodotokih, kot brežinah. Gradbena mehanizacija, ki se proži preko sistema civilne zaščite je v pripravljenosti, večina njih pa že tako ali tako opravlja dela na sanaciji po avgustovskih dogodkih. Za nujne primere so pripravljene tudi protipoplavne vreče. Aktivacija štaba civilne zaščite se bo organizirala po potrebi,« je v odzivu zapisal župan.
V Koroški Beli, ki sicer spada pod občino Jesenice, nevarnost predstavlja plaz, ki ga na terenu redno spremljajo, je pojasnil predsednik krajevne skupnosti Matej Brus. V preteklih dneh kljub povečani količini padavin na plazu niso zaznali večjih sprememb, je še povedal. Vse pristojne službe so sicer v višjem stanju pripravljenosti, posebnih priprav na napovedane nalive in morebitne poplave pa sicer ne izvajajo.
V Zgornji Savinjski dolini se pripravljajo na napovedane nalive
V Zgornji Savinjski dolini, ki jo je avgustovska ujma močno prizadela, se pripravljajo na napovedane obilne padavine z nalivi, so za STA potrdili v občinah Solčava, Luče, Ljubno in Mozirje. V omenjenih občinah čistijo vodotoke, utrjujejo ceste in o morebitnih nevarnostih obveščajo prebivalce, ponekod pa so tudi že razdelili protipoplavne vreče.
Županja občine Solčava Katarina Prelesnik jepovedala, da danes pregledujejo teren in pripravljajo gradbeno mehanizacijo, da bodo v primeru zamašitve pri mostu v vasi Solčava zagotovili pretočnost. Pripravljene imajo tudi protipoplavne vreče, pristojni pa bodo v pripravljenosti celo noč.
Ob pregledu stanja po petkovem deževju so ugotovili, da je en most v občini na novo spodjedlo, tam bodo zdaj namestili večje kamenje in ga tako skušali obvarovati. Opozorila je še, da vodotoki po avgustovskih poplavah še niso sanirani. Občina je septembra začela sanacijo cest, vodotoki pa so v pristojnosti Direkcije za vode..
V Mozirju tudi opazujejo štiri plazove in preprečujejo zatekanje vode vanje, ti pa ne ogrožajo prebivalcev.
Vremenoslovci od danes popoldne do petka zjutraj pričakujejo obilne padavine z močnimi nalivi in viharnimi sunki vetra. Za severozahod države je agencija za okolje zaradi padavin za popoldne, zvečer in ponoči izdal rdeče opozorilo, za druge dele pa oranžno. Zaradi vetra velja za zahodni del oranžno opozorilo že popoldne in zvečer, ponoči pa za vso državo.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji