Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

Adijo pete, na vrsti so udobni in stabilni čevlji

Največ težav pri občutljivih stopalih nastane v sprednjem delu – Alpina jeseni z obutvijo za generacijo nad 50. letom.
Čevlji v Ljubljani Foto Leon Vidic/delo
Čevlji v Ljubljani Foto Leon Vidic/delo
Maja Grgič
3. 8. 2018 | 18:30
6. 8. 2018 | 18:11
3:55
Ljubljana – Staranje se ne pozna le na naši koži, postavi in zdravju, ampak tudi na najbolj obremenjenem delu telesa – stopalih. Ta z leti postajajo bolj občutljiva, zato je treba obutev izbirati bolj premišljeno.

Stopala so naša glavna opora pri hoji in s podaljševanjem življenjske dobe se tudi njihova obremenitev in s tem obraba povečujeta. Inženir ortotike in protetike Dejan Tašner, vodja centra za zdravljenje stopal OIM, pojasnjuje, da se težave s stopali z leti pojavijo zaradi staranja telesa, obremenitev pri preteklem delu in vrste obutve, ki smo jo nosili v preteklosti. Pomemben vzrok sprememb pa je po njegovih besedah lahko tudi genski vpliv.


Adijo, visoke pete


Ko  nastopijo težave s stopali, pogosto rečemo - adijo pete. Foto Tomi Lombar
Ko  nastopijo težave s stopali, pogosto rečemo - adijo pete. Foto Tomi Lombar

In katere težave s stopali imajo najpogosteje starejši ljudje? »Največ težav je v prednjem delu stopala, in sicer izražena kost ali hallux valgus, boleče stopalnice (metatarzalgija), deformirani prsti, ploska stopala, obrabe gležnjev, otiščanci, pekoča stopala, nevropatije,« pravi Tašner.
Zaradi vsega naštetega se ženske z leti običajno postopoma odpovedo čevljem z visoko peto in drugi manj udobni modni obutvi ter iščejo vse bolj udobna obuvala. Zadnje velja tudi za moške. Tašner za doma priporoča ortopedske natikače, ki naj bodo dovolj široki, anatomsko oblikovani in stabilni. Čevlji za zunaj naj bodo prav tako stabilni, po možnosti naj oprimejo gleženj, obenem pa naj bodo dovolj komfortni in predvsem dovolj široki v sprednjem delu.


Alpina s čevlji za občutljiva stopala

Da povpraševanje po obutvi za občutljiva stopala zaradi staranja prebivalstva narašča, ugotavljajo tudi v Alpini, zato bodo septembra na svoje police prvič postavili novo kolekcijo take obutve. Direktor Bojan Gantar pojasnjuje, da so jo preizkusili tudi s pomočjo starejših občanov v Žireh in da so odzivi dobri. »To je najbolj udoben čevelj v Alpinini ponudbi usnjene obutve za vsak dan in je namenjen predvsem starejši generaciji, moškim in ženskam po 50. letu. Zaradi nekaterih specifičnih, drugačnih lastnosti, ki so jih v zadnjih sezonah razvijali žirovski čevljarji, so čevlji primerni za uporabnike z občutljivimi stopali,« pravijo v Alpini.

Alpinini čevlji za občutljiva stopala Foto Leon Vidic
Alpinini čevlji za občutljiva stopala Foto Leon Vidic

Dodajajo, da so novi modeli narejeni na izredno širokem kopitu, tako da je čevelj dovolj prostoren in udoben tudi za tiste s širšimi stopali. Poleg tega po njihovih navedbah zagotavlja prilagodljivost in stabilnost: »Vsi novi modeli imajo dodaten inovativen VCP-vložek, s katerim si uporabnik volumen obutve lahko prilagodi za levo in desno stopalo posebej, glede na svoje potrebe.« Letos so pripravili klasične modele, v prihodnji sezoni pa nameravajo kolekcijo dopolniti z modeli bolj modnega videza.


Kdaj ortopedska obutev?

Poleg obutve za občutljiva stopala je na trgu veliko ponudnikov ortopedske obutve. Kdaj poseči po tej? Tašner pravi, da naj bo obutev, če je mogoče, čim bolj udobna in anatomska. »Ko se pojavijo prve težave, ali pa že preventivno, se lahko uporablja ortopedska obutev. Serijsko izdelana ortopedska obutev je nadgradnja običajne, ker upošteva več značilnosti stopala in preventivno oziroma udobno deluje na najpogostejše težave. Če so težave večje, nerešljive s serijsko ortopedsko obutvijo, pa je čas za ortopedsko obutev, izdelano po meri, oziroma take ortopedske vložke.«

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine