Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
PREMIUM   D+   |   Okolje

Rešitve za prilagoditev na ujme in povečanje samopreskrbe

O predlogih smo povprašali uspešna kmetovalca, kmetijsko podjetje in agrarnega ekonomista.
Sistematično bo treba pristopiti k uvedbi mehanizmov in ukrepov, ki pripomorejo k prilagoditvi in predvsem zaščiti kmetijske pridelave, pravita Tanja Travnikar in Maja Kožar s kmetijskega inštituta. FOTO: Shutterstock
Sistematično bo treba pristopiti k uvedbi mehanizmov in ukrepov, ki pripomorejo k prilagoditvi in predvsem zaščiti kmetijske pridelave, pravita Tanja Travnikar in Maja Kožar s kmetijskega inštituta. FOTO: Shutterstock
19. 8. 2023 | 05:00
15:25

V nadaljevanju preberite:

Letošnje leto bo za kmetijstvo eno ekonomsko najslabših v zadnjem obdobju. Škode zaradi avgustovskih poplav bodo v najbolj prizadetih regijah rekordne. Pred poplavami so kmetije in pridelek uničevala neurja s točo in obilnimi padavinami. Ujme bodo vplivale tudi na samopreskrbo, ki bo ena slabših v daljšem obdobju, napovedujejo na Kmetijskem inštitutu Slovenije.

V zadnjih 15 letih (2007–2022) je bilo za slovensko kmetijstvo, živilstvo in gozdarstvo namenjenih 4,2 milijarde evrov, samopreskrba s hrano pa se je bolj malo povečala. Medletne vrednosti se spreminjajo, na kar vplivajo vremenske razmere in podnebne spremembe, a pri zelenjavi samopreskrba v omenjenem obdobju nikoli ni presegla 38 odstotkov (kolikor je znašala lani), pri sadju pa pada, po začasnih podatkih je bila lani 29-odstotna.

Agrarni ekonomist in prodekan ljubljanske biotehniške fakultete Aleš Kuhar meni, da bi morala država bolj podpreti tiste kmetije in kmetijska podjetja, ki k samooskrbi prispevajo več. Prilagajanje kmetijstva na podnebne spremembe pa vidi kot sestavni del razvoja, v Sloveniji pa pri razvoju kmetijstva v bolj trajnostno zaostajamo, zato zamujamo tudi pri prilagajanju.

Niko Miholič iz skupine Panorganix rešitev vidi v sodobnih rastlinjakih, ekološka kmeta Zvone Černelič in Marko Slavič pa v ekološkem kmetovanju. 

Celoten članek je na voljo le naročnikom.

Dejstva niso stvar okusa. So stvar izbire. Izberite Delo za samo 14,99 EUR na mesec!

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Sorodni članki

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine