Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Okolje

Na Chathamovih otokih pri Novi Zelandiji poginilo okoli 500 kitov

Pristojni organi so morali izključiti možnost reševanja kitov, saj v vodah mrgoli morskih psov. Za zdaj ni jasno, kaj ej povzročilo množično nasedanje.
Fotografija je simbolična. FOTO: Reuters
Fotografija je simbolična. FOTO: Reuters
STA
11. 10. 2022 | 12:28
11. 10. 2022 | 14:14
2:32

Okoli 500 mrkih pliskavk je nasedlo in kasneje poginilo na novozelandskih Chathamovih otokih v Tihem oceanu, potem ko so morali pristojni organi izključiti možnost njihovega reševanja, saj v vodah okoli otokov mrgoli morskih psov. Za zdaj ni jasno, kaj je povzročilo tako množično nasedanje, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Novozelandska vlada je sporočila, da so v petek na otoku Chatham našli 250 mrkih pliskavk, tri dni pozneje pa še 240 na otoku Pitt. Oblasti so pri tem navedle, da je zaradi lokacije otokov reševalna akcija nemogoča.

»Zaradi nevarnosti napada morskega psa na ljudi in kite je naša ekipa preživele kite lahko zgolj evtanazirala, da bi preprečila njihovo nadaljnje trpljenje,« je za AFP povedal tehnični svetovalec za pomorstvo pri novozelandski vladi Dave Lundquist.

»Te odločitve nikoli ne sprejmemo zlahka, vendar je v takšnih primerih to najbolj prijazna možnost,« je dodal Lundquist. Trupla bodo reševalci pustili na kraju samem, da se razgradijo.

Množično nasedanje teh živali na Chathamovih otokih sicer ni redkost. Leta 1918 je tam nasedlo približno tisoč kitov, medtem ko je leta 2017 na otokih nasedlo skoraj 700 mrkih pliskavk.

Znanstveniki ne razumejo povsem, kaj privede živali do množičnih nasedanj. Nekateri menijo, da jate kitov zaidejo s poti, ko se hranijo preblizu obale, navaja AFP. Mrke pliskavke, ki lahko v dolžino dosežejo več kot šest metrov, so zelo družabne, zato pogosto sledijo svojim vrstnikom tudi takrat, ko se ti znajdejo v nevarnosti.

Podoben incident se je septembra letos zgodil na avstralski Tasmaniji, ko je tam nasedla jata okoli 230 kitov, od katerih jih je približno polovica kmalu zatem poginilo.

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine