Okoljevarstveniki menijo, da je delna omilitev prepovedi velik korak nazaj v zaščiti ogroženih živali.
Galerija
Deli živali so cenjeni v tradicionalni kitajski medicini, a dokazov za učinkovitost ni. FOTO: Thinkstock
Borci za pravice živali so na nogah, ker je Kitajska delno umaknila prepoved na trgovaje s tigrovimi kostmi in nosorogovimi rogovi. Obe živalski vrsti so ogroženi in Kitajska je trgovanje z njihovimi deli prepovedala leta 1993, a v ponedeljek so znova dovolili, da lahko uporabljajo dele živali v ujetništvu v namene znanosti, medicine in kulture. Strokovnjaki so zaskrbljeni, da bo to močno otežilo reševanje vrst pred izumrtjem, saj se bo znova povečalo povpraševanje. Deli živali so še posebej cenjeni v kitajski tradicionalni medicini, zato črni trg cveti.
V izjavi je kitajski Državni svet sporočil, da lahko dele nosorogov in tigrov uporabljajo v medicinskih raziskavah. »Prah iz delov rogov in kosti lahko uporabljajo le v specializiranih bolnišnicah, ki imajo dovoljenje administracije za tradicionalno kitajsko medicino,« so pojasnili. Znanost do zdaj ni našla oprijemljivih dokazov za učinkovitost delovanja živalskih delov.
Svetovni sklad za živali (WWF) je v izjavi navedel, da bo ta poteza imela »uničujoče posledice«, in da je velik korak nazaj v zaščiti živali. »Čeprav gre za omejeno uporabo, bo trgovanje vneslo zmedo med potrošnike in oblasti, saj ne bodo mogli ugotavljati, kaj je pridobljeno legalno in kaj ne,« so sporočili.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITE Obstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji