Greta Thunberg je po dveh tednih jadranja čez Atlantski ocean prispela v New York, kjer se bo 23. septembra udeležila svetovnega podnebnega vrha. Jadrnica Malizia II se je na Coney Islandu zasidrala malo po deveti uri po lokalnem času, a 16-letna okoljska aktivistka očitno ni spala, saj je tiste, ki jo spremljajo po twitterju, že sredi noči obvestila o skorajšnjem prihodu s fotografijo oddaljenih luči na Long Islandu in v mestu New York.
S svojim podvigom je najstnica velmožem pokazala, da se je mogoče izogniti hudemu onesnaževanju okolja, ki ga povzroča letalski promet. S povratnim letom iz Londona v New York namreč nastane skoraj toliko izpustov, kolikor jih proizvede povprečna oseba v EU z ogrevanjem doma v enem letu.
Kot kampiranje na vrtiljaku
Greta je namesto osmih ur z letalom potovala dobrih 14 dni, pri čemer se je morala navaditi na posebne razmere na jadrnici, na kateri ni bilo stranišča ali tekoče vode, prav tako zelo malo zasebnosti. A se zaradi tega ni prav veliko vznemirjala, za
CNN je sicer malo potarnala, da jo muči morska bolezen, a da bo že prestala te male tegobe. Podobno jemlje v zakup vso medijsko pozornost, ki jo spremlja med njenim delovanjem v prid boju proti podnebnim spremembam.
Potovala je v družbi očeta Svanteja Thunberga in filmarja Nathana Grossmana ter osebja na jadrnici, ki so ji jo ponudili v monaškem jadralnem klubu. Brezogljična Malizia II je opremljena s solarnimi paneli in podvodnimi turbinami, ki proizvajajo elektriko, med tem potovanjem pa sta jo upravljala izkušeni skiper Boris Herrmann in ustanovitelj ekipe Malizia Pierre Casiraghi, vnuk monaškega princa Rainierja III. in igralke Grace Kelly.
Brezogljična Malizia II je opremljena s solarnimi paneli in podvodnimi turbinami, ki proizvajajo elektriko. FOTO: Reuters
Po
twitterju je vsak dan na kratko poročala o dogajanju na jadrnici, na primer: »Življenje na Malizii II je kot kampiranje na vrtiljaku!« In čeprav je bila sredi Atlantika osredotočena na preproste reči, kot so hranjenje, spanje in opazovanje oceana, ji niso ušle informacije o uničujočih požarih v Amazoniji: »Moje misli so s tistimi, ki so prizadeti. Naša vojna proti naravi se mora končati.«
Na pot je vzela tudi plakat z napisom
Šolski štrajk za podnebje, ki jo spremlja vse od tistih dni, ko se je prvič postavila pred švedski parlament in molče zahtevala od oblastnikov, da nekaj storijo. S tem je sramežljivo avtistično dekle vplivalo na številne druge mlade po svetu in sprožilo pravo gibanje, predvsem pa je postala tista, ki nastavlja ogledalo odraslim.
Srečanje s Trumpom bi bila izguba časa
Bolj ko se je jadrnica približevala obali ZDA, težje razmere so bile na morju in potovanje se je nekoliko upočasnilo, a na obali jo čakajo, vsaj tako se zdi, še večji izzivi. Prvi je gotovo spopad s skeptiki glede podnebnih sprememb, katerih neizpodbitni vodja je kajpak predsednik ZDA Donald Trump. Pravi, da bo njihove kritike preprosto ignorirala, kajti znanstvena dognanja so na njeni strani.
Čeprav je bila sredi Atlantika osredotočena na preproste reči, kot so hranjenje, spanje in opazovanje oceana, ji niso ušle informacije o uničujočih požarih v Amazoniji.« FOTO: Kirsty Wigglesworth/AFP
Trump se z Greto, kot so doslej poročali mediji, ne namerava srečati, a tudi ona je v intervjuju za
CBS dejala, da bi bilo srečanje z njim izguba časa. Kar pa ne pomeni, da v ZDA, drugi največji onesnaževalki za Kitajsko, nima množice podpornikov. To je po Gretinem prepričanju tudi prvi korak boja – da se ljudje začno zavedati posledic in začno izvajati pritisk na ljudi z močjo.
Komentarji