Neomejen dostop | že od 9,99€
Države članice EU so danes podprle zmanjšanje zaščite volka, ki ga je decembra predlagala evropska komisija, so danes potrdili v Bruslju. Pred spremembo ustrezne zakonodaje bo moral zmanjšanje zaščite iz strogo zaščitenega v zaščitenega potrditi stalni odbor bernske konvencije.
Status zaščite volka izhaja iz mednarodne bernske konvencije o varstvu prostoživečega evropskega rastlinstva in živalstva ter naravnih habitatov, katere pogodbenice so tudi EU in njene članice. Po konvenciji je bil status zaščite določen na podlagi razpoložljivih znanstvenih podatkov iz leta 1979.
Evropska komisija je septembra lani napovedala zbiranje novih podatkov, na podlagi katerih se je decembra odločila, da predlaga spremembo statusa zaščite iz strogo zaščitenega v zaščitenega. Pri tem so poudarili, da gre za pomemben korak k prožnosti zakonodaje, ki lahko zaščiti tako biotsko raznovrstnost kot preživetje podeželja.
Danes so predstavniki držav članic s t. i. kvalificirano večino podprli zmanjšanje zaščite, so potrdili na evropski komisiji. Pred spremembo ustrezne evropske zakonodaje bo sicer moral status zaščite volkov znižati stalni odbor bernske konvencije.
Več kot 300 organizacij za zaščito okolja in živali, med njimi tudi več slovenskih, je prejšnji teden ob 45. obletnici bernske konvencije pozvalo članice, naj zavrnejo predlog evropske komisije o zmanjšanju zaščite volkov. Države članice bi morale zaščito volkov okrepiti, ne pa oslabiti, so prepričane organizacije.
Je pa danes na odzive dela javnosti na izvedbo lova minulo nedeljo odgovorilo ministrstvo za naravne vire in prostor. Lovska družina Kropa ima dovoljenje za odstrel po dveh volkov na Jelovici in Pokljuki. Dovoljenje je bilo izdano, ker so bili na območju volčjega tropa na Jelovici v treh zaporednih mesecih obravnavani trije škodni dogodki.
V dovoljenju so našteti upravljavci lovišč, ki odvzem ob izpolnitvi pogojev lahko izvedejo. Dovoljenje velja do 22. junija 2025.
Kot pojasnjujejo, je odstrel volkov usmerjen v preprečevanje konfliktov, torej v osebke, ki povzročajo škodo. Dovoljenje tako velja na pašnikih oz. v njihovi neposredni bližini in v radiju do 200 metrov od drugih kmetijskih površin, na celotnem območju tropa, ki je označeno na karti v odločbi. Da bi preprečili razpad tropa, je kot pogoj določeno tudi, da se hkrati odvzame iz narave z odstrelom samo en osebek.
»V primeru volčjega tropa na Jelovici je izpolnjen pogoj za odvzem, ker so bili na območju volčjega tropa obravnavani trije škodni dogodki v treh zaporednih mesecih,« pravi ministrstvo.
V Lovski družini Kropa so ministrstvu pojasnili, da je lov potekal minulo nedeljo dopoldne, o čemer so obveščali z obcestnimi znaki, ker gre za območje sprehajalnih poti, pa dodatno še s plakati. O lovu so obvestili tudi upravno enoto. Lov je potekal v okolici kmetije, kjer je volk napadel rejne živali na pašniku, je zapisalo ministrstvo.
Ministrstvo: Upravljanje volka v Sloveniji ostaja nespremenjeno
Volk v Sloveniji v okviru bernske konvencije ni zavarovan, tako da sprememba varstvenega statusa ne bo imela vpliva na upravljanje volka v okviru bernske konvencije na ozemlju Slovenije, so STA pojasnili na ministrstvu za naravne vire in prostor. Slovenija predlogu Evropske komisije za spremembo statusa ni nasprotovala, glasovanja se je vzdržala.
»Danes potrjeni sklep Sveta EU oziroma dokončna potrditev spremembe varstvenega statusa volka na stalnem odboru bernske konvencije predvidoma decembra letos nima oziroma ne bo imel vpliva na upravljanje volka v okviru bernske konvencije na ozemlju Slovenije,« so navedli na ministrstvu za naravne vire in prostor.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji