Neomejen dostop | že od 9,99€
Države članice EU niso dosegle zadostne večine ne za ne proti predlogu evropske komisije za podaljšanje dovoljenja za prodajo herbicida glifosata v EU za deset let. Predlog komisije bo šel zdaj na pritožbeni odbor, ki bo o njem odločal novembra. Trenutno dovoljenje za glifosat se izteče 15. decembra.
Slovenija je podprla predlog evropske komisije, ker gre ta »v smeri stališča vlade«, in glasovala za podaljšanje dovoljenja za glifosat.
Evropska komisija je prejšnji mesec predlagala, da se dovoljenje za prodajo glifosata v EU podaljša do konca leta 2033. Pri tem je opredelila več pogojev oziroma ukrepov ob uporabi tega pesticida.
Članice poziva, naj pri izdajanju dovoljenj za prodajo teh sredstev posebno pozornost posvetijo zaščiti rastlinojedih sesalcev in podzemnih voda, pa tudi varnosti potrošnikov.
Kot zagotavljajo v komisiji, so s tem odgovorili na odprta vprašanja, ki jih je zaradi pomanjkanja podatkov v oceni tveganja izpostavila Evropska agencija za varnost hrane (Efsa). Ta sicer ni prepoznala kritičnih področij, ki bi bila lahko razlog za skrb glede učinkov glifosata za zdravje ljudi in živali ter za okolje.
Članice so se odločale s kvalificirano večino, tj. najmanj 15 od 27 držav članic, ki skupaj predstavljajo najmanj 65 odstotkov celotnega prebivalstva EU. Če bi kvalificirana večina podprla predlog, bi ga komisija lahko sprejela. Če bi bilo toliko članic proti, pa ga ne bi smela.
V primeru, ki se je zgodil – ni bilo ne zadostnega števila glasov niti za niti proti – pa bodo države predvidoma čez nekaj tednov odločale znova. Če tudi takrat ne bodo sprejele stališča, lahko komisija sama sprejme končno odločitev.
Slovenska vlada se je v začetku meseca v stališču zavzela za prepoved uporabe glifosata, pri čemer naj se zagotovi ustrezno prilagoditveno obdobje za kmetijstvo. Strokovni argument ali zadržek za nasprotovanje predlogu ne obstaja, je pa treba upoštevati tudi jasno izražene interese in pričakovanja evropskih potrošnikov, da se glifosat dolgoročno prepove, so navedli.
V današnjem pojasnilu so zapisali, da se vlada zavzema za prepoved uporabe glifosata na vseh nekmetijskih površinah. V kmetijstvu pa naj se njegova uporaba omeji v največji možni meri. Uporaba se dovoli samo tam, kjer ni razpoložljivih ustreznih alternativnih metod. Predlog komisije po navedbah vlade daje možnost, da države članice uporabo na domačih tleh regulirajo same, kar bo Slovenija tudi naredila. »Ker gre predlog komisije v smeri stališča vlade, ga je Slovenija podprla.«
S strokovnega stališča glifosat izpolnjuje pogoje glede odobritve kot snov, ki se sme uporabljati na območju Skupnosti, so zapisali v vladi. Strokovnjaki Nacionalnega inštituta za javno zdravje se strinjajo z zaključki evropske agencije za kemikalije (Echa) in evropske agencije za varnost hrane (Efsa). O tem so objavili tudi mnenje.
Ne glede na navedeno pa je Slovenija že uvedla omejitve in prepovedi uporabe glifosata razen v kmetijstvu, kjer trenutno nimamo na voljo alternativnih metod.
Pripravljata se tudi predlog sprememb Nacionalnega akcijskega načrta za zmanjšanje uporabe fitofarmacevtskih sredstev in sprememba zakona o fitofarmacevtskih sredstvih, ki predlaga dodatne omejitve pri dostopnosti do pesticidov, so pojasnili v vladi.
Iz kmetijskega sektorja v Sloveniji so prav tako pozvali k desetletnemu podaljšanju dovoljenja za glifosat.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji