Kriminalisti sektorja kriminalistične policije Policijske uprave Maribor v zvezi z nelegalnim odlaganjem blata na območju Pivole v občini Hoče - Slivnica od včeraj skupaj s kriminalisti PU Celje in PU Ljubljana izvajajo operativne aktivnosti na območju vseh treh policijskih uprav, je sporočil predstavnik mariborskih policistov
Miran Šadl. Pridržali so šest oseb, a so dvema pridržanje že odpravili.
V Šentjurju odkrili črno odlagališče komunalnega blata
V Šentjurju so odkrili črno odlagališče komunalnega blata. Ocenjujejo, da gre za 20 kubičnih metrov komunalnega blata oz. za en kamion, je poročal Pop TV. Kot je povedal župan Marko Diaci, so doslej v občini našli dve takšni odlagališči, vprašanje pa je, koliko jih še je.
Odlagališče, ki so ga danes našli na občinskem zemljišču, je po njegovih besedah praktično v jedru mesta. Čeprav ne gre za vodovarstveno območje, je blizu sotočje rek Pešnica, Kozarica in Voglajna. »Če bi bila količina večja, bi imeli hudo težavo,« je Diaci dejal za televizijo.
Storilec je blato odložil okoli prvomajskih praznikov, so ocenili na občini. Kraj si je danes ogledala policija in predstavnik nacionalnega laboratorija, ki je odvzel vzorce. Ker gre za občinsko zemljišče, bo morala občina zadevo najverjetneje sanirati sama, so dodali na Pop TV.
Policisti na podlagi odredb sodišča izvajajo 18 hišnih preiskav tako zasebnih kot poslovnih prostorov ter osebnih in tovornih vozil. Nekatere še potekajo, osredotočajo se na iskanje dokazov o storitvi kaznivega dejanja obremenjevanja in uničevanja okolja po 332. členu kazenskega zakonika.
FOTO: Občina Hoče - Slivnica
Med pridržanimi vozniki tovornjakov in direktorja
Kot v današnjem sporočilu za javnost dodaja Šadl, predkazenski postopek poteka proti več osumljencem. Skupno je bilo pridržanih šest oseb, a so dvema pridržanje že odpravili. Predkazenski postopek sicer usmerja Okrožno državno tožilstvo v Mariboru.
Župan občine Hoče-Slivnica
Marko Soršak je danes prek svojega profila na facebooku pozval, naj se javita lastnika traktorjev, ki sta 18. maja pomagala tovornemu vozilu, ki je obtičalo v blatu. »Videno je bilo, da sta bila tam dva traktorja, od tega je en pomagal izvleči kamion s prikolico. Dogodek se je zgodil med 9. in 11. uro. Lokacija na 'spodnjem' odlagališču,« je zapisal in dodal, da lahko ostaneta anonimna.
Po podatkih časnika Večer naj bi bili med pridržanimi štirje vozniki tovornjakov ter dva direktorja podjetij, ki naj bi bili odgovorni za odvoz blata. Kot so izvedeli neuradno, naj bi šlo za dobro organizirano dejavnost, ki je trajala dalj časa. S tovornjaki so odpadno blato odvažali na odročne kraje, tako za več ton tega blata ni evidentirano, kje je končalo.
Šoferji naj bi za prevoz dobili sto evrov, v svoj zagovor pa so menda navajali, da so mislili, da vozijo slabo zemljo, in ne odpadnega blata. Pred tovornjaki naj bi bil sicer pred vsako vožnjo moški z Dravskega polja, ki naj bi se prepričal, da jih pri kriminalnem početju nihče ne opazuje.
Šadl teh podatkov ni mogel potrditi. Več bodo pojasnili na jutrišnji novinarski konferenci.
Minister za okolje in prostor
Andrej Vizjak je delno zadovoljen, ker so kriminalisti izsledili prve osumljence in ker sanacija že poteka. Ocenili so jo na pol milijona evrov, kar je vsaj 20-kratnik vsote, ki so jo dobili odstranjevalci blata. Sanacijo plačuje Mop, Vizjak pa upa, da bodo škodo izterjali od povzročitelja tega »zavržnega dejanja«. S kriminalističnimi preiskavami pa Vizjak ni seznanjen.
FOTO: Občina Hoče - Slivnica
Onesnaženi Pivolski potok, botanični vrt in zasebno vodno zajetje
Ob odkritju okoli 200 ton odpadnega blata, ki je onesnažilo Pivolski potok, botanični vrt in zasebno vodno zajetje, je sicer župan občine Hoče - Slivnica
Marko Soršak objavil, da je »v območje potoka Pivola, na treh različnih lokacijah, odloženo suho kontaminirano blato iz čistilne naprave, zaradi česar je nastala večja ekološka katastrofa, saj obstaja velika verjetnost, da bo onesnaženo ne samo okolje, temveč tudi naša vodna zajetja«.
Danes je Soršak na facebooku objavil še poziv dvema lastnikoma traktorjev, ki sta pomagala voznikom tovornjakov, ki so odvrgli blato v Pivoli in ob tem, kaže, še obtičala.
Za odlaganje odpadkov brez ustreznih dovoljenj pravni osebi po zakonodaji grozi od 75.000 do 125.000 evrov denarne kazni, če gre za večjo okoljsko škodo ali celo naklepno dejanje iz koristoljubja, pa je zagrožena kazen od 225.000 do 375.000 evrov.
FOTO: Občina Hoče - Slivnica
Komentarji