Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Črna kronika

Gorski reševalci z bivaka pod Skuto rešili štiri tuje državljane

V javnosti medtem poteka živahna razprava o razlogih za odločitev za tvegan vzpon na Malo Mojstrovko in za nesrečo.
Skuta. FOTO: Gorska reševalna služba Jezersko
Skuta. FOTO: Gorska reševalna služba Jezersko
STA
10. 4. 2023 | 08:50
10. 4. 2023 | 16:56
8:21

Gorski reševalci so danes uspešno rešili štiri francoske državljane, ki so v nedeljo obtičali na bivaku pod Skuto, je za STA pojasnila Katarina Janjič iz Gorske reševalne zveze Slovenije (GRZS). Kot je povedala, so Francozi nepoškodovani, v gorah pa so bili brez ustrezne opreme, zato niso mogli sestopiti.

Katarina Janjič je še dejala, da so šli planinci, sicer študentje na izmenjavi v Sloveniji, v nedeljo do bivaka pod Skuto, a niso bili ustrezno opremljeni. To se po njenih besedah pri tujcih pogosto dogaja. Ker bi bil sestop prenevaren, se je začela reševalna akcija.

Dežurna ekipa Gorske reševalne službe Brnik je že zvečer skušala s helikopterjem Slovenske vojske dostopiti do ujetih, a ji vremenske razmere, veter in megla, tega niso dopuščale. Planinci so zato prenočili v bivaku, danes pa so jih s helikopterjem nepoškodovane pripeljali v dolino, je sklenila Katarina Janjič.

Gorski reševalci Gorske reševalne službe Mojstrana so v nedeljo popoldne uspešno pomagali tudi planincema, ki sta zašla na Konjskem v občini Gorje. Našli so ju nepoškodovana in ju pospremili v dolino, je objavila Uprava RS za civilno zaščito in reševanje. Kot je na družbenem omrežju facebook zapisal gorski reševalec Gregor Kofler, ki je sodeloval v akciji, sta bila v megli ujeta dva češka državljana, reševanje pa je potekalo v težkih vremenskih razmerah.

S spletne strani uprave za civilno zaščito in reševanje je razvidno, da je nekaj po 14. uri v severni triglavski steni v slovenski smeri snežni plaz odnesel alpinista, in sicer približno 70 metrov niže, kjer je obstal nepoškodovan, eden pa se je obdržal v steni. Gorski reševalci Gorske reševalne službe Mojstrana so v sodelovanju s posadko helikopterja Slovenske vojske in ekipo Helikopterske nujne medicinske pomoči oba izsledili, rešili iz stene in nepoškodovana prepeljali v dolino.

Gorski reševalci služb Bohinj in Jesenice so danes reševali še turnega smučarja, ki si je dopoldne na pobočju pod Srenjskim prevalom na območju naselja Srednja vas v Bohinju poškodoval nogo. S pomočjo posadke so ga s helikopterjem Policijske letalske enote prepeljali v Splošno bolnišnico Jesenice, je razvidno s spletne strani uprave za civilno zaščito in reševanje.

Prav tako dopoldne so na smučišču Vogel v občini Bohinj oskrbeli smučarja, ki je padel ter si poškodoval hrbet in prsni koš. Tudi njega je helikopter odpeljal v bolnišnico na Jesenice.

Zgodaj popoldne se je na poti z vrha Male Gore proti vasi Kamnje v občini Ajdovščina pri padcu poškodoval še en planinec. Oskrbeli so ga reševalci ajdovske skupine Gorske reševalne službe Tolmin. Poškodovanca so imobilizirali, prepeljali v dolino in odpeljali v šempetrsko bolnišnico.

Fotografija nedeljskega helikopterskega reševanja pod Malo Mojstrovko. FOTO: Gorska reševalna zveza Slovenije
Fotografija nedeljskega helikopterskega reševanja pod Malo Mojstrovko. FOTO: Gorska reševalna zveza Slovenije

V nedeljo je sicer najbolj odmevala sedemurna reševalna akcija sedmih planincev, ki jih je dopoldne pod Malo Mojstrovko presenetil plaz. Potem ko so reševalci v nedeljo v UKC Ljubljana in Splošno bolnišnico Jesenice odpeljali pet poškodovanih gornikov, ki jih je pod Malo Mojstrovko odnesel plaz, v zdravstveni oskrbi ostajajo še trije, stanje vseh je stabilno. V javnosti medtem dviga prah novica, da je bil v skupini tudi član Gorske reševalne zveze Slovenije (GRZS). Dva ponesrečenca sta bila lažje poškodovana, trije pa huje. Pri slednjih je šlo za poškodbe rok in nog, v enem primeru pa glave in prsnega koša.

Kot so danes pojasnili v Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana, so reševalci k njim pripeljali tri poškodovance, enega s hujšimi poškodbami, dva pa z lažjimi. V njihovi oskrbi ostaja le še težje poškodovani, ki je na oddelku za intenzivno terapijo, a je njegovo stanje stabilno. V Splošno bolnišnico Jesenice sta bila pripeljana dva poškodovanca, oba s težjimi poškodbami, so povedali za STA. »Šlo je za odprti zlom zgornje okončine in zlom spodnje okončine,« so navedli. Oba sta bila ustrezno oskrbljena in bosta danes ali v torek odpuščena v domačo oskrbo, so dodali.

V javnosti medtem poteka živahna razprava o razlogih za odločitev za tvegan vzpon na Malo Mojstrovko in za nesrečo, predvsem pa o tem, da je ekipo vodil član GRZS. Podpredsednik GRZS Klemen Belhar je v nedeljo potrdil, da so bili planinci na tečaju varne hoje v gorah, za medije je potrdil tudi informacijo, da je bil vodnik gorski reševalec, a se po njegovih beseda ture ni udeležil v tej funkciji.

»Gorski reševalec je izšolan za poklic prostovoljnega reševalca in ne vodnika. Skrajni, ampak res skrajni čas pa je, da si GRZS pogleda v oči in začne postopke profesionalizacije gorskega reševanja v Sloveniji,« je dogajanje z zapisom na družbenem omrežju facebook pospremil gorski reševalec Gregor Kofler. »Gorski vodnik je in bo najvišja inštanca komercialnega vodenja v predragi domovini,« je dodal.

image_alt
Reševalna akcija na Mali Mojstrovki trajala sedem ur, trije huje poškodovani

V GRZS so v današnjem sporočilu za javnost ponovili, da je bil v skupini ponesrečenih tudi njihov član, ob tem pa poudarili, da »ni bil v vlogi gorskega reševalca oziroma v kakršnikoli drugi vlogi, povezani z GRZS«. »Poudarjamo, da so vsi gorski reševalci, člani GRZS, usposobljeni za reševanje ponesrečenih v gorah in na drugih težko dostopnih terenih. Gorski reševalci ne vodijo tur v gore oziroma hribe in tudi ne preiskujejo vzrokov nesreč ali morebitne odgovornosti. Gorski reševalci rešujemo ponesrečene v gorah in to opravljamo prostovoljno in brezplačno,« so podčrtali. Napovedali so še, da bodo na podlagi ugotovitev preiskave in temeljite analize nesreče tudi sami sprejeli ustrezne ukrepe.

Dogodek naj bi sicer organiziralo Športno društvo Jeti iz Škofje Loke, kjer pa zadeve ne komentirajo.

Fotografija nedeljskega helikopterskega reševanja pod Malo Mojstrovko. FOTO: Gorska reševalna zveza Slovenije
Fotografija nedeljskega helikopterskega reševanja pod Malo Mojstrovko. FOTO: Gorska reševalna zveza Slovenije

Član Združenja gorskih vodnikov Slovenije in gorski reševalec Klemen Gričar, ki je sodeloval v reševalni akciji, je za spletni portal N1 dejal, da pot po Župančičevi grapi ni težka, je pa alpinistična. »Ko gremo tja, uporabljamo vrv,« je dejal, dodal pa, da »zagotovo v teh razmerah tja ne pelješ skupine«. »Mislim, da bi morala biti kazenska ovadba,« je bil oster. Vodnik naj bi bil sicer eden od dveh, ki ju plaz ni odnesel.

»Težko se nam je izrekati o tem, ali je bilo to neodgovorno. Odgovornost ugotavlja policija. Vreme ni prav idealno in mislim, da mora vsak človek odgovorno premisliti, preden gre v gore, še zlasti pozimi in v slabem vremenu. Morda je bila tu narejena nekoliko slaba presoja,« je v nedeljo o podvigu na Malo Mojstrovko med drugim dejal Belhar.

Policija pa je opozorila na še vedno zelo zahtevne razmere v gorah in veliko skritih nevarnosti. Pohodniki in turni smučarji naj ravnajo skrajno previdno in maksimalno odgovorno, je pozvala.

Vremenska napoved za gorski svet

Danes bo povečini sončno, čez dan se bodo razvili kopasti oblaki in nekateri vrhovi bodo sredi dneva in popoldne v oblakih, poroča Agencija RS za okolje (Arso). Pihal bo šibek severovzhodnik. Temperatura na 1500 metrih bo sredi dneva od 0 do 3, na 2500 metrih pa okoli -5 stopinj Celzija.

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine