S predsednikom društva Abstinent smo se pogovarjali o njegovem kar petdeset let trajajočem boju proti odvisnosti od alkohola, ki je sam sicer ni izkusil.
Galerija
Glavna napaka je, da že zdaj ne ukrepamo in poskušamo reševati, kar se da rešiti, ampak le čakamo na bumerang, meni Štefan Lepoša. FOTO: Blaž Samec
Nedavni dobitnik nagrade za življenjsko delo, diplomirani socialni delavec in dolgoletni direktor centra za socialno delo (CSD) Ljubljana Vič - Rudnik se je s področjem alkoholizma začel ukvarjati že kot študent v ekipi psihiatra dr. Janeza Ruglja. Zaskrbljeno ugotavlja, da je bilo v začetku sedemdesetih let po oceni v Sloveniji okoli 80.000 alkoholikov; zdaj jih je več kot 200.000. Meni, da smo edini v Evropi naredili korak nazaj na področju preventive, ključna napaka pa je bila sprememba zakonodaje, ki jo je pred nekaj leti predlagal Jani Möderndorfer. Lepoša pravi, da jih v obdobju epidemije v društvo Abstinent kliče kar za tristo odstotkov več ljudi v stiski. Po njegovem prepričanju brez sistemskih sprememb ne bo nič bolje. Leto in pol je bil tudi sam del odločevalcev kot direktor direktorata za socialne zadeve, a je nato obupal.
Celoten članek je na voljo le naročnikom.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITE Obstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji