Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Nedelo

Pripravite telo na vrtičkanje!

Želim si biti aktivna, delavna, se ukvarjati s športom. Kako naj se lotim dela na vrtu, športnih aktivnosti, da se izognem bolečinam?
Tudi za vrtnarjenje je treba imeti kondicijo, če se želimo izogniti poškodbam. FOTO: Shutterstock
Tudi za vrtnarjenje je treba imeti kondicijo, če se želimo izogniti poškodbam. FOTO: Shutterstock
Anže Sirc
20. 3. 2019 | 09:00
5:59
Stara sem 63 let in sem upokojena računovodkinja. Imela sem že artroskopijo obeh kolen in pred leti močan napad išiasa. Lansko pomlad mi je delalo težave desno koleno. Predvidevam, da je za to krivo moje vrtičkanje. Želim si biti aktivna, delavna, se ukvarjati s športom. Kako naj se lotim dela na vrtu, športnih aktivnosti, da se izognem bolečinam? Hvala. Anica

Juhuhu, pomlad in cvetoči vrt bosta kmalu tu. To je obdobje, ko se začnemo več gibati, več dvigovati, klečati, čepeti. Če bo kaj časa, pa tudi posedeti na soncu. Enako kot za športne dejavnosti tudi za delo velja, da se je treba nanj primerno pripraviti. Ustrezna delovna, športna oprema, pravi obrok hrane so osnova za začetek. Nato pride na vrsto ogrevanje.

Tudi za delo na vrtu je smiselno »ogreti« sklepe in mišice. Zakrožite z glavo, rameni, komolci, zapestjem, boki, koleni, gležnji. Raztegnite mišice trupa, zgornjih in spodnjih udov. Vse to naredite z občutkom, poslušajte svoje telo. Nato začnite delati v primernem tempu, da se dvigne telesna temperatura. Po 10 do 15 minutah ponovite krožne in raztezne vaje. Primerjajte občutke pri gibanju s tistimi na začetku in gotovo boste opazili, da gre zdaj lažje, vse je bolj »namazano«. Potem pa kar veselo na delo.

Po dolgotrajni delovni ali športni pavzi je treba biti pazljiv pri obremenitvah. Hitro nas namreč lahko zanese, da se preobremenimo. Kar nam je bilo jeseni v veselje, je lahko spomladi, ko še nismo v kondiciji, v breme. Nikar ne pretiravajte. Delo si razporedite tako, da boste vsak dan postorili nekaj in se tako krepili brez nepotrebnih poškodb. Enako ravnajo športniki. Da pridejo v formo, je treba ogromno truda in vsaka poškodba jih oddalji od želenega rezultata. Poškodba križa ali kolena pa lahko zagnanemu vrtičkarju, cvetličarki onemogoči uživanje v delu z rastlinami.



Ker ste že imeli težave s koleni in križem, bi vam priporočal, da se oglasite pri fizioterapevtu. Po pregledu vam bo lahko svetoval, kako naprej. Gotovo se boste morali posvetiti raztezanju nekaterih mišic, spet druge bo treba okrepiti. Zelo pogosto so skrajšane zadnje stegenske mišice in upogibalke kolkov, pa tudi mečne in prsne mišice. Smiselno je okrepiti mišice, ki stabilizirajo hrbtenico in lopatici, ter stegenske mišice. Na podlagi vašega pisma menim, da potrebujete terapevtski pristop in ne splošne vadbe. Vaje morajo biti usmerjene v krepitev pravih mišic in razbremenitev že poškodovanih sklepov.

Izvajanje počepov je zelo pogosto uporabljena vaja za krepitev mišic stegen in zadnjice, vendar ob napačni izvedbi lahko preobremeni znotrajsklepne strukture (hrustanec, meniskuse). Poleg tega da morajo biti vaje primerne vašemu zdravstvenemu stanju, je treba preveriti ergonomijo vašega dela. Mogoče bi lahko kakšno opravilo naredili na drugačen način, mogoče imate prenizek delovni pult, neprimerno orodje (prekratek ročaj), slabo držo … Pri težjih bremenih naj vam kdo pomaga, uporabite samokolnico. Hrbet in kolena bi vam razbremenile visoke grede. Ali je mogoče vaš vrt prevelik za vaše potrebe? Na vse je treba biti pozoren in le celosten pristop vas lahko obvaruje pred nepotrebnimi poškodbami.

Pomemben del preventive poškodb pri delu in športu je torej svetovanje. To pa je pogosto treba nadgraditi s fizioterapevtskimi tehnikami, ki učinkoviteje sprostijo mišice, postavijo sklep v ugodnejši položaj, zmehčajo morebitne brazgotine, sprostijo razne napetosti v telesu … Najboljše rezultate imam z manualnimi (izvajajo se z rokami) terapevtskimi tehnikami. Dopolnjujem jih z elektro- (elektrostimulacija) in termoterapijo (toplota in mraz). Zdaj sem vam na voljo tudi v Kranju.
Uživajte na spomladanskem soncu in svežem zraku.

***
Anže Sirc je diplomirani fizioterapevt.

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine