Neomejen dostop | že od 9,99€
Združenje vinorodna Štajerska je za osrednjo temo tretjega letnega mednarodnega salona, ki so ga sredi prejšnjega tedna izvedli v Domu penine v Gornji Radgoni, določilo penine. Ne po naključju, pohvalijo se lahko z več kot 170-letno tradicijo.
Na lanskem londonskem ocenjevanju Decanter World Wine Awards je bila od 27 nagrajenih slovenskih penin polovica iz Štajerske. Posebna atrakcija salona je bila degustacija prvega penečega se vina na svetu, proizvedenega v popolni temi – Untouched by Light, Radgonske gorice.
To je bil le začetek. V kleti pod grajskim hribom, kjer so namesto zvezdnatega neba na kamnitem stropu fosili nekdanjega Panonskega morja, hranijo marsikaj, izmed steklenic so za mojstrsko delavnico Roberta Gorjaka in Françoisa Bottona, enologa iz francoske Šampanje, med spečimi lepoticami na primer izbrali zlato radgonsko penino 1979, ki je še zmeraj impresivno bogato in kompleksno vino.
Na salonu so se tako z mirnimi vini kot s peninami predstavili vinarji iz Združenja vinorodna Štajerska, katerega cilj je postaviti Štajersko na svetovni vinski zemljevid, kar je seveda lep in truda vreden izziv, trenutno stanje pa je tako, da večino penin preprosto spijemo doma.
Odgovor na vprašanje Štajerska Slovenija, dežela penin? v naslovu mojstrske delavnice je torej da. Če najdemo eno, je odgovor da, če najdemo tri, je odgovor trikrat da. To govori o tem, da tukaj so razmere za penine, treba se je le specializirati, saj pridelava penečih se vin zahteva precej drugačen pristop in logiko kot pridelava mirnih vin. Običajno – ne le na Štajerskem – je, da so vina prebogata, prezrela, penine pa naj bi bile vitke, sicer ne učinkujejo tako, kot od njih pričakujemo, da nas osvežijo.«
Salona se je udeležil tudi ugledni enolog Alojz Filipič, ki je v vinski kleti Radgonske gorice v Gornji Radgoni uvedel dolg niz inovacij in izboljšav, tudi pozabljeno poimenovanje, kot so ga poznale Bleiweisove Kmetijske in rokodelske novice: penina. Tako so decembra 1853 poročale o »štajerski penini Kleinošekovi«, torej o tem, da je Radgončan Alojz Kleinošek poslal na trg prve penine po klasični metodi s sekundarnim vrenjem v steklenici.
Filipič se je udeleževal izmenjav in malih praks v Italiji, Španiji, Nemčiji ter seveda v Franciji. O Šampanji in tamkajšnjih razmerah je z nasmehom povedal, da si je treba zapomniti tri številke s trojkami: 33 tisoč vinogradov, 3 sorte (večinski modri pinot, chardonnay in pinot meunier) in proizvodnja okrog 300 milijonov steklenic. Dve tretjini šampanjcev Francozi popijejo sami.
Obiskovalci salona so lahko v kleti v Domu penine na Jurkovičevi ulici v nekdanji ledenici, ki se lahko pohvali tudi s podzemnim slapom, doživeli nekaj prav posebnega. Za zgodbo o vinu, ki je neomadeževano od svetlobe, celo o prvem takem na svetu (oglašujejo ga v angleščini – Untouched By Light), so v Gornji Radgoni dobili zamisel pri raziskavah ameriške profesorice Ann C. Noble, ki je konec osemdesetih let prejšnjega stoletja raziskovala vpliv ultravijoličnih žarkov na vino, predvsem na penino, z minimalno izpostavljenostjo svetlobi pa tako ohranijo kar se da veliko prvotnih aromatičnih komponent.
Kako to počnejo? Od trgatve dalje je celoten postopek klasične metode izveden v popolni temi: v skladu s »temačno metodo« se grozdje trga in preša v temi, pri tem uporabljajo očala za nočni vid, nivo oksidacije se tako zmanjša, tudi med prevozom do kleti je grozdje pokrito.
Za degustacijo v radgonski kleti uporabljajo črne kozarce in ne pozabijo omeniti, da se najboljše stvari pač dogajajo v temi. Vino, ki se lahko pohvali z veličastjem mehurčkov, je kremasto, pa vendar s svežino govori o terroirju. Primerjava z vinom z iste lege, a pridelanim na običajen način, je zgovorna in tudi laični pokuševalec lahko ugotovi, da se pijači vsekakor razlikujeta. Tega veselja ni pretirano veliko, v letniku je običajno vsega dva tisoč steklenic.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji