Neomejen dostop | že od 9,99€
Za najboljšo kuharico na svetu letošnjega leta so organizatorji lestvice The World's 50 Best Restaurants na začetku meseca razglasili Perujko Pío León, že prej pa je kot najboljša kuharica v Aziji slavila v Hongkongu rojena, a v Kanadi šolana DeAille Tam.
S partnerjem, prav tako kuharjem Simonom Wongom, sta lani novembra v Šanghaju odprla restavracijo Obscura, ki zato še ni na nobeni lestvici, se pa DeAille Tam, ki svoj pristop označuje kot moderno, inovativno kitajsko kuhanje, lahko pohvali z doslejšnjimi uspehi: v restavraciji Bo v Šanghaju si je pred tremi leti kot prva kitajska kuharica prikuhala Michelinovo zvezdico.
Leta 2014 je DeAille Tam začela delati v restavraciji Bo Innovation in čez dve leti jo je chef Alvin Leung, ki slovi po svoji moderni interpretaciji kitajskega kuhanja, skupaj z njenim partnerjem Simonom Wongom imenoval za izvršna kuharja v novi sestrski restavraciji Bo Shanghai. Le leto po odprtju so ji Michelinovi ocenjevalci prisodili zvezdico.
Preden sta se z Wongom odločila odpreti svojo restavracijo, sta se podala na enoletno potovanje, na katerem sta raziskovala kulinarično tradicijo kitajskih pokrajin. Temeljito odkrivanje gastronomske dediščine sta opravila v vseh osmih tradicionalnih kitajskih kuhinjah, sečuanski, kantonski, šandonški, džiangsujški, hunanski, anhujški, fudžianski in žedžianski, in povsod našla še neodkrit potencial. Po vrnitvi v Šanghaj sta novembra 2020 v trinadstropni palači Tang Xiang Cultural Space, v kateri hranijo bogato zbirko kitajskih starin, odprla restavracijo Obscura, katere meni prikazuje kitajsko kulinarično dediščino v sodobnem kontekstu.
»Najin koncept bi lahko imenovala moderno, inovativno kitajsko kuhanje, iščeva klasične jedi iz vse Kitajske in potem interpretirava posamezne komponente z najinim razumevanjem. Zmeraj obiščeva pokrajino, iz katere jed izvira, in svojo različico ponudiva tamkajšnjim poznavalcem. Zanima naju njihovo mnenje.«
O svojem konceptu je DeAille Tam na daljavo spregovorila tudi konec letošnjega maja na kongresu Madrid Fusión. Za Obscuro so tam zapisali, da ponuja elegantne interpretacije klasičnih kitajskih okusov in temelji na tradicionalnem združevanju hrane, vin, čajev in kadil, harmoničnost pa dosega z mešanico azijske kulture in zahodnjaškega pogleda nanjo. Podrobnosti je nato kuharica v skladu s svojim prepričanjem, da je kuhanje vsak dan nov eksperiment, razložila v nastopu, ki ga je naslovila Inovativnost brez pravil.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji